Essen SPIEL 2013 – novinky z evropského veletrhu
Čtyři vyčerpávající dny, desítky nových her, společnosti z celého světa představující své produkty a tisíce návštěvníků. Takový byl letošní herní veletrh SPIEL 2013 v německém Essenu. V rámci tří článků si povíme více jak o samotné události, tak především o nových hrách, které měli návštěvníci možnost spatřit. Dnes pouze v rychlosti představíme veletrh a hned poté si představíme něco málo z nových her, které si obsáhle probereme v následujících dvou článcích. Pokud jste na veletrhu byli a něco vás zaujalo, či vás nenechává chladnými hra, která měla být prezentována, napište do diskuze pod článkem a pokud to bude v mých silách, rád o vybrané hře napíši více.
Čím byl letošní ročník jiný…
Z původních malých hal se kvůli rekonstrukcím letos celá akce přesunula do trojice větších hal. Důsledkem toho působil veletrh lehce gigantickým dojmem a s tím spojenou počáteční nepřehledností, protože najít jeden specifický stánek je mnohem snazší v některé z menších hal. Druhé úskalí spojené s menším počtem hal bylo menší rozmělnění davu v mnoha průchozích chodbách a prostranstvích. Ani tak se ale během čtyř dnů nestávalo, že by v některé z hal došlo k vážnějším zácpám. Jelikož se v Essenu odehrává mnoho festivalů a veletrhů, organizace funguje výborně a návštěvník se nemusí obávat problému s nedostupností toalet, parkovacích míst (ačkoliv pozdě příchozí si může kousek zajít) či občerstvení. Pouze u posledně jmenovaného je nutné počítat s na naše poměry vyšší cenou.
Letošní veletrh byl oproti loňskému roku znatelněji zaměřen na rodiny a menší děti. Nabídka her pro tyto skupiny byla přímo ohromující a ohromné herní prostory byly neustále plné hráčů, kteří si chtěli vyzkoušet novinky se svými ratolestmi, nebo si jenom užít jednoduchou zábavu. K vidění byly samozřejmě i hráčské hry s mnohem vyšší úrovní komplexnosti a složitějšími herními mechanismy, ale nepatřily do skupiny nejviditelnějších produktů. Pro české hráče to ovšem může být dobrá zpráva, protože z pohledu českých distributorů, z nichž někteří mi to na místě potvrdili, bylo k vidění mnohem více kvalitních her, které jsou vhodné pro začínající hráče, kterých je u nás momentálně většina. Výhledově se tak můžeme těšit na rozšíření výběru, čím začít nebo uvést přátele do světa her.
… a co nového přinesl?
Druhým specifikem letošního veletrhu bylo také zastoupení vydavatelů. Pomineme-li zcela logické ohromující zastoupení domácích gigantů, jakými jsou Heidelberger, Pegasus Spiele nebo Queen Games, byly nejvíce vidět i slyšet firmy z Francie, Polska a Japonska. Především francouzštinu bylo slyšet na každém kroku a mnoho menších stánků představovalo hry s původem v zemi sýrů a vína. Škoda byla pouze v tom, že mnohé (ne však všechny) francouzské hry nebyly k dispozici s anglickými nebo alespoň německými materiály. Chvála patří všem, kteří mysleli dopředu na národní a jazykovou rozmanitost návštěvníků a měli připravená pravidla her v mnoha jazykových variantách.
Čeští vydavatelé se také činili a především zcela nový Tash-Kalar si hned na několika místech uzurpoval značnou pozornost. O této hře se už brzy dozvíte více v samostatném článku. Své hry prezentovaly také další společnosti z našich končin, především Stragoo Games se svým loňským hitem Mafia City, Jira’s Games westernový Nowheresville: Bandit Paradise, který nám bude česky znám jako druhý díl starší hry Zapadákov. Czech Board Games prezentovali novinku Doktor Hrubec spadající do jejich stále se rozšiřujícího sortimentu párty her (Stará Blažková či Infarkt), ve které se tentokrát staneme nerudnými lékaři.
Nové hry
Řecká společnost Artipia Games, která se v loňském roce velmi dobře uvedla hrou Among the Stars se stavbou vesmírných stanic, letos předváděla dvě nové hry z jednotného fantasy prostředí: Archon: Glory & Machination a menší karetní Shadows over the Empire, kterou jsem měl možnost vyzkoušet. Dějem je hra pro dva až čtyři hráče zasazena do neklidného období po smrti krále, kdy se čtveřice mocenských skupin snaží získat dostatečný vliv v říši, aby ji ovládla. Ohromující vizuál velkých tarotových karet v sobě skrývá jednoduchou hru, ve které se hráči snaží umístit na karty postav všechny své žetony. K tomu využívají dvou možností, buď přímého ovlivňování postav sousedících s již ovlivněnými, nebo využíváním speciálních schopností postav. Pokud má na jedné kartě své žetony více hráčů, na konci kola se z každé strany odstraní jeden žeton. Musím uznat, že jde o příjemnou kombinační hru, kterou lze vysvětlit během pár minut a ve dvou hráčích byla velmi zábavná, ačkoliv ve více hráčích bude jistě delší a donutí vás mnohem více přemýšlet. Herní doba se u dvou hráčů pohybuje kolem patnácti až třiceti minut.
Francouzská společnost Serious Poulp mile překvapila svou kung-fu hrou 8 Masters‘ Revenge. Každý hráč má k dispozici herní desku s počítadlem životů a šest pozic na karty. Ty představují údery a s povedenou mechanikou se hráči střídají v úderech levou a pravou rukou, snaží se vytvořit vhodné kombinace, které v součtu představují stejné číslo jako je soupeřova obrana. Karty mají také různé schopnosti, kterými lze zranit soupeře, nebo mu znepříjemnit jeho snažení. Některé z nich mají navíc symbol draka a pokud na vás soupeř zaútočí, můžete vyložit druhou kartu s drakem a vzniklou kombinací odvrátit soupeřův útok. Šlo o velmi rychlou a vyrovnanou bojovou hru, kterou lze hrát ve dvou až čtyřech hráčích, ale pokud zrovna nemáte v dosahu někoho jiného, můžete zkusit svůj um v sólo hře proti jednoduchými pravidly řízenému mistrovi bojových umění.
To je pro dnešní článek zatím vše, ale v dalším už se zaměříme čistě na mnohé novinky a zajímavosti, které nám letošní veletrh SPIEL nabídl.
2 945 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora