Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 12

Autor | Aktuality | Pondělí 24 února 2014 8.15

Únor se pomalu blíží ke konci a zima ještě ani nezačala. Přesto ještě není takové teplo, abychom nemohli strávit část volného času u nějaké zajímavé hry. Dnes se podíváme na pláně fantasy světa, který přestává být dost velký pro všechny své obyvatele, vyzkoušíme si následky invaze marťanů a dokonce si trochu zabojujeme v druhé světové válce. Ještě než se pustíme do zkoumání nových her, zmíním ještě blížící se českou herní cenu, která bude udělována ve spolupráci s pořadem o hrách Deskofobie. Rozsáhlá odborná porota vybere nejzajímavější hry loňského roku a trojice nominovaných ve všech kategoriích budou v nejbližších dnech oznámeny na webových stránkách pořadu. Výsledky pak budou vyhlášeny v polovině března.

Malá velká říše

Je tomu sotva pár dní, co na Kickstarteru skončila kampaň malé a rychlé strategie Tiny Epic Kingdoms od Gamelyn Games, přesto se kolem ní už teď dějí zajímavé věci. Česká společnost REX hry se totiž s tvůrci ještě během kampaně domluvila na českém vydání této 4X hry (z anglických slov eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate – tedy průzkum, šíření, využití a likvidace). Obdobné strategie jsou známé především díky videoherním značkám, které se dodnes těší značné oblibě hráčů (můžeme zmínit série Civilization, Master of Orion, Sins of Solar Empire nebo Space Empires). Díky domluvě bude navíc česká verze pravděpodobně na pultech našich herních obchodů ve stejnou dobu jako v zahraničí.

Tiny Epic Kingdoms (český název ještě nebyl zveřejněn) je hra určená pro dva až čtyři hráče a pokud si vzpomenete na hru Minutová říše, budete mít rázem jasnější představu. Zahrání by vám totiž nemělo zabrat o moc víc jak třicet minut, a krabička by se vám měla vejít do kapsy. Herní doba ovšem neznamená, že se jedná o nějakou přehnaně triviální záležitost. Na začátku si vyberete jednu z unikátních frakcí (každá má svůj vlastní vývojový strom technologií) začínající na malém území. K vítězství budete muset těžit suroviny, prozkoumávat okolní oblasti a rozšiřovat svou říši, což nepochybně povede k potyčkám s ostatními. Dále budete zkoumat magii, abyste získali přístup k silnějším kouzlům, a také stavět gigantickou věž, která by vás ochránila před nepřáteli. Jakmile bude hra k dispozici, nepochybně se na webu XB-1 setkáte s její recenzí.

Mimozemšťané jsou tady!

Pokud jsme v předchozím odstavci mluvili o vzpomínání, vybavíte si název filmu, který v roce 1996 natočil Tim Burton? Pokud jste odpověděli Mars útočí!, máte pravdu! Náležitě Burtonovsky ujeté sci-fi protkané černým humorem se teď vrací v podobě hry od společnosti Steve Jackson Games (např. série Munchkin nebo Zombie Dice). V kostkové hře Mars Attacks: The Dice Game pro tři až šest hráčů se v roli mimozemských agresorů budete snažit o co největší destrukci nebohých amerických měst. Pravidla se pohybují na úrovni Zombie Dice a půjde tedy o rychlou a velmi jednoduchou záležitost s herní dobou kolem dvaceti minut. Ve svém kole si každý vybere jedno z možných měst, na které hodlá zaútočit, a následně si hodí deseti kostkami. Na každé jsou tři druhy symbolů – znak atomových zbraní představující lidskou obranu, laserová pistole a mimozemská hlava zastupující vaše možnosti obsazení a ničení měst. Tento rok nás tak čeká další várka házení kostkami a bujaré zábavy.

Závod k Rýnu

Polské herní studio PHALANX jste mohli poznat v jedné z reportáží z loňského veletrhu Essen SPIEL ’13, kde ve spolupráci s Diablos Polacos představili karetní hru pro dva hráče Czas Honoru. Spolupráce těchto dvou společností očividně nese plody, neboť nás od této dvojice nyní čeká nová hra balancující na pomezí euro a válečných her. 1944: Monty vs. Patton – Race to the Rhine je hra pro jednoho až tři hráče a mapuje postup tří spojeneckých generálů a jejich armád skrze Francii k řece Rýn. Ujmete se amerického generála Pattona s jeho agresivní taktikou, nebo spíše britského generála Montgomeryho, který volil pomalejší, ale o to jistější postup vpřed? Každý ovládá svou armádu tvořenou čtyřmi až pěti celky, které potřebují palivo pro pohyb, munici pro boj s ustupujícími Němci a zásoby jídla. Ve svém kole máte dvě akce, které můžete využít na pohyb jednotek (a případnou bitvu, pokud narazíte na Němce), nákup zásob nebo techniky, využití letecké převahy apod. Kromě pouhého postupu se objeví také rozličné události, se kterými se vaše jednotky budou muset vypořádat. Můžete narazit na německé jednotky nebo si tvořit efektivnější zásobovací linii, se kterou se vaši vojáci budou pohybovat ještě rychleji, nebo přijít do osvobozeného francouzského města, kde vás budou oslavovat jako osvoboditele, nebo se budou dožadovat jídla k nakrmení hladovějících civilistů. Cíl je ovšem pro všechny jasný – kdo jako první překročí se svou armádou řeku Rýn a výrazně tím přispěje k ukončení války, stává se vítězem.

Touto hrou se s vámi pro dnešní den loučím a vězte, že příští pondělí se v dalším díle o typologii her dočtete více právě o hrách válečných. Všichni stratégové, velitelé a vládci si tak přijdou na své.

2 759 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 24.2.2014 @ 12.44

    Mars a Patton moc zajímá

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.