Ocenění

Bratrstvo vládnoucí černou dýkou

Autor | Aktuality | Pondělí 19 listopadu 2012 8.05

Je tomu sedm let, kdy se J. R. Wardová, v té době známá jako autorka historických romancí, rozhodla vstoupit na trh s knihou ze žánru romance paranormální. V roce 2005 měla smlouvu pouze na tři knihy a zřejmě tehdy ani nedoufala, že sérií o upírech z Caldwellu dokonale zahraje na strunu vkusu čtenářek upírských romancí a získá kontrakt na další díly. Série Bratrstvo černé dýky čítá k letošku deset dílů, jedenáctý vyjde na jaře příštího roku a autorka prozatím rozhodně nekončí.

Ocitneme se v Caldwellu ve státě New York. Upíři zde žijí mezi lidmi, kteří nemají o jejich existenci ani potuchy, a bojují za zachování lidského i svého rodu proti úhlavním nepřátelům zvaným bezduší. V sérii nenarazíme na vlkodlaky, skřítky ani vodní nymfy. Z nadpřirozených bytostí, jak je známe, si autorka vypůjčila (a k obrazu svému přetvořila) upíry a padlé anděly a představila stvoření vzešlá ze své vlastní fantazie. Dočkáme se tak bytostí zvaných sympathové či temní, o nichž se dozvídáme z útržkovitých informací v průběhu celé série.

J. R. Wardová vytvořila komplexní svět upírů, včetně jejich vlastního jazyka, politiky, biologie i náboženství. Její upíři se zpovídají dvěma nejvyšším autoritám – svému králi a Stvořitelce, tvůrkyni a bohyni rasy. Protikladem pro Stvořitelku je její bratr Omega, jenž byl Nejvyšším stvořen k udržení rovnováhy mezi dobrem a zlem. Z důvodu přežití rasy byla po generacích plánovaného křížení vyšlechtěna skupina nejsilnějších upírů, která přijala jméno Bratrstvo černé dýky a jež po celá pokolení nese odpovědnost za ochranu upírů-civilistů před organizací bezduchých. V dávných dobách mělo Bratrstvo několik desítek až stovek členů. Ve chvíli, kdy čtenář vstupuje poprvé do příběhu, má Bratrstvo pouze šest členů, ačkoli v průběhu série dojde k několika změnám.

Jako upír se zde jedinec narodí. Prvních dvacet pět let žije jako slabé asexuální nedochůdče bez upírských schopností. Ve věku pětadvaceti let projde proměnou a stane se plnohodnotným upírem. Proměna, jež v občasných případech končí smrtí upíra, je provázena velkou fyzickou bolestí. Muži, zvláště pokud pocházejí z rodu bojovníků, nabudou během krátké doby na muskulatuře i váze. Pro ženy je proměna stejně bolestivá, ale fyzicky se nijak nemění.

Bratrstvo černé dýky coby série ze žánru paranormální romance nemá jednu ústřední postavu. Čtenář sleduje propletené osudy jednotlivých členů bratrstva a jejich vyvolených dámských protějšků, manželek, které se v upírském jazyku nazývají shellan. Bratři mají několik shodných znaků. Jejich jména, od původního slova jen lehce pozměněná vložením písmene H či minoritně jiným písmenem, označují destruktivní stavy mysli i fyzična. Hlavními postavami tak jsou muži se jmény Wrath, Rhage, Zsadist, Vishous, Phury a Tohrment, natrefíme ovšem také na muže jmény Dhestroyer, Tehrror, Rehvenge, Hharm a další. Všichni hlavní hrdinové série jsou fyzicky impozantní, s oblibou v koženém oblečení, rapu a drsné mluvě (ačkoli ta utrpěla v českém vydání poměrně konzervativním a jazykově velmi mírným překladem). Každý z Bratrů si nese své vnitřní trauma z hrůz, které za svůj předlouhý život prožil.

Jejich vyvolené oplývají inteligencí i krásou a jsou výkvětem ctností. Všechny do jedné jsou laskavé, milující, pracovité, schopné, sebevědomé, a ačkoli by pro svého muže udělaly první poslední, dokáží si dupnout, aby bylo po jejich. Některé ženské hrdinky jsou zajímavé od prvopočátku, jiné jsou představeny jako nesebevědomé naivky, které si své místo na slunci musí teprve vydobýt. Jen některé si svým charakterem a činy zaslouží větší pozornost čtenáře a ještě méně jich figuruje v příběhu jako něco víc než jen ozdoba svého vyvoleného hellrena, tedy v upírském jazyce manžela.

