Ocenění

Fantastické filmy roku 2019

Autor | Aktuality | Čtvrtek 17 ledna 2019 17.50

Letošní rok přijdou už popáté v řadě Star Wars a díky rozhodnutí studia Disney na nějakou dobu také naposledy, abychom se na filmy ze vzdálené galaxie mohli zase začít těšit. Jinak se filmová nabídka pro rok 2019 nese v duchu výpravných pokračování, restartů a především superhrdinských filmů, pod jejichž tlakem nové sci-fi a fantasy tituly jen tiše skomírají. Posuďte sami: třetí John Wick, druhý Zombieland, čtvrtý Příběh hraček, druhé (nebo třetí?) Jumanji, druhé (a závěrečné) To, třetí Kingsman a v případě restartu Terminátora zatím není zcela jisté, jakou číslovku mu historie nakonec přisoudí. O to větší naděje pak mohou diváci vkládat třeba do vesmírné cesty Brada Pitta ve filmu Ad Astra, k němuž dosud bohužel není dostupná žádná ukázka…

Captain Marvel – 7. března

CaptainMarvel

Kapitánka Marvelová se brzy stane první ženskou superhrdinkou s vlastním filmem v pestrých barvách marvelovského filmového vesmíru, což může s trochou štěstí vést k dalšímu dolarovému veselí po vzoru konkurenční Wonder Woman. Děj filmu se odehrává v polovině devadesátých let, Nick Fury má zatím obě oči v pořádku a na Zemi se vrací bývalá pilotka přeškolená na superhrdinku. Čeká nás záchrana světa, vesmíru a vůbec a samozřejmě velká triková show.

High Life – 28. března

HighLife

Posádka odpadlíků je vyslána vstříc černé díře s cílem najít nový zdroj energie a zároveň se její členové stanou obětí inseminačního experimentu. Francouzská režisérka Claire Denisová se podle zahraničních ohlasů úspěšně zhostila vedení žánrového filmu, který se nebojí tíživých otázek na samé hranici lidskosti.

My – 28. března

Us

Jordan Peele je po zásluze oskarovým scenáristou a sbírku zlatých sošek může s filmem My klidně rozšířit. Vcelku obyčejnou čtyřčlennou rodinu navštíví její vyšinutá kopie s nepříjemnou zálibou v ostrých nůžkách. Pokud se alespoň zčásti podaří to, co se podařilo v Uteč, pak by diváci měli očekávat nečekané a zároveň být jakýmkoli překvapením plně otevření.

Shazam! – 4. dubna

Shazam

Nasadit proti marvelovské Captain Marvel stejnojmennou postavu od DC jen s měsíčním odstupem, to už chce kuráž a pořádný smysl pro ironii. Shazam!, v komiksu známý také jako Captain Marvel, představuje sen snad každého školáka, který měl kdy chuť to tomu frajírkovi o dva ročníky výš pořádně natřít a v mezičase být obyčejným superhrdinou.

Hellboy – 11. dubna

Hellboy_2

Pořád to ještě může dopadnout dobře, přestože tomu po zhlédnutí traileru věří jen málokdo. Nového Hellboye sice natočil Neil Marshall, režisér Soudného dne a Pádu do tmy, ale superhrdinská filmová vlna už semlela nositele zvučnějších jmen. Laciné, toporné, nevtipné a hlavně bez atmosféry, to jsou prozatím hlavní charakteristiky Hellboye. Nízký rozpočet, ani nové obsazení nejsou dostatečnou omluvenkou pro to, že film prozatím vypadá jako tuctová seriálová adaptace od Netflixu.

Avengers: Endgame – 25. dubna

Avengers

Ačkoli si čím dál početnější skupina diváků myslí, že se marvelovky poslední roky pohybují v kruzích, nakonec jejich cesta našla svůj konec. Třetí Avengers už byl notně přelidněný film propojující dohromady nekompatibilní skupiny superhrdinů, a tak Thanos seškrtal jejich počet na polovinu. Dubnová odveta bude jedním z největších filmů v dějinách kinematografie a pro velkolepý projekt filmového univerza zároveň tečkou nebo alespoň středníkem.

Chlapec, který se stane králem – 2. května

Kid_2

Uvidíme, zda se na poli fantasy filmů pro děti strhne letos vůbec nějaká bitva, protože Chlapec, který se stane králem oživující artušovskou legendu ve školních lavicích prozatím působí mnohem zábavněji než na léto oznámený Artemis Fowl.

