Ocenění

Časopis XB-1 nyní i elektronicky

Autor | Aktuality | Čtvrtek 8 Listopad 2012 7.30

Časopis XB-1 začne vycházet i v elektronickém vydání. Po strastiplné přípravě jsme projekt konečně dotáhli do použitelné a prodejné podoby. Jak bude časopis vypadat? První XB-1 bude plnohodnotný elektronický časopis, který bude respektovat podobu papírového vydání. V první fázi si jej přečtete pouze na Apple iPad, v průběhu listopadu dokončíme i verzi pro tablety Android. Nicméně i zde bude časopis vyžadovat nejméně 8″ displej. Aplikaci na čtení pro iPad najdete v iTunes, jmenuje se XB-1 a je dostupná zdarma. Po instalaci se vám objeví v iPadu sdružená s ostatními novinami a časopisy v aplikaci Kiosek (v anglických verzích systémů to je Newsstand).

Ihned budete mít k dispozici jedno ukázkové číslo zdarma, ostatní si budete moci koupit. Budete mít na výběr dvě možnosti nákupu vašeho oblíbeného časopisu: buďto jedno číslo za 2,39 €, nebo roční předplatné za 29,99 €. Roční předplatné v sobě obsahuje velký bonus – archiv všech dosud elektronicky připravených čísel – tedy od čísla 04 / 2012.

Nu a předplatné si budete moci koupit dvěma způsoby: buďto přímo v iPadu prostřednictvím Apple, nebo za 59 Kč (případně roční předplatné za 745 Kč) na serveru Palmknihy na adrese www.palmknihy.cz/xb1. Jméno a heslo z vašeho účtu na Palmknihách potom použijete pro přihlášení do aplikace a v ten moment budete mít k dispozici stejný obsah, jaký byste měli, pokud byste si časopis koupili přes Apple.

Určitě se ptáte, proč byste měli kupovat časopis přes Palmknihy? Důvody tu jsou:

- Časopisu XB-1 přijde o 30 % víc z vaší platby a tím jej přímo podpoříte.

- Budete moci platit, aniž byste měli zaregistrovanou vaši platební kartu v Apple a také více platebními kanály (například pomocí převodu bankou, PayPalem nebo Mobitem).

- Jako bonus dostanete sci-fi e-knihu od serveru Palmknihy (a předplatitelé budou občas dostávat další a další elektronické knihy).

V okamžiku, kdy spustíme verzi časopisu i pro Androidy, tak právě nákup přes Palmknihy bude jediný možný, vzhledem k tomu, že Google dosud neumožnil nákupy předplatného v naší zemi.

Otázky, které by vás mohly zajímat a odpovědi na ně:

1. Na kolika iPadech si mohu XB-1 číst?

Na všech, které mají stejné Apple ID v případě nákupu přes Apple. Pokud jste nakoupili přes Palmknihy, tak ve dvou.

2. Bude elektronická podoba obsahovat něco navíc proti papírové?

Ano, časem bude obsahovat ukázky z recenzovaných knih, trailery k filmům, fotogalerie – vše závisí na tom, co bude schopna redakce XB-1 dodat a sehnat.

3. Budu moci číst časopis na svém počítači?

Zatím ne.

4. Co se stane, když se mi rozbije tablet a já budu mít nový?

Nic, nákupy si přenesete do nového tabletu.

5. Budu moci číst XB-1 na tabletu s Androidem a na iPadu v rámci jednoho předplatného?

V případě nákupu přes Palmknihy ano, nicméně počet zařízení je pořád omezen na dvě.

Odpovědi na ostatní dotazy vám přineseme v dalších článcích a tímto vás prosíme o trpělivost.

1 354 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 20 »

 1. Comment by hruskad — 8.11.2012 @ 8.18

  Škoda že není i verze pro čtečky..

 2. Comment by Mac — 8.11.2012 @ 9.33

  No, zatím nic moc. Pokud si bude člověk chtít přečíst Váš časopis i za dalších pár (desítek) let, tak je pořád lepší varianta kupovat papírovou formu a svazovat případně scanovat. Proč mají pořád všichni tendenci chovat se k elektronickým médiím jinak než k těm fyzickým? Vždyť to není žádný rozdíl. Když si časopis koupím, tak chci, aby byl můj a mohl jsem si s ním dělat, co chci a ne se třást, že se změní vydavatel, přestane se vyrábět Android nebo iPad a já už si nikdy nepřečtu, co jsem si zaplatil. Chybí tomu jakákoliv dlouhodobá jistota, což by se dalo pochopit u nějakého bulvárního magazínu, který za týden už nikdo číst nebude, ale ne u povídkového časopisu.

