Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 20

Autor | Aktuality | Pondělí 11 srpna 2014 7.45

Čas neútěšně běží a tento týden začne v americkém Indianapolis herní veletrh Gen Con 2014, což je pro hráče společenských her za velkou louží největší událost roku. Právě na tuto velkou akci a na evropský Essen všichni směřují představení svých největších novinek a tak je momentálně internet plný ukázek nových her, fotek karet, kostek a dalších komponentů, vychází první dojmy předních recenzentů a fóra jsou plná diskutujících fanoušků. Pojďme se společně podívat na nejzajímavější oznámení a novinky z tohoto veletrhu i jinde ze světa. Čeká nás velké sci-fi oznámení, ne tak úplně tradiční western a dostane se i na výčet největších zajímavostí.

Počítačová strategie zve ke stolu

Zřejmě největším oznámením, které přišlo poměrně nečekaně, je příprava hry XCOM: The Board Game od vydavatelství Fantasy Flight Games (dále jen FFG). Jakožto jeden z největších amerických vydavatelů se v posledních letech FFG dostává k velmi zajímavým licencím, ať už to jsou filmové značky jako Star Wars, videoherní série jako v případě Gears of War, nebo práva na knižní bestsellery, čehož je nejlepším příkladem Pán prstenů. Nejnovějším přírůstkem do této rodiny bude nová kooperativní strategie pro jednoho až čtyři hráče, ve které budete coby zástupci mezinárodní organizace XCOM bojovat proti mimozemské hrozbě. Ve hře budou čtyři klíčové role: Commander spravuje rozpočet organizace a rozhoduje o vyslání stíhačů do bojů proti spatřeným létajícím talířům. Chief Scientist nese zodpovědnost za vývoj lepšího vybavení a výzbroje, což znamená i určování priority jednotlivých výzkumů. Squad Leader vede vojáky na zemi v boji proti mimozemšťanům a zodpovídá za obranu základny organizace. Central Officer zachycuje mimozemskou komunikaci a jejím dešifrováním předvídá počet a pohyb přilétajících nepřátel. Taktéž ovládá herní aplikaci.

Opravdu jsem napsal aplikaci. Ke hře totiž dostanete zdarma také program pro elektronická zařízení (počítač, tablet, smartphone), který bude rozhodovat o strategii nepřátel a vytvářet prostředí dynamických kol. Co přesně to znamená, se brzy dozvíme, protože demo kopie hry bude na Gen Conu představována u stánku FFG a jistě nebude trvat dlouho, než se hráči pochlubí se svými dojmy a novými informacemi. Ostatní části hry se budou držet klasičtějšího a hmatatelnějšího stylu, ať už půjde o karty událostí a nepřátel, miniatury létajících talířů a pozemských stíhačů či speciální kostky pro vyhodnocování bojů a dalších akcí. Je zajímavé sledovat postupující využívání moderních technologií ve stolních hrách a nezbývá než věřit, že výsledek bude znamenat především zvýšenou zábavu pro hráče.

Návrat na Západ

Alderac Entertainment Group (dále jen AEG) se rozhodlo obnovit jednu starší značku a vrátit hráče na divoký západ s lehkou příměsí steampunku. O tomto žánru přesněji autoři nehovoří jako o Wild West, ale Weird West, takže se zde kromě kovbojů a rančerů setkáte také s kouzelníky nebo šílenými vědci. Doomtown: Reloaded je karetní hra pro dva až čtyři hráče, ve které se čtveřice frakcí přetahuje o vliv nad městem Gamorra v Kalifornii. Šerif a jeho pomocníci se snaží udržet pořádek, zatímco Sloanův gang si bez optání bere vše. Společnost Morgan Cattle skupuje ranče v okolí a využívá svůj finanční vliv, zatímco o záhadném Čtvrtém kruhu vlastně nikdo nic moc neví.

