Ocenění

Cizinka ztracená ve víru sexu? (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 8 Únor 2019 21.30

Když se z knihy stane celosvětový bestseller, je téměř jisté, že se objeví i v jiných podobách než jen v psané verzi, aby se dostala nejen k tradičním čtenářům. Nejinak je to i u opěvované Cizinky americké spisovatelky Diany Gabaldonové. Její příběh jste už mohli zhlédnout rovněž v podobě neméně úspěšného televizního seriálu. V českém překladu se pak s populární cestovatelkou v čase Claire Randallovou můžeme setkat i ve stejnojmenné audioknize z vydavatelství OneHotBook. Vypravěčkou se stala zkušená herečka a dabérka Jitka Ježková a nám nezbývá než zhodnotit, zda je Cizinka ve své audio podobě trefou do černého…

Diana_Gabaldon_Cizinka_audio_OneHotBook_3D

Bývalá válečná zdravotní sestra Claire se spolu se svým mužem přestěhuje na skotský venkov, kde si chtějí vynahradit ztracené roky, které trávili v odloučení kvůli druhé světové válce. To ale ještě netuší, že je záhy čeká další odloučení. Claire se totiž jako zázrakem propadne do doby dvě stě let zpátky, kde jí půjde o holé přežití a kde najde novou lásku. Bohužel je hned ze začátku třeba říct, že Gabaldonová cíli na vyhraněnou cílovou skupinu, a to především na mladé a nenáročné dámy, jež se nechtějí zaobírat nějakým kritickým smýšlením. Přestože příběh začíná poměrně nadějně a čtenář se těší na propad do časů minulých, ve výsledku se dočká něčeho zcela jiného. Jste-li příznivci pravověrné science fiction se slabostí pro cestování v čase, raději se knize vyhněte širokým obloukem.

Na druhou stranu je tu opravdu štědrá dávka sexuálních scén, ať už se odehrávají v posteli, na stole, mechu či kapradí, kamenech, mrtvolách, prostě všude. A pokud se zrovna nesouloží, tak se o této sexu přinejmenším sáhodlouze rozmlouvá či přemýšlí. A když nestačí tradiční sex mezi mužem a ženou, začne se autorka babrat v nelogickém homosexuálním zneužívání vězně snad v touze nebohého čtenáře šokovat. Přestože ženy zde mohou být obdařeny bujným poprsím, postavy obecně jsou ploché až běda. Z většiny z nich je jen snadno zaměnitelný kompars, ty hlavní trpí často nekonzistentním chováním hraničícím snad až se schizofrenií.

Tak kupříkladu mladý válečník a Clařin milenec Jamie Fraser, který ve svých devatenácti stihl zažít krvavé bojové vřavy i bičování na pranýři (kde samozřejmě hrdinně nevydal ani hlásku). Je to gentleman s pochopením pro křehkou ženskou duši a překvapivě stále panic (vždyť také dosud nepotkal tu pravou). Poté, co se mu Claire oddá (po necelém měsíci odloučení od svého muže), stává se z něj mávnutím proutku citlivý a schopný milenec. Přesto se dokáže změnit i v hrubiána, jenž se neostýchá svou lásku seřezat, až cáry kůže létají. Kniha jednoduše přetéká logickými lapsy a vhodnými náhodami, jež zcela náhodnou vyřeší nastalý problém. Není problém proniknout do přísně hlídané oblasti, kohokoli vysvobodit z vězení, nechat jindy bezmocnou Claire lámat vlkům vazy holýma rukama…

OUT-Elevated_20131004_NB-0645.jpg

Ne vše je tu samozřejmě hodno ostré kritiky. Hlavní záporák, kapitán Randall, je kupříkladu přímým předkem Claiřina manžela, což skýtá nemalý potenciál do budoucna, v úvodním svazku bohužel využitý snad jen k tomu, aby tento fakt zmírnil skutečnost, že Claira svého manžela často a s chutí podvede. Znaménko po očkování jako usvědčující důkaz v případném čarodějnickém procesu také není k zahození… Je to ale jen pár kapek čisté vody v zahnívajících bažinách plných klišé. Jednoduše jde o romantickou nenáročnou četbu srovnatelnou s dobrodružstvím neohroženého vesmírného kapitána, jenž se s holou hrudí vrhá do vzduchoprázdna v boji proti vesmírným pirátům a posléze se oddává divokému milování s trojicí právě osvobozených zajatkyň, zatímco doma na něj čeká milující manželka a hned několik výrostků.

Pokud se budeme bavit o kvalitě audioknihy, nelze jí takřka nic vytknout. Jitka Ježková se do role drzé Claire vžila opravdu skvěle a její hrané rozčilování či sarkastické poznámky jí budete s chutí věřit. OneHotBook pověřilo režií Jana Horáčka a ten se s ní popasoval bez sebemenších problémů. I zvukový doprovod byl zvolen dobře a k vybrané látce se hodí. Ani skvělý přednes a kvalitní zpracování ovšem nic nemění na faktu, že pro náročnější a zkušené čtenáře bude Cizinka poslechem, jejž dokončí pouze setrvačností a s opodstatněným strachem, že přišli o víc než dvacet čtyři hodin (délka audioknihy) svého života…

Diana Gabaldonová: Cizinka

vypráví Jitka Ježková, 24 hodin 39 minut, MP3 399 Kč, CD 429 Kč

onehotbook-logo

2 614 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

 1. Comment by Jana Dvořáčková — 11.2.2019 @ 21.31

  To je masakr, tohleto :) . Krásně výstižná recenze. Knihu jsem tedy zatím nečetla, je to špalek, ale poslechnu si asi ráda, i přes tu klišovitost, to se ví. U seriálu jsem předla jako kotě, prostě se na to hezky kouká. Dá se to střídat s nějakým tím hrdinským scífkem ve výše popsaném stylu – klasika osmdesátých let :) .

  Claire je potvora, ale její starej je takovej divnej patron, takže se jí ani nedivím, i když musím přiznat, že mě u podobných věcí trápí spíš takové „zajímavosti,“ jako „jak to Claire řešila, když měla periodu?“ Nebo „hygiena – obecně, myslím. Když tam tedy furt souloží,“ stejně jako mech a vřes v krajině asi hojně bují i kvasinka, což by mě tedy docela trápilo a ke kamenům bych šupajdila hned po první muchlovačce. Možná po druhé… Nechci nikomu kazit chuť na mech a kapradí (Rákosníček by se dost divil), ale záhadou mi je neustále, že autoři a autorky na tyhle důležité věci vůbec nemyslí :) . Jak je tohle možný?

 2. Comment by idle — 12.2.2019 @ 18.54

  Spíš bych si tipla, že žánr (a čtenářstvo) si tyto detaily nežádá… asi by to pak byl úplně jiný příběh. :)

 3. Comment by Jana Dvořáčková — 14.2.2019 @ 1.04

  No jéje :) .

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.