Syn temnoty – 23. května

BrightBurn

Tak dlouho mu říkali, že je zvláštní a jedinečný, až si to konečně uvědomil a začal kolem sebe šířit hrůzu. Syn temnoty je takovým Supermanem naruby, který by mohl v květnovém čase trochu povzbudit všechny ty, kteří nad filmy podle komiksů lámou hůl a volají po něčem novém.

Godzilla II Král monster – 6. června

Godzilla

První Godzilla v podání Garetha Edwardse rozdělila diváky na dva tábory. Jedni se chtěli především bavit a užívat si monstrózních trikových bitev otřásajících samotnými základy vesmíru, ti druzí se nechali spokojeně vtáhnout do role pozorovatelů konfliktu, v němž je člověk zcela nicotným hráčem. Pokračování vychází vstříc především té první skupině, do bitvy přivádí soupeře známé z japonských monster filmů a někde v pozadí si vytváří prostor pro příchod King Konga, na kterého se nejspíš dostane hned příště.

X-Men: Dark Phoenix – 6. června

DarkPhoenix

Tady to bude opravdu těžké. Důvěra ve značku X-Men je po Apokalypse (pro někoho dokonce už po Budoucí minulosti) u fanoušků značně nalomená a oznámení dalšího pokračování je přijímáno bez většího zájmu. Kromě Číny, tam ukázka zjevně zapůsobila. A ani papírově není situace příliš přehledná. Simon Kinberg, dosavadní producent a scenárista série, se posadil i na režisérskou židli a lze jen těžko předvídat, jakým způsobem bude boj o duši Jean Greyové pod jeho vedením probíhat.

Muži v černém: Globální hrozba – 13. června

MiB

Potenciál Mužů v černém se prakticky vyčerpal prvním filmem a ukázka Globální hrozby to jen potvrzuje. Jeden thórovský fórek zábavný film ještě nedělá a nelze spoléhat ani na angažmá Liama Neesona, který od svého nástupu akčního hrdiny v 96 hodinách nenatočil nic moc lepšího, a Chrise Hemswortha, s nímž je to s výjimkou Thora a Rivalů hodně podobné. Zhodnoťte sami, zda by takovýto film neměl jít rovnou na DVD.

Spider-Man: Daleko od domova – 5. července

Spider-Man-Daleko-od-domova

Jakou roli sehraje či nesehraje Spider-Man v letošním Avengers netušíme, jisté ale je, že v létě ho můžeme doprovodit na jeho cestách Evropou (staví se i v Praze). Film se podle traileru ponese v odlehčeném duchu „jedničky“ s Tomem Hollandem. Těšit se můžeme na Jakea Gyllenhaala coby iluzionistu jménem Mysterio a vrátit by měl i Michael Keaton jako Vulture.

Lví král – 18. července

LionKing

S hranými předělávkami klasických disneyovek se doslova rozrthl pytel. Rok 2019 je v tomto ohledu už celkem extrémní, protože na plátnech kin budou poletovat ještě Dumbo s Aladinem. Kdyby ale bylo nutné si z této nabídky vybrat jediný film, pak by volba měla padnout na Lvího krále natočeného pod režijním vedením Jona Favreaua, kterému se hraná verze Knihy džunglí nad očekávání vydařila.

Noví mutanti – 1. srpna

NewMutants

Orientace ve všemožných adaptacích komiksů začíná být opravdový problém a nejinak je tomu i s Novými mutanty, kteří budou testovat přízeň diváků hororového žánru. A vlastně proč ne. Možná se třináctému filmu z X-Men univerza zadaří. Jen aby mu nesebral vítr z plachet Dark Phoenix nebo hororový Syn temnoty.

3 461 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 25.1.2019 @ 10.08

    Smutné ani jedno skutečné SF

  2. Komentáře by Miroslav Štrobl — 25.1.2019 @ 10.31

    @Kim: High Life má velkou šanci být tím, čím byl pro fanoušky sci-fi dříve Moon. A kdybychom nebyli komiksovkama tak zblbnutý, mezi „skutečné“ sci-fi by se krásně vešel (a vlastně stále vejde) i Syn temnoty.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.