Ocenění

Dex – kyberpunk po česku (preview)

Autor | Aktuality | Pondělí 9 prosince 2013 8.35

Ačkoliv se ve svých článcích v první řadě věnuji stolním hrám, byla by nezměrná škoda nepodpořit české tvůrce na poli videoher. Nestává se tak často, aby nezávislá česká hra vzbudila u nás i ve světě takový ohlas, jako se to povedlo studiu Dreadlocks a jejich chystané kyberpunkové hře Dex. Stále ještě probíhající kickstarterová kampaň má značný úspěch a pomalu se blíží dvojnásobku stanoveného cíle. Podobné pozornosti hráčů se připravovaný projekt těší i v rámci digitální distribuce, neboť se v početné konkurenci prosadil v rámci programu Steam Greenlight. Pojďme se společně podívat, zda by Dex mohl zaujmout i vás…

V první řadě vás Dex zavede do světa kyberpunku, kde je kyberprostor nedílnou součástí běžné reality. Připojení je všudypřítomné, komunikace okamžitá a většina lidí využívá implantáty a další elektronická zlepšení. Jde o RPG s relativně otevřeným světem, ve kterém bude příběh stejně důležitý jako průzkum nových míst. Svou postavu budete zlepšovat a rozvíjet v několika různých směrech, ať už se bavíme o boji, kde můžete využít střelné zbraně či bojová umění, nebo o hackování okolních zařízení. A konečně Dex je 2D platformer, tedy hra viděná z boku podobně jako většina tzv. plošinovek, které v poslední době zažívají díky nezávislé herní scéně a velmi kvalitním titulům nečekané oživení a zájem hráčů.

Jak jsem naznačil výše, ve hře se budete pohybovat mezi dvěma světy – reálným a jakožto hacker také v podobě avatara kyberprostorem. Tyto dvě roviny reality se budou vzájemně ovlivňovat a vaše akce v jedné mohou mít přímé účinky na dění v té druhé. Pokud například v kyberprostoru napadnete některý z implantátů nepřítele, můžete ho zpomalit, paralyzovat nebo mu zaseknout zbraň. Na druhé straně zničení počítače obsahujícího firewall chránící citlivá data korporace vede ke zmizení firewallu v kyberprostoru a nic vám následně nebrání v získání cenných informací. Musíte si ovšem dávat pozor, protože vstupem do kyberprostoru opouští vědomí vaše tělo a to je bez důsledné obrany vystaveno neblahým vlivům sítě. Kromě všudypřítomného, leč vesměs neškodného spamu na vás číhají také viry, které bezbranné tělo s nesmírnou radostí napadnou. Podobně nebezpečný může být i jiný hacker, který se rozhodne napadnout vás v kyberprostoru a poškodit vaše vylepšení a implantáty.

V RPG hrách je běžné postavu vylepšovat a nejinak je tomu i v případě Dexu. Za plnění misí, likvidaci nepřátel, hackování a prozkoumávání hráč získává zkušenosti, které vedou ke zvyšování úrovně postavy. S tím se váže získání bodů, které může hráč rozdělit mezi šest specializací – střelné zbraně, bojová umění, fyzickou odolnost, hackování, znalost ulice a používání různých zařízení. Prosté zvýšení dovednosti o jeden bod vede ke zlepšení statistik, ale na každém třetím stupni získá postava jedinečný bonus specifický pro danou schopnost. Jak sami tvůrci upozorňují, obdobný systém rozvíjení postavy jsme mohli vidět ve hrách Mass Effect nebo nedávno vydané kyberpunkové hře Shadowrun Returns.

Podobného zlepšování dosáhnete také vpravením vhodných implantátů do těla postavy. Na výběr budete mít slušnou řádku vylepšení, ať už jde o firewall chránící vaše tělo před viry a spamem během toulek kyberprostorem, pole poskytující neviditelnost lidskému oku (elektronická zařízení vás stále vidí a cvičení psi vás ucítí) nebo vylepšení končetin, se kterými budete skákat několik metrů do vzduchu, či ranou pěstí odhodíte nepřítele. Implantáty ovšem musíte nejdříve někde sehnat, nechat si je implantovat a mít k dispozici dostatek energie pro jejich aktivaci. I když se to na první pohled může zdát u 2D hry velmi obtížné, tvůrci nám chtějí představit také co nejotevřenější herní svět. Dex sice má hlavní příběhovou linii, ale nabídne i nespočet vedlejších úkolů a množství lokací, které mohou hráči prozkoumávat. Budeme mít možnost navštívit živá města s obchody a bary, skládky, továrny, komplexy patřící gigantickým korporacím a vůbec všechna příhodná místa, která si můžeme s žánrem kyberpunku spojovat.

Všechny výše popsané funkce se mohou do vydání ještě částečně změnit nebo upravit, ale základní mechanismy zůstanou stejné. Momentálně je vydání jisté pro PC, Linux, Mac a konzoli OUYA. Pokud se v kampani podaří vybrat více peněz, budou si Dex moci zahrát také hráči jiných herních platforem. Pro PC vyjde hra zcela jistě v digitální distribuci obchodu Steam a možná také na oblíbeném DRM-free digitálním obchodě GOG (Good Old Games). Vydání je prozatím naplánováno na únor 2014 a nezdá se, že by mělo dojít k nějakým zpožděním. Pokud vás hra zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět více či ji podpořit, navštivte její oficiální stránky, stránky jejich kickstarterové kampaně, která bude velmi brzy končit, případně můžete hru sledovat na stránkách Steam Greenlight. Přeji studiu Dreadlocks hodně štěstí a doufám, že se v našich končinách v nejbližších měsících a letech urodí více takto zajímavých herních projektů.

1 053 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 9.12.2013 @ 8.51

    jo na tohle se moc těším

  2. Komentáře by Ronkar — 9.12.2013 @ 9.05

    Kyberpunk já rád, takže natěšenost veliká 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.