Autorka představuje dva úhlavní nepřátele Bratrstva. V prvních několika dílech jsou jimi bezduší, které stvořil Omega. Jedná se o nemrtvé, původem pouhé lidi, kteří přišli o svou duši a jejichž úkolem je zabíjet upíry. Mají svou organizaci s určenými vůdci. Po smrti a opětovném probuzení se označují pouhými písmeny abecedy, jejich krev se promění v černý hustý olej, na dálku smrdí dětským pudrem a postupem stáří jim bělají vlasy. V průběhu série ovšem začínají figurovat spíše jako maso do mlýnku a výraznou roli coby nepřátel Bratrstva ztrácejí.

Hlavní roli „bad guys“ po nich přebírá skupina upírů, kteří připluli ze Staré země, tedy Evropy, tzv. banda bastardů. Na jednu stranu sice jednají nepřátelsky vůči Bratrstvu a samotnému králi, jednotliví muži jsou ovšem vykreslení jako čestní, spravedliví, citliví, snažící se ulevit tížícímu svědomí. Přestože jsou nemilosrdní a schopní čehokoli, jsou si navzájem bratry stejně, jako jsou si bratry členové Bratrstva černé dýky. Ačkoli se J. R. Wardová snaží čtenáře přesvědčit, že bastardi jsou plnohodnotnou náhradou bezduchých coby úhlavních nepřátel Bratrstva, toto úsilí padá na neúrodnou půdu tím, jak autorka přibližuje čtenářům členy této skupiny bojovníků.

Bratrstvo černé dýky je romantická série se silným erotickým podtextem, která nabízí čtenáři sice komplexní, přesto nikterak zajímavý svět. Bohyně rasy je mrcha a celkově nesympatická žena. Hlavní hrdinky figurují spíš jako ozdoby svých manželů. Bezduší jsou nudné a poměrně hloupé postavy. Hlavní hrdinové jsou v základu jako přes kopírák, banda bastardů je Bratrstvo v bledě modrém, ve faktografii i zápletkách je mnoho logických děr a scénáře některých zápletek se v několika dílech opakují jen s drobnými obměnami. To, co se autorce ovšem daří a na čem její série stojí, jsou propracované a zajímavé mužské postavy, které jsou si možná v základu velmi podobné, každý z nich je ale originál svým jednáním, chováním, slovníkem i prožitými zkušenostmi. Každý z nich nabízí něco jiného a vzhledem k množství těchto postav si mezi nimi všichni čtenáři (či spíše čtenářky) najdou svého oblíbence.

Milenec z temnot

Poslední čistokrevný upír Wrath je spolubojovníkem Dariem požádán, aby dohlédl na hladký průběh blížící se proměny jeho dcery Beth Randallové. Ta svého otce nikdy nepoznala a mýtům o upírech nevěří. Wrath je staletí starý upír, který je svým původem předurčen vládnout upíří rase. Nedůvěřuje jen tak někomu a je plně oddán své pozici bojovníka Bratrstva a posledního čistokrevného upíra a krále rasy. Beth se musí vyrovnávat s překvapivou existencí upírů, faktem, že se brzy stane jednou z nich, a skutečností, že otec, kterého nikdy nepoznala, jí byl celá léta nablízku.

Milenec z věčnosti

Mary pracuje v právnické kanceláři a po večerech vypomáhá na krizové lince. V sídle Bratrstva se setká s Rhagem, upířím bojovníkem, který je pro svůj vzhled a úspěch u žen přezdíván Hollywood. Mary, považující sama sebe za uťápnutou myšku, pomalu umírá na leukémii a nechápe, co na ní takový model, jako je Rhage, vidí. Postupně ale proniká do upíří společnosti i zatvrzelého srdce upířího bojovníka.

Probuzený milenec

Nejděsivější ze všech Bratrů Zsadist byl jako malé dítě unesen a staletí žil jako otrok krve, dokud ho neosvobodil jeho bratr-dvojče Phury. Utrpení, které prožil, se na něm ovšem podepsalo. Ze vztahu mezi Bellou a Zsadistem čiší zoufalství a snaha vyléčit staré rány na těle i na duši.

