Ocenění

Hellblazer – Prach jsi a v prach se obrátíš (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 18 října 2013 9.35

Celkem pět komiksových knih trvalo, než se Brian Azzarello vypořádal s osudy Johna Constantina, cynika a vagabunda, kterého nepřijalo ani Peklo samo. Knihou Hellblazer: Popel a prach uzavírá nakladatelství Crew dnes slavnou etapu působnosti, kdy měl Constantinovy osudy v rukou jeden z nejlepších a nejprogresivnějších amerických scenáristů současnosti. V závěrečném svazku je završeno putování, které Johna zavedlo až do Města andělů, kde dekadence a zkaženost kráčí ruku v ruce s tepem doby. John navštíví sadomasochistický salón, kde biče práskají tvrdě a nelítostně. A stejné švihnutí zažije i samotný čtenář, když mu Azzarello předloží velkolepé finále svého opusu. Dál už následuje pouze agónie v bolestech.

Během působení Briana Azzarella u hellblazerovské série jsme zažili mnohé, nyní nastal čas předat scenáristické otěže této série někomu jinému. Ale nebyl by to Azzarello, kdyby z toho nevyšel jako vítěz, který svému nástupci nastaví laťku hoooodně vysoko. Mistr noirových detektivek a zvrácených příběhů za sebou zanechal vzkaz, který je napsaný na zdi komiksového nakladatelství Vertigo krví samotného Johna Constantina. Všechno začalo ve vězení v Těžkých časech, v totálně zkaženém místě s absolutně brutálními lidmi. John se musel naučit místním zákonům, aby přežil peklo, které na něj bylo nachystáno. Byl nucen na chvíli sklonit hlavu, aby ji posléze mohl opět hrdě pozvednout jako ten, kdo v tomto zvráceném místě plném drsných bachařů a ještě drsnějších vězňů nastolí nová pravidla. Svá pravidla. Cesta z vězeňského pekla dále vedla přes zatuchlý vidlákov, který se nakonec jevil ještě horším než těsné zdi vězeňských cel.

Dobrých úmyslech se John rozhodl vykonat dobrý skutek a vyrovnat se s rodinou muže, za jehož vraždu se dostal do vězení. O tom, že to nebyl nakonec zase tak dobrý nápad, se přesvědčil celkem brzy. V místech, kde lišky dávají dobrou noc, žije velmi rázovitá populace, se kterou není vůbec snadné vyjít. Zamrznutí nás přivedlo do místa, kde když nasněží, zjevuje se mýtický zimní vrah. Lidská krutost je jedinou věcí, na kterou si John Constantine mohl bez váhání vsadit. Sice je zdánlivě bezedná, ale kdo jiný by měl o ní vědět víc než právě on. Potopa přinesla další panoptikum zkažených duší. Tentokrát se jednalo o venkovské neonacisty, kterým sice z těžkých bot čouhala sláma, ale i bezmozci s buldočí vůlí mohou být po čertech nebezpeční. Všechno tohle musel John ustát, pokud se chtěl setkat s vdovou Richarda Klikaře Fermina. Jenže ani tohle nebyl konec. Aby bylo vše skutečně završeno, abychom se dostali na konec dějové linie, kterou si Brian Azzarello pečlivě naplánoval, musíme spolu s Johnem Constantinem ochutnat Popel a prach.

Los Angeles je zkažené místo a snad i proto je cílem Johnovy cesty. Je třeba definitivně uzavřít tuhle kapitolu života a vypořádat se jednou provždy s tím co ho tak pálí – se sebevraždou Klikaře. Nebyl by to Azzarello, aby karty, které dopředu pečlivě namíchal, nezačal vykládat až na úplném konci hry. Jeho hry! John Costantine se v této knize stane temným démonem v pozadí příběhu a vše se o něm postupně dozvíme od jiných protagonistů tohoto příběhu. Na jedné straně máme prohnilého šéfa podsvětí, jehož početné hříchy musí vyslechnout otec Sean. Na straně druhé máme už zmíněný sadomasochistický salón, kde dojde k podivné vraždě vznícením. Věřte, že agent FBI Frank Turro si u výslechů dekadentních zvrhlíků, latexových princezen s penisem a vládců biče oblečených v kůži užije možná víc vzrušení, než by sám chtěl. Obě dějové linie pozvolna odkrývají karty, jež dosud Azzarello pečlivě schovával v rukávech. A jako snad pokaždé jsme v mohutném finiši, který si pro nás přichystal, nadmíru překvapeni. Říká se, že v nejlepším se má odejít. A Azzarello odchází s hlavou patřičně vztyčenou, v baloňáku se zapáleným cigárem a pekelným šklebem na obličeji.

A John Constantine? O toho se bát nemusíme! Popel k popelu, prach k prachu. Prach jsi a v prach se obrátíš, akorát že někteří to zvládnou klidně víckrát za život…

Brian Azzarelo & Marcelo Frusin: Hellblazer – Popel a prach

brožovaná, překlad Štěpán Kopřiva, obálka Tim Bradstreet, 144 stran, 349 Kč

693 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.