 3. Comment by yerry — 8.11.2012 @ 11.01

  S predchádzajúcim komentárom súhlasím. Nevlastním Android ani iPad, o ich kúpe ani neuvažujem. Na svojom PC, netbooku alebo zariadení, ktoré je primárne určené na čítanie elektronických kníh, teda ebook čítačka to neprečítam, takže nič pre mňa. Zostávam pri papierovej forme. Neodpustím si však jednu poznámku: tovar, ktorý si zakúpim, by som mal mať možnosť aj používať, nemal by byť viazaný na konkrétnu značku zariadenia, toto je u mňa obrovské mínus. Nelegálnemu rozmnožovaniu takto nezabránite, skôr ho podnietite. Ak nechcete prichádzať o financie, poskytujte s časopisom aj nejaký bonus pre predplatiteľov, základný obsah ale by mal byť čitateľnľný na všetkých zariadeniach.

 4. Comment by stevko — 8.11.2012 @ 11.53

  Tiež to vidím tak, že ostanem pri papierovej verzii. Hlavný dôvod je samozrejme to, že nemám vhodné zariadenie. Ale tiež to, že tento časopis na rozdiel od mnohých iných príliš nestárne, poviedky sa dajú čítať aj o desať a viac rokov a u takejto elektronickej verzie hrozí, že sa k ním už nedostanem.

 5. Comment by neurol_4ever — 8.11.2012 @ 12.54

  Dobrý den. Vydávat něco placeného na androidí platformu může jenom blázen. Nechci nijak urazit redakci, vlastníky androidu ani budoucí kupující androidí verze xb-1, ale na takto otevrené platformě se většinou jenom krade.

 6. Comment by standa.e — 8.11.2012 @ 14.31

  Hm. Osobně bych čekal spíš politiku přizpůsobit formální podobu elektronické verze literárního časopisu elektronickým čtečkám a tím oslovit potenciální zákazníky ze širšího spektra zařízení, (obzvláště ony čtenáře).
  Ne, XB-1 se rovnou od těch čtenářů odřízne a bude tříštit síly hledáním multimediálních obsahů, kterých je plný internet a na který má vlastně ten časopis i web.
  Naprosto nechápu, proč by elektronická verze literárního časopisu musela nutně „respektovat“ podobu papírové předlohy. Proč by byl problém jeden sloupec textu prokládaný obrázky, a funkční obsah přes hw/sw tlačítko (TOC). A čím méně grafických fičurek tím lépe. Jsem z toho opravdu v rozpacích.
  Ale neberte to, prosím, jako nějaký flame nebo apriorní odsuzování dobré snahy (Sám zůstanu u papírové verze a čtečku XB-1 holt ušetřím). Já si prostě myslím, že to úvodní rozhodnutí na začátku (omezit se na tablety a když už tablety, tak hurá, ať je využijeme) bylo špatné a bude limitujícím faktorem do budoucna. To až začnou znít argumenty, že „není ve vašich silách sázet časopis vlastně potřetí, a tak holt odložte čtečky a buďte rádi že máte aspoň něco“.

 7. Comment by standa.e — 8.11.2012 @ 14.34

  Dodatek:
  Faktem je, že já osobně bych u papírové verze zůstal i kdyby byla ta verze pro čtečky. A faktem je, že kdyby papírová verze nebyla, tak bych XB-1 nekupoval, jak jsem zmínil kdysi dříve. To abych nebyl obviněný z nekonzistentního postoje ;-)

 8. Comment by idle — 8.11.2012 @ 15.03

  Stando, naprosto s tebou souhlasím. Jen s tím rozdílem, že já bych elektronickou verzi pro čtečky i používala a papíru se klidně vzdám.

 9. Comment by tode — 8.11.2012 @ 17.16

  Já to vítám, protože časopis kupuji pravidelně (vlastně od počátku jako samizdatovou Ikárii) a několik posledních let nestíhám číst. Čtu často venku a formát časopisu je příliš velký, aby se dal pohodlně nosit. iPad mám skoro pořád u sebe (i když na čtení beletrie používám častěji Kindle) a věřím, že budu XB-1 nejen kupovat, ale i číst.

  Doufám také, že konverze do elektronického formátu bude zdařilá, některé časopisy se nepovedly. A jako třešnička na dortu by byla nabídka balíčku (tzv. bundle), tj. elektronické a papírové verze dohromady, např. 1x ročně formou vázané knihy. I když firmě Apple věřím, že obsah nezmizí, tak by bylo příjemné si zaplnit knihovnu vázanými verzemi – nedokážu teď posoudit otázku ceny.

