Ocenění

Fantastické filmové premiéry roku 2018

Autor | Aktuality | Pondělí 22 ledna 2018 9.00

Filmový rok 2017 je za námi. Do dějin kinematografie vstoupí pravděpodobně jen s pár význačnými milníky mezi něž patří desátý film Christophera Nolana, mrazivé drama ze zasněženého Wyomingu a z řad komiksových adaptací drsný nostalgický western. Továrna na sny však jede bez oddechu dál a už nějaký čas do světa vysílá ukázky filmů, podle nichž se mohou diváci začít rozhodovat, na co se vydají do kina v roce 2018. Dosud se sice neobjevily trailery k filmům Solo: A Star Wars Story, The Predator, Raubíř Ralf 2 a karty zatím neodhalil ani Venom, Aquaman, Ant-Man, či další X-Men, přesto však lze prohlásit, že většina velkých produkcí letošní sezóny svůj signál k divákům už vyslala. Tak se dejme do toho, čeká vás pěkná řádka trailerů a teaserů…

ready-player-one-movie

Black Panther – 15. února

V exotickém prostředí africké Wakandy se bude rozhodovat o budoucnosti tamního království. Výrazná digitální stylizace a dynamická akce v nejnovější solitérní marvelovce posouvají Black Panthera blíž k Tronovi než k Avengers. Jako první komiksový film roku vstupuje na scénu mezi ostatní velké hráče velmi sebevědomě.

Annihilation – 23. února

Ačkoli se trilogie Jižní Zóna amerického spisovatele Jeffa VanderMeera může těšit z kompletního českého vydání, natěšení fanoušci budou kvůli filmovému zpracování prvního svazku čekat před branami českých kin zbytečně. Naštěstí je tu Netflix, který se o distribuci postará alespoň v televizním formátu. Alex Garland po režijním debutu Ex Machina zůstává věrný výraznému vizuálnímu zpracování, které tentokrát staví především na přepálené barevné paletě uvnitř Zóny. První ohlasy zatím mluví o přemýšlivém sci-fi dramatu, které není pro každého, což zní velice slibně.

V pasti času – 8. března

Předlohou filmu V pasti času je v zámoří populární román americké spisovatelky Madeleine L’Engleové. V podstatě se jedná o tamní povinnou četbu, v níž trojice dětí stojí před nelehkým úkolem zachránit svět a pomocnou ruku jim nabídne trojice podivných žen v čele se slavnou Oprah. Kromě cestování pátou dimenzí, běsnění temnoty a vizuálních pestrobarevných orgií bude zajímavé sledovat, zda všechny představené prvky budou nakonec tvořit rozumný a srozumitelný výsledek.

Pacific Rim: Povstání – 22. března

Druhý Pacific Rim vypadá stejně jako díl první a pranic mu nepomáhá posun o pár let dopředu a jiné herecké obsazení hlavních rolí. Lidstvo se bude opět bránit obřími Jägery proti monstrózním Kaiju, které se později ještě o něco zvětší. Všechna megalománie však bere za své, když jsou na plátně všichni rivalové přibližně stejně velcí. Ztrácí se tím tolik potřebné měřítko a městské kulisy najednou vypadají, jako by byly postavené z LEGO® kostek. Pro srovnání si stačí pustit níže uvedený trailer k filmu Rampage. Na druhou stranu může nový Pacific Rim už jenom mile překvapit, se stigmatem filmu financovaného čínským investorem si prozatím říká o stejně vlažné přijetí jako loňská Velká čínská zeď.

Ready Player One: Hra začíná – 29. března

Steven Spielberg se po mnohaleté přestávce vrátil k velkému sci-fi blockbusteru. Konečně! Fanoušci knižní předlohy Ernesta Clinea si mohou začít odškrtávat scény, pro jejichž vykreslení si doposud museli vystačit jen s vlastní fantazií. Zároveň je z ukázek zřejmé, že film se zdaleka nezaměří jen na popkulturu osmdesátých let, ale vezme si něco z každého období od osmdesátých let až po současnost. Díky tomu můžeme očekávat návrat Železného obra ve velkém stylu.

Rampage: Ničitelé – 19. dubna

Rozklíčovat produkční strategii studia Warner Bros bývá často docela obtížné a nemusí se jednat jen o komiksové adaptace. Před třemi lety se objevila nová Godzilla, loni Kong a příští rok se MonsterVerse rozšíří o další potvory. Naproti tomu Rampage nabízí podle traileru hned tři monstra najednou, a navíc mezi nimi bude pobíhat Rock s Neganem v patách. Nejedná se však o součást strategicky budovaného monster vesmíru, nýbrž o adaptaci osmdesátkové arkády. Od scénáře zřejmě nebudeme moci čekat dalšího Raubíře Ralfa, ale pohled na všechno to bourání je docela osvobozující.

