Ocenění

Časopis XB-1 nyní i elektronicky

Autor | Aktuality | Čtvrtek 8 listopadu 2012 7.30

Časopis XB-1 začne vycházet i v elektronickém vydání. Po strastiplné přípravě jsme projekt konečně dotáhli do použitelné a prodejné podoby. Jak bude časopis vypadat? První XB-1 bude plnohodnotný elektronický časopis, který bude respektovat podobu papírového vydání. V první fázi si jej přečtete pouze na Apple iPad, v průběhu listopadu dokončíme i verzi pro tablety Android. Nicméně i zde bude časopis vyžadovat nejméně 8″ displej. Aplikaci na čtení pro iPad najdete v iTunes, jmenuje se XB-1 a je dostupná zdarma. Po instalaci se vám objeví v iPadu sdružená s ostatními novinami a časopisy v aplikaci Kiosek (v anglických verzích systémů to je Newsstand).

Ihned budete mít k dispozici jedno ukázkové číslo zdarma, ostatní si budete moci koupit. Budete mít na výběr dvě možnosti nákupu vašeho oblíbeného časopisu: buďto jedno číslo za 2,39 €, nebo roční předplatné za 29,99 €. Roční předplatné v sobě obsahuje velký bonus – archiv všech dosud elektronicky připravených čísel – tedy od čísla 04 / 2012.

Nu a předplatné si budete moci koupit dvěma způsoby: buďto přímo v iPadu prostřednictvím Apple, nebo za 59 Kč (případně roční předplatné za 745 Kč) na serveru Palmknihy na adrese www.palmknihy.cz/xb1. Jméno a heslo z vašeho účtu na Palmknihách potom použijete pro přihlášení do aplikace a v ten moment budete mít k dispozici stejný obsah, jaký byste měli, pokud byste si časopis koupili přes Apple.

Určitě se ptáte, proč byste měli kupovat časopis přes Palmknihy? Důvody tu jsou:

– Časopisu XB-1 přijde o 30 % víc z vaší platby a tím jej přímo podpoříte.

– Budete moci platit, aniž byste měli zaregistrovanou vaši platební kartu v Apple a také více platebními kanály (například pomocí převodu bankou, PayPalem nebo Mobitem).

– Jako bonus dostanete sci-fi e-knihu od serveru Palmknihy (a předplatitelé budou občas dostávat další a další elektronické knihy).

V okamžiku, kdy spustíme verzi časopisu i pro Androidy, tak právě nákup přes Palmknihy bude jediný možný, vzhledem k tomu, že Google dosud neumožnil nákupy předplatného v naší zemi.

Otázky, které by vás mohly zajímat a odpovědi na ně:

1. Na kolika iPadech si mohu XB-1 číst?

Na všech, které mají stejné Apple ID v případě nákupu přes Apple. Pokud jste nakoupili přes Palmknihy, tak ve dvou.

2. Bude elektronická podoba obsahovat něco navíc proti papírové?

Ano, časem bude obsahovat ukázky z recenzovaných knih, trailery k filmům, fotogalerie – vše závisí na tom, co bude schopna redakce XB-1 dodat a sehnat.

3. Budu moci číst časopis na svém počítači?

Zatím ne.

4. Co se stane, když se mi rozbije tablet a já budu mít nový?

Nic, nákupy si přenesete do nového tabletu.

5. Budu moci číst XB-1 na tabletu s Androidem a na iPadu v rámci jednoho předplatného?

V případě nákupu přes Palmknihy ano, nicméně počet zařízení je pořád omezen na dvě.

Odpovědi na ostatní dotazy vám přineseme v dalších článcích a tímto vás prosíme o trpělivost.

2 121 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 20 »

 1. Komentáře by Slarque — 9.11.2012 @ 20.41

  Asi se mě to netýká, protože mám buď Kindle, který je podle mne ideálním elektronickým zařízením určeným ke čtení, nebo jeden z nejlevnějších tabletů na trhu. Verze pro Kindle by mne zajímala, protože upřímně nechápu, proč bych měl chtít u elektronického časopisu typu XB-1 stejné rozložení stránek, jako má tištěná verze. Tablet sice splňuje podmínku osmipalcového displeje, ale výrobce (jako ostatně v nejnižší cenové kategorii prakticky všichni) ušetřil za licenci ke vstupu na Android Market (Google Play? nevím, který název je aktuální). Takže byste aplikaci pro čtení museli hodit do zdarma přístupné knihovny AppsLib (kde se ve skutečnosti moc použitelných aplikací nenachází). Pak bych to přinejmenším vyzkoušel. Nákup jakékoli elektroniky od Applu neplánuji. To už bych těch hraček měl zbytečně moc.

 2. Komentáře by Dexter — 10.11.2012 @ 7.00

  Nehnevajte sa, ale na iTunes ani na AppStore ziadna aplikacia menom XB-1 neexistuje.

 3. Komentáře by Roman Štědronský — 11.11.2012 @ 13.12

  Těší mě, že se XB-1 odhodlala a ke své elektronické podobě dopracovala. A oceňuju, že ta není vázaná na jednu platformu.
  Za velkou chybu ale považuju, že jsou zcela pominuty elektronické čtečky, které bych očekával jako primární platformu. Podpora u Palmknih je (ePUB, MOBI, doručování na Kindle…), tvorba pro ně je technicky jednodušší než pro tablety a to nejpodstanější, v diskuzním fóru volali po elektronické verzi v drtivé většině právě majitelé čteček.
  Obávám se, že tak zůstává největší prodejní potenciál ležet ladem, což může rozhodnout o úspěchu elektronického vydávání jako takového.

 4. Komentáře by Julianne — 11.11.2012 @ 17.46

  Roman: Nedávno se na besedě mj. s Martinem Šustem říkalo, že i verze pro čtečky časem bude, jen si počkáme o asi pár měsíců déle. Usuzuji, že je těžší udělat implementaci pro čtečky než pro tablety, zvlášť když zatím časopis vypadá elektronicky stejně jako v tištěné podobě (tedy sloupce, stejné rozložení obrázků apod.). Chce to trpělivost, ale fandím XB-1 v elektronické i tištěné verzi, časopis mi přijde ve všech směrech na dobré cestě :-)!

 5. Komentáře by Roman Štědronský — 11.11.2012 @ 18.23

  (Že by třeba na besedě na Fancity? Tam jsem se nakonec nedostal.) Pokud se tak stane, budu opravdu moc rád, ze začátku bych měl asi jak papírovou tak elektronickou verzi, ale pak bych  zřejmě přešel čistě na elektronickou, já už nemám ty časopisy kam dávat…

 6. Komentáře by Dexter — 18.11.2012 @ 17.59

  Update: konečne to funguje. Hurá, XB-1 v mojom iPade… Zaujimavé, dostupné sú čísla 4,5,6,7 a 11… 8-10 zatiaľ chýbajú. 04/12 je zadrma 😉
   

 7. Komentáře by RomanL — 29.11.2012 @ 10.35

  Také jsem čekal, že jako první se objeví verze na čtečky… 🙁

 8. Komentáře by metalmaus — 29.11.2012 @ 11.23

  Opravte si ten odkaz na http://www.palmknihy.cz/xb1 .)

 9. Komentáře by metalmaus — 29.11.2012 @ 11.30

  Nějak jsem na palmknihách nenašel možnost koupit si jednotlivé číslo?!

 10. Komentáře by RomanL — 7.12.2012 @ 11.32

  Už se prosím objevila alespoň verze pro Android? A půjde to prohlížet i na telefonech s Androidem?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.