Ocenění

Bylo nebylo – nový seriál o víře ve splněné sny

Autor | Aktuality | Pátek 16 března 2012 7.30

Vítejte v městečku Storybrooke, kde není vše, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obyvatelé netuší, kým ve skutečnosti jsou a pranic ani o tom, že svět, ve kterém žijí, není skutečný. Starostka Regina je ve skutečnosti Zlá královna, která na všechny pohádkové bytosti seslala strašlivou kletbu, díky níž byly zbaveny vzpomínek a uvězněni pod její nadvládou. Vše se ale jednoho dne změní, když se odvážný desetiletý chlapec jménem Henry rozhodne najít svou pravou matku. A proto uteče do Bostonu, kde nalezne lovkyni odměn Emmu Swanovou.

Bylo nebylo je v jádru příběh o naději: „Pro nás je tím, o čem jsou pohádkové příběhy. Jde o neutuchající víru, že se život zlepší. O důvod, proč si kupujete lístek do loterie. Když vyhrajete, můžete šéfovi říct, že končíte a odstěhovat se do Paříže nebo kamkoliv jinam a být tím, kým jste vždy chtěli být. A to je podstata Popelky, nemám pravdu? Jednu chvíli zametá a najednou jde na bál. S Adamem jsme chtěli napsat něco plného naděje, co divákům alespoň na hodinu týdně umožní hodit vše za hlavu a získat víru, že se jejich sny mohou uskutečnit.“ Edward Kitsis, tvůrce seriálu.

Henry ukáže Emmě svou pohádkovou knihu s názvem Bylo nebylo (Once Upon a Time) a tvrdí, že Storybrooke je ve skutečnosti pouhou iluzí stvořenou pro jeho nic netušící obyvatele stižené kletbou, kterou na ně seslala jeho adoptivní matka Regina a že Emma je jako dcera Sněhurky a Krásného prince jedinou nadějí na její prolomení. Emma mu samozřejmě nevěří, ale přece jen se rozhodne malého chlapce odvést domů. Nejprve nechce v městě zůstat, ale kvůli podivným okolnostem, které se v něm dějí, nakonec změní názor. To se samozřejmě tuze nelíbí Regině, které Emma hrozí narušit její temné plány.

Neustále jsme se vraceli k motivu pohádkových příběhů. Těch úplně prvních příběhů, které slyšíte ještě jako dítě. Jsou plné odvahy, magie, strachu i radosti. Ale také plné nezodpovězených otázek, jak jsme posléze zjistili. Například proč je Bručoun mrzutý? Proč je Gepetto tak osamělý, že si vyřeže malého chlapce ze dřeva? A opravdu se Zlá královna pokusila zabít Sněhurku z pouhé ješitnosti? V Bylo nebylo jsme se tyto otázky rozhodli prozkoumat a ne je jen převyprávět, pokusili jsme se proniknout hlouběji, pod to, co všichni známe, a objevit něco nového.“ Adam Horowitz, tvůrce seriálu.

Regina se samozřejmě snaží Emmu vystrnadit pryč, ale ta je silnější, než se zdá. Obyvatelé městečka si ji dokonce oblíbí natolik, že ji zvolí za svého nového strážce zákona. Emma totiž není k jejich osudům lhostejná a snaží se jim pomoci. Mimo to se divákům zobrazí také pozadí pohádkového světa s příběhy tamních obyvatel, které se do událostí v městečku prolínají. Ústřední linií je v nich vztah Sněhurky a Krásného prince, ale postupně se dozvídáme víc i o osudech dalších zakletých postav, jakými jsou například Popelka, Rumplcimprcampr a mnozí další.

Nový seriál běží v americké televizi od podzimu minulého roku a v současnosti bylo odvysíláno patnáct epizod z plánovaných dvaadvaceti. Pokud byste se chtěli dovědět o seriálu více, můžete navštívit jeho domovské stránky.

Martin Žatecký

5 087 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Julianne — 19.3.2012 @ 15.31

    Seriál jsem si stáhla na sledování při mechanické práci a je velmi pěkný, díky za tip!

  2. Komentáře by Roman Štědronský — 20.3.2012 @ 9.28

    Nemůžu si pomoct, ale mám z toho seriálu dost smíšené pocity. Na jedné straně má originální nápady, na straně druhé je scénář někdy neuvěřitelný hloupý. Zatímco s přijetím chování postav v pohádkovém světě nemám (větší) problém, to, co dělají, proč to dělají a jako to dělají ve světě reálném jim prostě nevěřím. A nemluvě o tom, že chování postav je v jednotlivých dílech nekonzistentní.

    Kdybych se na to nedíval společně s přítelkyní, nevím, nevím, jestli bych ve sledování ještě pokračoval…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.