Ocenění

Dice Forge aneb Kostky jsou vrženy (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 dubna 2018 20.25

Bohové se rádi baví, což vzhledem k jejich nesmrtelnosti není nic divného. Co takhle pro zahnání nudy uspořádat velký turnaj, kde by o jejich přízeň zápasili největší hrdinové fantastického světa? K tomu se hrdinové musí dostatečně namotivovat příslibem, že se z vítěze, ať už jím bude muž či žena, stane polobůh. Jejich osud však bude doslova závislý na hodu kostkou… A to je také v kostce příběh deskové hry Dice Forge, kterou na český trh přineslo vydavatelství Blackfire. Zpracování hry je na první pohled příjemnou ukázkou vítané preciznosti. Krabice je umně vyrobena tak, aby do ní komponenty hezky zapadly a při jejich správném uložení nabídly rychlou přípravu další hry. Úklid tak nicméně zabere o trochu víc času a jde o poněkud mravenčí práci. Některé komponenty jsou totiž zbytečně titěrné a hrozí, že snadno zapadnou někam, kam nemají…

Dice-forge

Hra je poměrně specifická právě hody dvěma kostkami, které má k dispozici každý hráč. Za hod získává zlato, suroviny anebo také drahocennou prestiž, která může postavu posunout blíže k vítězství. To by nebylo zase tak originální, tentokrát je ovšem možné si za peníze či hrdinské činy kostky vylepšovat. Stěny kostek jsou totiž vyjímatelné a je tedy možné nahradit stěnu s nižší hodnotou za vyšší, nebo třeba i za úplně jinou surovinu. Ve svatyni, místě, kde za peněžní oběť získáváte pro kostky nové vylepšení, se můžete setkat i se stěnami, které vám dají možnost druhé kostky násobit nebo si třeba vybrat, co konkrétně by se vám v daném hodu hodilo nejvíc.

dice-forge-01

Výborné je i to, že i když hrajete v maximálním počtu čtyř hráčů, nemusíte se obávat dlouhého čekání. Hned v první fázi tahu každého aktivního hráče hází kostkami při takzvaném Božím požehnání všichni najednou, takže suroviny získáváte, i když zrovna nejste na tahu. Ve druhé fázi je možné vyhodnotit efekty trvalých karet, ke kterým se můžete dostat ve fázi třetí. Aktivní hráč se ovšem musí předem rozhodnout, jakou cestou se ve třetí fázi vydá. Může buď obdarovat svatyni zlatem a získat tak výše zmíněné vylepšení kostek, anebo táhnout figurkou po desce ostrovů, kde lze spáchat nějaký ten hrdinský čin. Na desce se ovšem neskrývají pouze monstra, ale i jiné postavy, které s vynaložením dostatečných surovin porazíte, nebo vám budou rovnou ku pomoci. Každá karta pro hráče znamená buď zisk bodů moci (prestiže), nebo získání určitého vylepšení. A můžete i pořádně zavařit soupeřům…

Dice-forge-02

Krvavá zranění hrozí nejen herním postavám!

Pokud jde o výměnu stěn na kostkách, je třeba se to trpělivě naučit. Ze začátku se to zřejmě neobejde bez nadávek a hrozí i zlomený nehet, přesto si už po druhé hře nevšimnete, že by v něčem tak triviálním mohl být někdy problém. Zdvihnuté obočí si ovšem zaslouží nedostatečná revize návodu, jenž se skládá pouze z jedné dvoustránky. Je až zarážející, že při tak malém množství textu se při závěrečné korektuře nenašla vynechaná písmena, která značně ztěžují čtení pravidel jinak poměrně jednoduché hry. K závadným pravidlům se ale dost možná vůbec nedostanete, protože Blackfire Games čile pracují na nápravě.

Dice Forge je hra veskrze zábavná a každý hráč musí přemýšlet nad zvolenou strategií, neboť čas, v němž sbíráte u bohů prestiž, je omezen na určitý počet kol, a tak se snadno můžete ocitnout v časové tísni. Vše lze skutečně dohrát v časovém limitu stanoveném na krabici, tedy nějakých čtyřicet pět minut. Jde tedy o hru vhodnou pro nenáročné večerní hraní s partou přátel a doporučit ji lze i o něco mladším hráčům, než je na krabici uvedených deset let.

DICE FORGE

design hry: Régis Bonnessée

výtvarník: Christophe Fossard / Biboun

pro 2 až 4 hráčů od 10 let s dobou hraní kolem 40 minut

Blackfire-logo

2 023 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by gormie — 5.12.2018 @ 16.29

    Tak jsem to zkoušel a podle mě je to strašně nudná hra bez nápadů. V podstatě jde jen o hromadění surovin a přeměňování jedněch na druhé bez valného smyslu. Sestavování kostek je zajímavý, ale víceméně samoúčelný koncept.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.