Avengers: Infinity War – 26. dubna

Recenzi filmu Captain America: Občanská válka jsem před dvěma lety končil slovy: „Bratři Russoové mají za sebou úspěšnou zkoušku se zápočtem“. Nyní je čeká první část závěrečné zkoušky, na níž upozorňují trailerem, jehož sledovanost se okamžitě vyšplhala až na samý vrchol. Bude to velké, to je jisté. Do hry se vrátí všichni dosud představení hrdinové a stihnou to dokonce i ti, kteří se dosud toulali po vesmíru. Obavy může vzbuzovat snad jen ošklivý barevný záporák, protože takových už tu v minulosti pár bylo a moc jim to ve filmech nešlo. Infinity War má však ty nejlepší předpoklady, aby tuto záporáckou kletbu zlomilo.

Deadpool 2 – 31. května

První Deadpool se v roce 2016 postaral o jedno z největších překvapení v mírně zatuchlém rybníčku komiksových filmů. Na druhý díl lákal maskovaný sprosťák již v potitulkové scéně, následně se objevila scénka o převlekových strastech superhrdinů a nyní si můžeme prohlédnout pár hezky vymalovaných záběrů. Bude se střílet a bude se blbnout. Samozřejmě největší neznámou je, zda se bude a zda se vůbec může s úspěchem opakovat podvratný komediální efekt prvního dílu.

Replicas – 15. června

Ještě než si pustíte trailer k filmu Replicas, zvažte prosím, zda se raději nespokojíte s tvrzením, že se letos objeví v kinech nový sci-fi thriller s Keanu Reevesem, který se snaží zachránit svou rodinu. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že ukázka prozrazuje až příliš a že se k odhaleným zvratům budou diváci propracovávat déle než jen úvodní částí filmu.

Jurský svět: Zánik říše – 21. června

Jurský svět znamenal návrat velkého rodinného blockbusteru, v němž je všechno namixované tak akorát a v podstatě mu není příliš co vytknout. Pokračování s podtitulem Zánik říše se bude odehrávat pod režijní taktovkou J. A. Bayony, který už podruhé natočil film, v němž všichni utíkají před katastrofou. Snad zkušenému tvůrci nevystřílí traileroví mágové všechnu munici už v ukázkách a v kinech nás ještě něčím překvapí.

Alita: Bojový anděl – 19. července

Některé filmy to mají opravdu těžké. Filmové zpracování Ality měl James Cameron v plánu dobrou dekádu před tím, než začaly být adaptace slavných manga sérií v kurzu. Nakonec se Cameron přesunul na pozici producenta a režie se zhostil Robert Rodriguez, od něhož lze čekat cokoli. Velké oči, bojoví kyborgové, náznaky akce a milostné dějové linie ukázané v traileru jsou v pořádku, ale postrádám zde přesah, díky němuž by Alita obstála v silné žánrové konkurenci.

Úžasňákovi 2 – 2. srpna

Pro mnohé budou druzí Úžasňákovi nejočekávanějším animákem roku a vlastně se ani není čemu divit. Pixar už sice dávno ztratil status nekriticky uctívané modly přicházející s jedním unikátem za druhým, ale pokud se nějaký film ze stáje tohoto studia měl někdy dočkat pokračování, pak jsou to bezesporu právě superschopnostmi nabytí Úžasňákovi.

Smrtelné stroje – 13. prosince

V případě Anihilace můžeme být jako čtenáři spokojení, že knižní předloha v českém překladu vyšla včas a diváci tak dostali šanci si ji pečlivě nastudovat. Série Kroniky hladového města se u nás kompletního vydání nedočkala a doposud vydané díly jsou už rozebrané. Času je zatím relativně dost a možná se ještě nějakého oznámení dočkáme, protože doufám, že si knižní trh nenechá ujít příležitost využít potenciálu nového filmu Petera Jacksona, z něhož v teaseru ukazuje jen nenasytný Londýn na kolečkách a kupodivu to úplně stačí.

2 679 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 24.1.2018 @ 18.37

  Nabídka mě tedy moc nepotěšila. „Smrtelné stroje,“ – ano. Možná „Replicas,“ kde mi též přišlo, že v ukázce je toho víc, než by divák chtěl vědět. No ale za risk to asi stojí. Jinak z mé strany nezájem. Ale o to budu víc číst 🙂 .

 2. Komentáře by Toolshed — 24.1.2018 @ 21.35

  Mne teda z neskorších trailerov Annihilation prišlo ako všetko, len nie „přemýšlivé sci-fi drama“. Z knihy som bol nadšený, pri filme ma fakt prekvapí, ak aspoň sčasti dosiahne kvalít predlohy.

 3. Komentáře by Miroslav Štrobl — 25.1.2018 @ 8.44

  @Toolshed: Trailer Annihilation klame tělem a ukazuje nejspíš většinu akce, která ve filmu bude. To je jeden z důvodů, proč se distribuce začala razantně ořezávat, protože Garland prý nenatočil typickou popcornovku. Už z ukázky je trochu patrné, že film navazuje na vlnu Villeneuve. Obavy mám hlavně z toho, aby film nebyl jen pohlednou kašírovanou exhibicí.

 4. Komentáře by Toolshed — 26.1.2018 @ 17.16

  @Miroslav Štrobl Tak to naozaj dúfam, taký ten „Villeneuve approach“ by mi viac ako vyhovoval. Nevešiam teda ešte hlavu.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.