 10. Comment by Jana Dvořáčková — 9.11.2012 @ 18.06

  U mě vede jasně papír. Z monitoru se mi cokoli delšího čte dost blbě, čtečku nevlastním a ani nechci… zkrátka tady na mě ze stolu čučí taková růžová mrška – papírová, obdelníkového tvaru. A až ji a peníze odevzdám na poště, budu zase do schránky dostávat časopis :).

 11. Comment by Slarque — 9.11.2012 @ 20.41

  Asi se mě to netýká, protože mám buď Kindle, který je podle mne ideálním elektronickým zařízením určeným ke čtení, nebo jeden z nejlevnějších tabletů na trhu. Verze pro Kindle by mne zajímala, protože upřímně nechápu, proč bych měl chtít u elektronického časopisu typu XB-1 stejné rozložení stránek, jako má tištěná verze. Tablet sice splňuje podmínku osmipalcového displeje, ale výrobce (jako ostatně v nejnižší cenové kategorii prakticky všichni) ušetřil za licenci ke vstupu na Android Market (Google Play? nevím, který název je aktuální). Takže byste aplikaci pro čtení museli hodit do zdarma přístupné knihovny AppsLib (kde se ve skutečnosti moc použitelných aplikací nenachází). Pak bych to přinejmenším vyzkoušel. Nákup jakékoli elektroniky od Applu neplánuji. To už bych těch hraček měl zbytečně moc.

 12. Comment by Dexter — 10.11.2012 @ 7.00

  Nehnevajte sa, ale na iTunes ani na AppStore ziadna aplikacia menom XB-1 neexistuje.

 13. Comment by Roman Štědronský — 11.11.2012 @ 13.12

  Těší mě, že se XB-1 odhodlala a ke své elektronické podobě dopracovala. A oceňuju, že ta není vázaná na jednu platformu.
  Za velkou chybu ale považuju, že jsou zcela pominuty elektronické čtečky, které bych očekával jako primární platformu. Podpora u Palmknih je (ePUB, MOBI, doručování na Kindle…), tvorba pro ně je technicky jednodušší než pro tablety a to nejpodstanější, v diskuzním fóru volali po elektronické verzi v drtivé většině právě majitelé čteček.
  Obávám se, že tak zůstává největší prodejní potenciál ležet ladem, což může rozhodnout o úspěchu elektronického vydávání jako takového.

 14. Comment by Julianne — 11.11.2012 @ 17.46

  Roman: Nedávno se na besedě mj. s Martinem Šustem říkalo, že i verze pro čtečky časem bude, jen si počkáme o asi pár měsíců déle. Usuzuji, že je těžší udělat implementaci pro čtečky než pro tablety, zvlášť když zatím časopis vypadá elektronicky stejně jako v tištěné podobě (tedy sloupce, stejné rozložení obrázků apod.). Chce to trpělivost, ale fandím XB-1 v elektronické i tištěné verzi, časopis mi přijde ve všech směrech na dobré cestě :-)!

 15. Comment by Roman Štědronský — 11.11.2012 @ 18.23

  (Že by třeba na besedě na Fancity? Tam jsem se nakonec nedostal.) Pokud se tak stane, budu opravdu moc rád, ze začátku bych měl asi jak papírovou tak elektronickou verzi, ale pak bych  zřejmě přešel čistě na elektronickou, já už nemám ty časopisy kam dávat…

 16. Comment by Dexter — 18.11.2012 @ 17.59

  Update: konečne to funguje. Hurá, XB-1 v mojom iPade… Zaujimavé, dostupné sú čísla 4,5,6,7 a 11… 8-10 zatiaľ chýbajú. 04/12 je zadrma ;-)
   

 17. Comment by RomanL — 29.11.2012 @ 10.35

  Také jsem čekal, že jako první se objeví verze na čtečky… :-(

 18. Comment by metalmaus — 29.11.2012 @ 11.23

  Opravte si ten odkaz na http://www.palmknihy.cz/xb1 .)

 19. Comment by metalmaus — 29.11.2012 @ 11.30

  Nějak jsem na palmknihách nenašel možnost koupit si jednotlivé číslo?!

 20. Comment by RomanL — 7.12.2012 @ 11.32

  Už se prosím objevila alespoň verze pro Android? A půjde to prohlížet i na telefonech s Androidem?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.