Ocenění

Válka s mp3 brouky (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 5 října 2017 21.40

Před nedávnem jsme na webu časopisu XB-1 uvedli recenzi na audioknihu Setkání s Rámou od Arthura C. Clarke a v těsném závěsu přichází další perla světové fantastiky. Opět jde o dílo autora z tzv. Velké trojky vědecko-fantastické literatury, Roberta Ansona Heinleina, známého romány Měsíc je drsná milenka či Cizinec v cizí zemi. Kniha, kterou si energické duo Wolker & Volf vybralo pro audio zpracování tentokrát, je všeobecně známá díky legendárnímu filmovému zpracování v režii Paula Verhoevena. Drsný snímek z roku 1997 Hvězdná pěchota se chlubí na chlup stejným názvem jako předloha, do které se můžete zaposlouchat díky svému telefonu nebo mp3 přehrávači…

hvezdna-pechota-audio

Juan Rico (ano, Juan, nikoli John) je studentem původem z prominentní rodiny, jenž se touží stát občanem a navzdory odmítavému postoji rodičů vstupuje do armády. Ve světě, který nám Robert Heinlein předkládá, je totiž společnost rozdělena na civilisty a občany. A právě občani mají jako jediní právo volit, vstupovat do politiky a ovlivňovat dění. Podmínkou je ovšem minimálně dvouletá služba v armádě. To, co začalo jako sen o hrdosti a občanství tří kamarádů, se rozplývá už u odvodu. Rica totiž jaksi nenapadne, že se svými mizernými školními výsledky se k preferovanému letectvu nemá šanci dostat. A než se stačí rozkoukat, je přiřazen k jednotce pojízdné pěchoty a po výcvikovém táboře nasazen do akce proti agresivním broukům ohrožujícím lidskou rasu.

Kniha se se známým filmem protíná v mnohém, její ústřední myšlenka je ale odlišná. Snímek sleduje cestu naivního chlapce, jenž se pozvolna mění v hrdinu, přičemž důraz klade na nekonečnou akci a krvavé scény, to vše zabaleno v typicky verhoevenovském satirickém ladění. Kniha oproti tomu volí pomalejší tempo a obsahuje spoustu filozofických myšlenek. Zajímavý je i přístup „verbířů“ u odvodu, když se do poslední chvíle snaží studenty od myšlenky vojenské služby odradit. Politický systém Země zde působí zdánlivě absolutisticky, ovšem faktem zůstává, že vstup do armády (a dokonce i odchod z ní) je dobrovolný. Hlavní myšlenka, přestože nijak povzbudivá, tkví v tom, že násilí a moc je největším hybatelem dějin. Samotná válka s brouky se stává pouze prostředkem k vykreslení hrdinovy přeměny ze zelenáče v uvědomělého vojáka.

Původně zamýšlená dvouletá vojenská docházka, kterou náš hrdina podstoupil pouze pro získání občanství, mu přestává stačit, takže pokračuje na důstojnické škole, čímž ho vlastně Heinleinův militaristický svět definitivně pohltí a on se stává dalším kolečkem v nemilosrdném armádním soukolí. Tam, kde film působí až přehnaně propagačně (Chcete vědět víc? Tak se na něj podívejte!), kniha nad vojenskou službou, nutností a povinností bránit Zemi zajímavým způsobem polemizuje. Jedná se o nadmíru zajímavé čtení, které bezesporu není odpočinkovou militaristickou SF, jak by mnozí možná čekali, naopak nutí rozjímat takřka nad každou kapitolou.

Pokud jde o audio zpracování, pak je nutné vydavatelství Wolker & Volf pouze a jen pochválit. Oproti Rámovi je hudební doprovod zvolen citlivě a rušivých efektů statického šumu při dialozích ve vysílačkách tu není naštěstí tolik. Mluveného projevu se navíc zhostil charismatický Ludvík Král, jenž propůjčil hlas i militaristické SF z pera Roberta Fabiána od stejného vydavatelství. Režisérské práci se rovněž nedá nic vytknout. Žádná hluchá místa ani prodlevy mezi větami zde nenajdete, necelých třináct hodin poslechu uteče jako voda. Jedná se o naprostou klasiku žánru, která už na pultech v knižní verzi chybí nějaký pátek, takže pokud jste se ještě s Juanem Ricem neměli šanci poznat, audio verze by mohla být pro vás ta pravá…

Robert A. Heinlein: Hvězdná pěchota

Vypravěč: Ludvík Král

Formát: MP3 download (nekráceno)

Délka nahrávky: 12 hodin 50 minut

walker_a_volf_logo

1 923 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Kim — 6.10.2017 @ 17.36

    Knihu jsem miloval,film byla blbost ale i tak klasika a tohle mě moc těší

  2. Komentáře by Mirek Hokes — 6.10.2017 @ 21.01

    No mně přišla kniha víceméně nastejno s filmem a ve filmu takovéhle věci líp vypadají…:-)

  3. Komentáře by Kim — 9.10.2017 @ 6.49

    no ten film je mezi Béčky, Ačko

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.