Ocenění

Harley Quinn aneb Ujetá sexy maškaráda (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 listopadu 2015 9.45

Vydavatelská politika komiksových sérií nakladatelství BB/art je zahalena rouškou tajemství temnější než chodby samotného Arkhamu. Zatímco některé rozjeté série pravděpodobně zůstaly ležet v prachu zapomnění, objevily se první knihy sérií nových. Aktuálně se představují hrdinky něžnějšího pohlaví Wonder Woman a Harley Quinn. Dnes se budeme věnovat druhé jmenované, která si i před relativně krátkou existenci – poprvé se v komiksu objevila v roce 1992 – vydobyla v historii DC Comics pevné a nezpochybnitelné postavení. Známá je především jako Jokerova (bývalá) milenka či jako cvokařka z Arkhamova ústavu (rovněž bývalá). A taky jako naprosto šílená superzloduška! V rámci restartu známého jako New 52 dostala do vínku novou samostatnou sérii, která by ji měla nakopnout do hvězdného komiksového nebe.

silena-odmena

Její resuscitaci doslali na starost manželé Amanda Connerová a Jimmy Palmiotti, k nimž se přidal ilustrátor Chad Hardin a svou troškou do mlýna přispěl i francouzský výtvarník Stephene Roux i mnozí další. Vždyť jen samotný začátek je pojatý ve stylu konkurzu na kreslíře, v něm do výběru kecají všichni včetně samotné Harley. Své obrazové ztvárnění zde dali k dobru třeba Darwyn Cooke, Jim Lee, Sam Kieth, Charlie Adlard, Walter Simonson nebo jeden z původních rodičů postavy – Bruce Timm (druhým je scenárista Paul Dini). Po tomto intru – jedná se spíše o vizuální orgie bez hlubšího smyslu – už pokračujeme prvními osmi sešity, a pokud máte slabost pro extravagantně vypadající dívenky, bude tahle potrhlá rošťanda přesně váš typ a její sex appeal vás neomrzí až do konce knihy. Vizuálně se totiž jedná o nadmíru zdařilou podívanou s moderními kreslířskými postupy a dobře zvládnutou dynamiku, v čemž tkví patrně největší síla, kterou hrdinka aktuálně disponuje. A jestli se snad s Harleyinými vnady nespokojíte, doporučuji přítomnou Poison Ivy, která je také holka jako obrázek.

Příběh začíná Harleyiným stěhováním do New Yorku, kde jí pořádné bydlení odkázal jeden z bývalých pacientů Arkhamu. Zdědit dům v Brooklynu je ovšem danajský dar hrubého zrna. Stejně jako v New 52 i v samotném příběhu není nasnadě nic jednoduššího, než za minulostí udělat pořádně tlustou čáru a začít znovu a s čistým štítem. Harley se tak otevírá zcela nový svět, který ji fascinuje a připadá jí jako nejkrásnější sen, tedy minimálně až do chvíle, kdy zjistí, že vše něco stojí a i vlastní bydlení je potřeba občas zacálovat. K tomu je nutné sehnat si nějakou práci, a tak absolvuje konkurzy na doktorku v ústavu pro seniory a jako vedlejšák si přihodí závody na kolečkových bruslích, jejichž cílem je zůstat stát jako poslední a vyřadit soupeřovo dívčí družstvo ze hry, aniž by se hledělo na fair play. Seznámíme se s celou plejádou vedlejších postav, které průběžně zasahují do děje, a také s hrdiny okamžiku, jako jsou kupříkladu nájemní vrazi, kteří jdou hlavní hrdince po krku. Kdosi totiž na její hlavu vypsal pořádně tučnou odměnu. Ke slovu se dostanou rovněž gerontomafiáni, které Harley stíhá společně s jedním imobilním agentem, toho času bydlícím v ústavu pro seniory.

silena-odmena-01

Celkově kniha působí jako slepenec samostatných epizod, jež na sebe kolikrát v ničem nenavazují. Hlavním cílem scenáristů je totiž předvést co nejvíce gagů a situačního humoru dle hesla: Když je šílená Harley, musí být šílené vše. A nutno dodat, že miska vah se až často přikloňuje k hranici nezdaru… Pro představu nastavené úrovně humoru zmiňme, že Harley, přestože nemá příliš mnoho movitého majetku, vlastní ohořelého vycpaného bobra, se kterým si ráda povídá. Pokud jste si z dob puberty vybavili množství často rádoby vtipných hlášek na téma Dívka a její bobr, jste na správné adrese. Text se dvojsmysly přímo hemží a dospělého čtenáře už sedmnáctá etuda o ohořelém bobru doktorky Quinzelové příliš nepobaví. Podobně působí i fórky na téma Harleyiny naivní nechápavosti, přílišné agresivity, citového strádání atd. Jednoduše řečeno, k dobré vizuální stránce dostaneme nepříliš povedenou šarádu pro adolescenty, což nespraví ani rajcovní šaškovské kostýmky, ba ani akce samotná bez patřičného budovaní napětí či trošky smysluplnější zápletky.

Bývalá Jokerova milenka, která největšího taškáře ze všech stále nedokáže vypudit z hlavy, tak působí dojmem, že byla svým milým odvržena z důvodů přetrvávající neschopnosti. Uvidíme, kam se bude tahle série ubírat dál, ovšem po přečtení úvodní knihy mě ovládl stesk po odvržených sériích jako Americký upír, All Star Western, Planetary a pravděpodobně i Sága. Jako dospělý jedinec samozřejmě chápu, že v tomto stavu věcí rozhoduje především prodejnost jednotlivých titulů, jenže samotná Harley Quinn mi přišla tak trochu jako výstřel slepými do vesmírné černé díry. Možná se pletu…

Amanda Connerová, Chad Hardin, Jimmy Palmiotti:

Harley Quinn 1: Šílená odměna

brožovaná, překlad Martin D. Antonín, obálka Paul Mounts, 224 stran, 499 Kč

crew-logo

1 404 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 26.11.2015 @ 13.35

    V Suicide Squad jsem si její postavu oblíbil, což může být tím, že je to víceméně pokračující příběh a její šílenosti jsou vyvažovány ostatními postavami.

  2. Komentáře by IndyP — 4.12.2015 @ 7.29

    Sága je prý od BB/Artu potvrzena i na příští rok, takže ta snad přežije…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.