Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 11

Autor | Aktuality | Pondělí 3 února 2014 8.45

Bezmála po měsíci se opět setkáváme u zajímavostí z herního světa a zabrousíme samozřejmě i k regálům herních obchodů, které nesou označení novinky. Zavítáme na bojiště druhé světové války díky americké společnosti GMT Games, proletíme se vesmírem a pokusíme se získat mimozemské artefakty, budeme si vyprávět příběhy, zabrousíme do zakulaceného světa Warhammeru a nakonec se vrátíme k jedné výjimečné knize. V nejbližších týdnech se dozvíte něco více o typologii her a dostane se i na recenze z představovaných kategorií. Dále se v nejbližší budoucnosti můžete těšit na rozhovor s tvůrčím týmem stojícím za úspěšnou otevřenou survival PC hrou DayZ od Bohemia Interactive. Pokud máte nějaké zajímavé dotazy na tvůrce hry, pište je v průběhu týdne do diskuze, nebo mi je zašlete na email uvedený v kontaktech redakce. Budu se na vaše otázky těšit.

Pochod do války

Ani po více jak půl století nás nepřestává ohromovat a fascinovat měřítko a hrůzy druhé světové války. V souladu s tím stále vznikají nové a nové válečné hry, které hráče vsadí do pozice velitele jednotky, divize či celého národu. GMT Games nám v krátké době přinese na regály herních obchodů hned dvojici novinek. Ve hře The Supreme Commander od Dannyho Holta (např. The Battle for Normandy z roku 2009) se dva až pět hráčů ujme role hlavy nejvýznačnějších států konfliktu: Německa, Itálie, SSSR, Francie, Velké Británie a USA. Umožní vám projít si celou válku od září roku 1939 až do jejího konce v roce 1945, což dle odhadu tvůrců může zabrat i celý víkend. Najdete zde vše – diplomacii, oblíbené ponorky, ekonomiku i vědecký výzkum, strategické bombardování i vyloďování, partyzány nebo vojenskou výrobu. Ač to může znít složitě, autor se zde oproti obdobným hrám snaží vše připravit jednoduše a srozumitelně, aby se hráči mohli plně věnovat vymýšlení strategie namísto neustálého listování pravidly.

Druhou hrou je The Dark Valley od Teda Raicera (tvůrce známé Paths of Glory z 1. světové války), ve které si jeden až dva hráči projdou celou východní kampaň. Od zahájení operace Barbarossa přes Kursk až po zničení skupiny armád Střed a ústup Němců a boj o Berlín. Obdobně jako první zmiňovaná hra, i tato je ve velkém strategickém měřítku a budete tak velet celým armádám. Hra navíc obsahuje nově upravený systém chit-pull, což znamená losování hráče na tahu pomocí žetonů iniciativy, který bude ovlivňovat hru více než pouhým určením hráče na tahu. Milovníky her z prostředí největšího konfliktu v lidských dějinách tak čekají v prvních měsících roku 2014 hotové žně.

Fantastické světy kostek

Sérii Race for the Galaxy od Toma Lehmanna mohou čeští hráči znát díky překladu základní hry jako Dobyvatele vesmíru. Zatímco české vydání obsahuje pouze jedinou položku, v anglickém originálu se hra dočkala hned tří rozšíření, které přidávají boj o planety, robota pro hru jednoho hráče a mnoho dalších herních lahůdek. Race for the Galaxy: Alien Artifacts je tedy v pořadí už čtvrtým rozšířením a bylo delší dobu očekáváno hráči po celém světě. Oproti svým předchůdcům však půjde spojit pouze se základní hrou a tvoří tak druhou větev rozšíření. Kromě čtyřiceti šesti nových karet zde najdete rovněž dílky pro zcela nový mechanismus zvaný Alien Orb, což je mapa, kterou hráči během hry prohledávají a snaží se získat mimozemské artefakty.

Pokud neznáte Roryho kostky (česky od společnosti MindOk jako Příběhy z kostek), měli byste tuto chybu napravit. Nesmírně jednoduchý a přitom geniální koncept představil Rory O’Connor v roce 2005 a od té doby si získaly srdce statisíců hráčů po celém světě. V každém balení jsou kostky s různými obrázky, z nichž po hození sestavujete příběhy. Pravidla jsou nesmírně volná a každý si je může upravovat dle libosti, a přestože to může znít poněkud fádně, přináší pár kostek až nečekané potěšení. Tři velké sady obsahující po devíti kostkách: Příběhy z kostek, Příběhy z kostek: Výpravy a Příběhy z kostek: Akce teď nově doplňují  tři menší tematická balení po třech kostkách, a to Příběhy z kostek: Mix – Zločin / Kouzla / Pravěk. Jestliže vám ve vyprávěních chyběli dinosauři, pohádkové čáry a kouzla, nebo snad napětí a detektivní zápletky, máte možnost si je nyní doplnit. Po ozkoušení sad Zločin a Kouzla mohu říci, že kostky vás ani tentokrát nezklamou.

Svět Warhammeru na disku

Fantasy Flight Games oživily svou klasiku z roku 1999, která měla za cíl přinést hráčům na stůl zážitek her s miniaturami bez potřeby malovat figurky a utrácet enormní množství peněz. Tehdejší Diskwars měly své mouchy a především střelba v podobě pouštění žetonů šípů z výšky na stůl vedla k nejedné hádce. Po čtrnácti letech si lehce obměněný tým tvůrců řekl, že už nasbírali dostatek zkušeností, aby tuto hru vydali znovu s lepšími pravidly, mechanismy a především s větším množstvím zábavy. Výsledek je nyní dostupný pod názvem Warhammer: Diskwars. Jak je z názvu znát, hlavní změnou je zasazení hry z anonymního fantasy prostředí do fantasy Warhammeru, kde o boj nikdy není nouze. Základní myšlenky zůstávají stejné, tedy pohyb figurek pomocí jejich otáčení a boj v podobě překrývání jednotlivých disků. Střelba byla naštěstí upravena speciálními kostkami a zatím se nezdá, že by se opakovala nedorozumění končící žetonky šípů létajícími nejenom po herní ploše, ale i po soupeřích. Warhammer: Diskwars přináší rychlou taktickou hru s možností budovat si vlastní armády a už v základním balení najdete dost zábavy na dlouhou dobu, nebo přinejmenším do chvíle, kdy FFG vydá první rozšíření s novými armádami.

Fantazie přemýšlení

Česká společnost REX hry nám už brzy přinese v rodném jazyce hru z možná nejpoetičtějšího knižního světa z pera Antoina de Saint-Exupéryho. Malý princ: Udělej mi planetu! je malá rodinná hra pro dva až pět hráčů, kterou na veletrhu SPIEL v Essenu představila autorská dvojice Antoine Bauza (7 divů světa, Ghost Stories či Hanabi) a Bruno Cathala (Cyclades, Mr. Jack nebo SOS Titanic). V této drobné záležitosti se všichni hráči snaží postavit svou planetu, ale musí si dávat pozor na baobaby a vulkány. Jde sice o malou a jednoduchou hru, ale hráči se v ní mohou potkat se známými postavami a zvířaty z knihy a všemu kraluje původní ilustrace. Hra bude dostupná v průběhu března letošního roku.

1 127 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.