Nalezený milenec

Detektiv z oddělení vražd Butch O’Neal se cítí méněcenný, jelikož mu jako neupírovi nedovolí Bratři bojovat. Jednou v noci narazí na skupinu bezduchých, málem zemře a navíc je nakažen samotným vůdcem bezduchých – Omegou. V karanténě ho drží při životě jen láska Marissy a hluboké přátelství se spolubydlícím a členem Bratrstva Vishousem.

 

Nespoutaný milenec

Na Vishouse je při lovu na bezduché spáchán atentát. S četnými zraněními  je převezen do nemocnice a operován lékařkou Jane Whitcombovou. Vishousovi se sice dostane výborné lékařské péče, ale zároveň se ocitne v ohrožení, jelikož snímky jeho šestikomorového srdce lékaře z nemocnice více než zaujmou.

Vyvolený milenec

Phury se zhostil odlišné role ve strategické hře proti Omegovi. Post Primala, ploditele rasy, převzal po Vishousovi, a ač to byl jeho vlastní nápad, nadšen z něj není. Představa, že zbytek stovky let dlouhého života bude naplněn vynuceným sexem, se tomuto muži příčí. A právě proto si drží v uctivé vzdálenosti i První družku Cormii.

Pomstěný milenec

Rehvenge se po útocích bezduchých stal představitelem rady upíří šlechty, skrývá ovšem před světem pravdu o svém původu. Když mu během návštěvy nemocnice padne do oka mladá sestřička Ehlena, Rehvenge začne pochybovat, zda je pro někoho tak čistého dost dobrý.

Milenec jen můj         

John se s pomocí přátel a spolubojovníků snaží najít unesenou Xhex. Té se podaří uniknout z vězení, ale do bezpečí sídla Bratrstva si odnáší hluboké jizvy nejen na těle, ale také na duši.  Dávají jí sice sílu pomstít se svému únosci za vše, co jí udělal, ale také ji vzdalují od Johna.

Milenka pout zbavená

Jane Whitcombová žádá o pomoc doktora Manella s těžkým případem poškození páteře. Lékař netuší, že toto rozhodnutí zpečetí jeho osud. Manny se ocitne uprostřed pečlivě skrývaného světa upírů, bojujících proti bezduchým i nepříteli z vlastních řad. A především spatří tu nejkrásnější ženu, jakou kdy viděl.

Znovuzrozený milenec

Tohr odmítá jakýkoli posun ve svém životě. Rostoucích citů vůči upírce Nijaké se bojí a jedná jako poraněný pes – štěká na všechny kolem sebe a kouše do už tak bolavých míst té, které na něm ze všech nejvíc záleží. Nijaká žije v domě Bratrstva. Z nenápadné a spíše podivně působící postavičky se stává sebevědomou, silnou osobností, která se snaží proniknout do zkamenělého srdce raněného muže, a sblížit se i s dcerou, jíž se po dlouhá staletí jen odcizovala.

Příběhy románů ze série jsou vyprávěny v er-formě z pohledu různých postav ze všech příběhových linií. Čtenáři tak hlouběji poznávají psychiku hrdinů a sledují dění na všech frontách. Autorka sérii doplnila Průvodcem, jenž přináší nejen faktografické informace, ale také několik kratších příběhů, nepoužité scény z románů, povídky, novelu, rady pro začínající spisovatele i faktografické informace o Bratrech a rozhovory autorky s jednotlivými hlavními mužskými postavami.

Bratrstvo černé dýky není obyčejná červená knihovna s prvoplánovými romancemi o tom, kterak něžná děva ke štěstí s mocným upířím bojovníkem přišla. Příběhové linie jednotlivých postav i nepřátelských stran se proplétají a doplňují, až dojde k nevyhnutelnému střetu. Jednotlivé strany vedou svou vlastní agendu, mají své vlastní plány, cíle a pohnutky. Na čtenáře a čtenářky této série čekají romantická vyznání lásky, sex i v poněkud drsnějších podobách, válka, krev a rap.

Průvodce po světech paranormální fantastiky 9

Zuzana „Axia“ Ľalíková

1 216 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.