Jde o deck-building hru, ve které si svůj balíček karet postavíte na začátku hry. K tomu slouží doporučené začátečnické sestavy, které po ovládnutí pravidel a několika hrách můžete zvesela upravovat. Během hry se snažíte postavit město, vysílat své lidi na hlídky a také řešíte přestřelky s ostatními hráči. Všechny karty mají značení jako klasické pokerové karty (podobně, jako je tomu např. ve hře Bang!) a každá barva je spojena s jedním typem karty. Řešení soubojů se vyhodnocuje pomocí těchto pokerových hodnot. Prozatím je na internetu k dispozici několik recenzí, ale my si počkáme, až se hra dostane až k nám, protože moc westernových her na trhu není a Doomtown: Reloaded by mohla být příjemná tematická změna.

Letem světem

Arcane Wonders (tvůrci Mage Wars) spojily své síly s herním pořadem The Dice Tower v novém projektu Dice Tower Essentials, což je „linie her, které by měl mít každý hráč doma“. První hrou v této sérii je Sheriff of Nottingham, což je nové upravené vydání staršího titulu Robin Hood. Ve hře pro tři až pět hráčů se stanete kupci, kteří chtějí zbohatnout na příjezdu prince Jana. Každé kolo se ovšem jeden hráč stane šerifem z Nottinghamu, který bude určovat, kdo a jaké zboží pronese. Hra bude zahrnovat velkou dávku blafování, pašování a dalších radostí plynoucích z obchodování. Zda to bude hra skutečně patřící do sbírky všech, ještě uvidíme.

Bruno Cathala je jedním z nejznámějších dnešních tvůrců a tento rok se skutečně činil. Mimo hry Abyss nebo Madame Ching letos vydá také jednu ve spolupráci s vydavatelstvím Days of Wonder. Five Tribes je netradiční worker placement pro dva až čtyři hráče z prostředí Pohádek tisíce a jedné noci. Normálně by každý hráč měl k dispozici několik panáčků, které může posílat na různá místa a získávat za ně akce či výhody a na konci kola nebo jindy je opět stahuje a nasazuje znovu. Tady jsou dělníci od začátku hry rozmístěni na herní ploše a vy je musíte chytrými tahy přesouvat mezi vesnicemi, trhy, oázami a svatými místy. Hra by měla vynikat jednoduchými pravidly, ale pro tuto společnost netradičně hlubokým strategickým přesahem. Kresba vypadá skvěle a po Gen Conu by se hra během září a října měla dostat i k českým zákazníkům.

Portal Games se letos poprvé účastní Gen Conu a s sebou přiváží karetní novinku Imperial Settlers. Hra pro jednoho až čtyři hráče je postavena na základních principech série 51st State, ale oproti temnému prostředí post-apokalyptické americké pustiny je vše zasazeno do mnohem poklidněji vypadající doby neurčité antiky. Vzhled evokuje první díly počítačové strategie Settlers, což byl zřejmě i záměr. Cílem je opět stavěním budov, obchodováním i pleněním získat co nejvíce vítězných bodů. Novinkou jsou specifické balíčky pro každou ze čtyř frakcí – Egypťany, Římany, barbary a Japonce. Ty budou doplňovat obecné karty přístupné všem hráčům a mají zcela měnit způsob hraní za každou stranu. Ohlasy jsou zatím pozitivní, takže se můžeme těšit už tento podzim.

Švýcarská společnost Helvetia Games představí kostkovou hru bez špetky náhody s názvem Unita. V té se snažíte dojít se svými armády k portálu a neztratit přitom po cestě moc jednotek. Každá armáda sestává ze čtveřice šestistěnných kostek a kdykoliv se potkají dvě armády, tedy střetnou se alespoň na jedné straně čtverce, dojde k bitvě. Hra vypadá jako abstraktní strategie s dostatkem počítání a plánování a jenom čas napoví, zda se přidá k oblíbeným žánrovým záležitostem, jako se to povedlo loňskému objevu Quantum. Představení základních principů si můžete prohlédnout v anglickém traileru…

1 083 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.