Ocenění

E.V.A. – komiksová vzpoura kyborgyně (rezence)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 8 srpna 2013 8.50

Není to tak dávno – první zmínky se objevily někdy kolem letošního Crweconu –, co na tuzemský komiksový trh vstoupilo nové komiksové nakladatelství RandO. Dle vlastních slov se bude specializovat na vydávání amerických a italských komiksů mainstreamového typu. První vlaštovkou, která míří na knižní pulty, je komiks italského výtvarníka Marca Turiniho tajemně pojmenovaný E.V.A. – Kroniky z podzemí. Italský komiks u nás nemá příliš velkou tradici, takže pro mnohé to pravděpodobně bude vůbec první setkání s komiksovou tvorbou pocházející z této země. Akční science fiction má tendenci oslovit jak fanoušky klasické evropské tvorby, tak i milovníky vědeckofantastického mainstreamového žánru, což by mohlo vést k úspěchu, ovšem o jak kvalitní či zábavný komiks ve skutečnosti jde?

Marco Turini není ve svých čtyřiceti letech na komiksovém poli žádným nováčkem. Kariéru komiksového kreslíře započal už v útlém mládí a na svém kontě má spolupráci s americkými komikovými giganty jako Marvel (Squadron Supreme), Top Cow (Artifacts, Cyber Force) a hlavně DC (Legends of the Dark Knight). Zajímavostí pro tuzemské fanoušky je pak jistě fakt, že tento umělec žije od roku 2011 v Libčicích nad Vltavou v blízkosti naší hlavní metropole. Navíc zde založil rodinu a jeho choť je hnacím motorem nově vzniklého nakladatelství. Více podrobností se pak můžete dopátrat na internetových stránkách autora nebo na webu nakladatelství RandO, kde lze komiks i objednat, dříve než půjde v říjnu do knižní distribuce. Za zmínku pak jistě stojí facebookové stránky nakladatelství, kde jsou pro fanoušky připraveny různé ukázky a ankety. Ale pojďme ke komiksu samotnému, vždyť právě o něm by měla být řeč.

Jako první vás bezesporu upoutá obálka, která má velmi slušné parametry a evokuje práce boha italské komiksové tvorby Mila Manary. Bohužel s obsahem už je to poněkud na pováženou. Tuzemským tvůrcům je často vytýkána absence kvalitního scénáře, který si velmi často píšou sami sobě na míru a jenž ve výsledku nedosahuje potřebných kvalit. Tento neduh můžeme pozorovat i u tohoto italsko-českého fantaskního opusu. E.V.A. je dívka, která nejvíce ze všeho touží vidět slunce. Díky sociálnímu rozdělení vrstev to v jejím světě není vůbec snadné. Žije ve čtvrtém podlaží zdevastované Země a cesta na povrch je jen pro vyvolené. Čím níže od povrchu totiž míříme, tím je struktura obyvatelstva méně humanoidní. Podlaží jsou plná kyborgů, lidí s různými transplantáty a politická diktatura povoluje dýchat jen vyvoleným. Ano, všichni jsme si rovni, někteří však rovnější. E.V.A. však má svůj sen, který hodlá uskutečnit za každou cenu. Komiks tak vypouští spektrum esencí sociálního, politického, vědeckofantastického, intrikánského, konspiračního a místy i lascivního žánru. Bohužel výsledný koktejl nechutná v určitých fázích zase tak dobře a čtenář se v něm může snadno ztratit. Máte silný pocit, že víte, co chtěl básník říci, ba i to co ho k tomu vedlo, ale pořád se ztrácíte ve změti temných uliček. Je třeba dodat, že komiks vznikl už v roce 2006, kdy vyšel v Itálii a je reakcí na sociální a politickou situaci, která má být podána jako vědeckofantastická metafora.

Kresebně těžko něco Turinimu vyčítat. Inspirace Milo Manarou je více než patrná, především v pasážích, kdy dívky či kyborgyně předvádějí své vnady. V zadní části knihy pak najdeme artbook, který presentuje současný styl autora a díky kterému je vidět jeho umělecký vývoj. Po výtvarné stránce budou jistě potěšeni všichni milovníci klasické evropské komiksové tvorby. Kresba je bezesporu největší devízou díla! Výrazně slabší je to však i s překladem z italštiny, který místy působí poněkud krkolomně. Možná by stačil zkušený redakční dozor. Tohle jsou bohužel detaily, které se posléze promítají na celkovém vyznění komiksu. RandO je mladé a nadějné nakladatelství, které se potřebuje oprostit od neduhů samizdatově fanzinové tvorby, aby mohlo postoupit do vyšší ligy, kterou na trhu hrají zaběhlí vydavatelé. Věřme, že se jim to podaří…

E.V.A. – Kroniky z podzemí zcela jistě není špatný komiks a určitě si najde své obdivovatele. Ovšem na útok k top vrcholkům tuzemských komiksových hitparád to nevypadá. I tak jde ale o docela slibný začátek nového a zajímavého komiksového nakladatelství. Pokud mu nedojde dech, mohlo by se stát stabilním hráčem na tuzemském vydavatelském poli, což mu velice přeji. Je však třeba vyvarovat se chyb, které potopily podobné nakladatelské pokusy.

Marco Turini: E.V.A. – Kroniky z podzemí

brožovaná vazba, formát B5, plnobarevná, 96 stran, 195 Kč 

897 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.