Ocenění

Hellboy už zase probudil ďábla (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 září 2013 7.45

Hellboy je jedna z komiksových postav, které už dávno přerostly stránky vlastní série a žijí si tak trochu vlastním životem. Jako vše, co jednou prorazí do zářivého světa šoubyznysu, má i tento neúnavný rudý démon vlastní celovečerní filmy, trika, batohy a kdoví co všechno ještě. A samozřejmě především hordy fanoušků a nekritických uctívačů. Není se tedy co divit, že nakladatelství Comics Centrum připravilo na četné a hlavně neúnavné žádosti nové vydání vyprodaného druhého svazku jeho temných dobrodružství Hellboy: Probuzení ďábla. A dle jejich zvyku opět v upravené podobě a navíc s možností koupě spolu se stylovým zapalovačem, s nímž si on sám tak rád zapaluje obří doutníky.

Duchovním otcem populární fiktivní postavy je fenomenální kreslíř a scenárista Mike Mignola, který mu dal do vínku neutuchající aktivitu v řešení záhad paranormálních světů. Okultismus, fašouni, upíři, živá hlava v láhvi, Rasputin, baba Jaga a mnoho dalšího čekají na Hellboye v jeho druhém uceleném příběhu plném napětí a nečekaných zvratů. Ovšem nebyl by to Anung un Rama, aby to všechno nevyřešil pěkně po svém a situaci nezvládnul. Drsně suché hlášky a rány kamennou rukou ho dostanou z každé situace a navíc pěkně pocuchají nejen ego jeho nepřátel. Přesně tak jak je hoden své pověsti nejlepšího pracovníka amerického Ústavu pro výzkum paranormálních jevů (Ú.P.V.O.).

Pokud jste už nějakého Hellboye četli a líbil se vám, pak je jasné, že i na Probuzení ďábla si pošmáknete. Mignola opět používá množství odkazů nejen na předchozí a budoucí díly, ale také na spousty literárních a historických faktů a děl. Tohle je přesně to, co z Hellboye dělá to čím je – nesmírně zajímavý a poutavý komiks. Vše ostatní jsou jen popkulturní kulisy, které jsou ovšem zvládnuty s bravurou zkušeného a vypsaného mistra. Hellboy je famózní ukázkou, kam až může zajít spletenec domněle nesourodých známých jmen a historických událostí, pokud se vloží do našlapaného mystifikačního kotlíku. Vše je navíc poctivě aromatizováno závanem tajemna, ponurých hvozdů, upírských hradů, nacistického fanatismu a jiných populárních témat.

Mike Mignola s lehkostí fanatického psavce předkládá fascinující mišmaš nesourodých záležitostí a vše proplétá v báječný příběh, který vás nejen zaujme, ale zároveň zcela pohltí. O akci není nouze a čtenář není zahlcen tunou nic neříkajících faktografických údajů, ale naopak si může pořádně vychutnat samotný spád děje. Ve finále tak nepůsobí nijak zvláštně, když syn ďábla s upilovanými rohy prožene po upírském hradu během několika málo stran Rasputina, nacistickou kurvičku vyšší hodnosti, čarodějky z Thesálie a babu Jagu. V tomhle tkví nezměrná síla Hellboye, díky níž dokáže přitáhnout množství fandů a postavit z nich armádu poslušných a oddaných čtenářů hltajících každou stránku jeho neuvěřitelných příběhů.

A o čem tenhle díl Hellboye vlastně je? Na rovinu vám řeknu, že je to úplně jedno, protože se budete královsky bavit v toku příběhu a požitkářsky se rochnit ve fascinující hranaté Mignolově kresbě. Hellboy dávno vyskočil ze stránek svého komiksu a stal se z něj fenomén bořící jakékoli hranice. Historici si možná budou trhat vlasy, uctívači alternativní historie slintat blahem, komiksáři si samým štěstím potutelně mnout ruce, obdivovatelé mystifikace stát s otevřenou hubou a obyčejný čtenář se od stránek jen stěží odtrhne. A na konci bude na vrcholku pyramidy zkázy stejně stát jen jeden vítěz. Poznáte ho podle upilovaných rohů, drsného šklebu a nějaké pořádně suché hlášky.

Mike Mignola: Hellboy 2 – Probuzení ďábla

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 144 stran, 599 Kč, vydalo nakladatelství Comics Centrum

962 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.