Ocenění

E3 2019: Čekání na next-gen

Autor | Aktuality | Pondělí 17 června 2019 20.30

Výkřik You’re breathtaking! se prakticky okamžitě stal znakem letošní výstavy E3 konané v Los Angeles. Není bez zajímavosti, že tato slova napoprvé nevyšla z úst žádné slavné osobnosti (Peter Sark se stal ”slavným” až poté), avšak Keanu Reeves stojící na pódiu je dokázal pohotově vrátit a dal tak vzniknout kouzelnému okamžiku, jenž vzbudil zájem přesahující hranice vymezené videoherním průmyslem. Ve srovnání s tímto výstupem a s trailery nabušenou konferencí Microsoftu se však tiskovky dalších velkých hráčů držely zpátky v očekávání další generace konzolí, která prý dorazí snad už příští rok. Tak uvidíme. Hry samozřejmě vycházet nepřestanou a přes trošku slabší výběr se bude ve zbytku letošního roku a na jaře toho příštího stále na co těšit…

cyberpunk-2077

E3 se tentokrát muselo obejít bez účasti společnosti Sony, která si v únoru uspořádá vlastní akci Destination PlayStation, kde se nejspíš pochlubí dalšími záběry z očekávaných projektů jako Last of Us 2 a Ghost of Tsushima. Díky tomu dostal Microsoft příležitost ovládnout scénu a také ji beze zbytku využil. Xbox prezentace přišla navíc krátce po otřesné předváděčce EA ukazující pouze pravidelný nášup sportovních her, dodatečný obsah do rok starých titulů a novou hru ze světa Star Wars, s níž si alespoň zatím nelze spojovat výrazy jako invence, zábava nebo atmosféra. Nepříjemný pocit smetla hned první ze šedesáti ukázek, které si Microsoft pro natěšené fanoušky připravil. Stylové The Outer Worlds od tvůrců Pillars of Eternity a Fallout: New Vegas v barvách pulpové sci-fi by mělo nabídnout kromě RPG prvků a přeletů mezi planetami i větvený příběh.

Následovala ukázka ze Cyberpunk 2077, nad níž můžeme stejně nadšeně výskat jako krčit rameny. Pěkná scéna v neonových kulisách o hře ani o příběhu ještě nic nevypovídá. Na druhou stranu se v závěru ukázky objevila postava s tváří Keanu Reevese a s protetickou paží. Vzápětí se herec objevil na pódiu a zastínil všechno, co se událo předtím i potom. Jenom tvůrci se teď musí vypořádat s nepříjemnou otázkou: Jaký má smysl dávat do hry hratelný charakter, když už je v ní John Wick?

Opravdovým překvapením, po všech stránkách příjemným, byla ukázka na spirálový thriller 12 Minutes. Přípomíná-li vám koncept této hry film Zdrojový kód, pak vám ho připomíná zcela správně.

Vedle druhého Ori s podtitulem The Will of the Wisps, úchvatnou grafikou a očekáváním silného herního zážitku, se objevila finančně možná nejperspektivnější hra roku Minecraft Dungeons, s níž mohou kostičkoví maniaci vyplnit čas do té doby, než konečně vyjde Hytale. Závěr tiskovky Microsoftu patřil ukázce na Halo: Infinite, launchovému titulu pro nový a zatím jen v náznacích představený Xbox. Někde mezi tím vším se ještě objevil trailer na akční RPG Elden Ring od FromSoftware. Půjde pravděpodobně o další souls-like hru, garantem kvality je jméno šéfdesignéra Hidetaky Mijazakiho a zárukou slušných prodejů zase jméno George R. R. Martina.

Ubisoft letos nepřispěl s žádnou novinkou ohledně druhého Beyond Good & Evil, což je zneklidňující, nepřišel ovšem ani s žádnou novinkou o dalším Assassin’s Creed projektu, což je naopak uklidňující. Ze svého open-world portfolia vytáhl vcelku lákavý Watch Dogs Legion, v němž bude možné hrát snad za každého obyvatele ostrovní metropole.

Na prezentaci Bethesdy se bez většího povyku přešel smutný fakt, že nový způsob online hraní prezentovaný v loňském Falloutu 76 tak úplně nevyšel a že z něj nový update udělá v podstatě další řadový díl Falloutu od Bethesdy. Kromě frenetické ukázky na Doom Eternal zaujalo studio hned dvěma novými projekty. Tím prvním je mysteriózní Ghostwire: Tokyo, pod nímž by v každém jiném vesmíru byl podepsaný Hideo Kojima. Figuruje zde ale jiné jméno, Shinji Mikami, což je člověk zodpovědný za oba díly hororové série The Evil Within.

Druhým překvapivým titulem ze stáje Bethesdy je Deathloop. Herní svět uzavřený v časové smyčce, to už tady přece jednou bylo. Tentokrát ovšem od tvůrců Dishonored.

Během PC Gaming Show se v jasnějších obrysech předvedlo třetí Shenmue a příznivci emotivních audiovizuálních zážitků se mohli pokochat záběry z The Pathless. Opravdu netradiční počin se však objevil v průběhu typicky svérázné prezentace Devolveru. Carrion je prazvláštní záležitost, v níž se vžijete do role amorfní příšery, která se při útěku ze zajetí vypořádává se svými vězniteli.

Tiskovka Square Enix začala pěkně zostra představením remaku Final Fantasy VII. Vedle mnoha dalších JRPG titulů se objevil ještě trailer na kooperativní sci-fi akci Outriders a na samý závěr dorazili v hratelné ukázce Marvel’s Avengers. Nicméně dojem z přepracované FF7 zůstal nepřekonán.

Nintendo ve spolupráci s firmou Sega opět ukázalo několik Mario, Sonic a Zelda titulů, dokonce oznámilo vývoj pokračování Breath of the Wild, ovšem skutečnou radost udělalo zejména pamětníkům něčím úplně jiným. Panzer Dragoon: Remake je pro fanoušky konzole Sega Saturn tím, čím je Final Fantasy VII Remake pro fanoušky prvního Playstationu. Dojem technologického zázraku, jakým původní Panzer Dragoon v mnoha ohledech byl, je samozřejmě minulostí, ovšem hladivý dotek retra je více než dostatečnou náhradou.

1 506 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.