Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 8
V dnešní Herní hlídce se naposledy vrátíme k americkému veletrhu Gen Con a představíme si sedm her, které si zaslouží pozornost i v budoucnu, přestože jsou z dílen malých či málo známých společností. Projdeme od rychlého kostkového běsnění v podzemí, přes lodě brázdící mraky i vlny, až k dramatickému rozhodování o přežití lidstva na planetě Zemi. Pojďme se společně dnešními novinkami rozloučit s herním děním v Indianě a připravme se na blížící se svátek všech hráčů z Evropy, který se už za pár týdnů odehraje v Německu. Jak je vidět, ve světě deskových a karetních her se děje stále něco nového a přísun zajímavých herních záležitostí se zdá být nekonečný. Najdete mezi nimi tentokrát svého favorita?
Kostky v podzemí
Menší společnost Tasty Minstrel Games se představila hrami Belfort nebo Eminent Domain a letos připravila hráčům vyloženou jednohubku v podobě Dungeon Roll. Malá krabička ve tvaru truhly obsahuje čtrnáct speciálních kostek, několik žetonů a karet, jednu kostku desetistěnnou a pravidla. V této hře si jeden až čtyři hráči užijí zhruba za patnáct minut průchod podzemím, boj s příšerami i sběr pokladů. Na začátku si každý hráč vybere svého hrdinu a následně se utká se vším, co se skrývá v temných chodbách a jeskyních. Boj probíhá tak, že hráč hodí sedmi kostkami hrdinů, zatímco jiný hráč se ujme role temného pána a hodí sedmi kostkami podzemí. Pokud aktivní hráč obstojí v boji, může si z krabičky (od toho zřejmě tvar truhlice) náhodně vytáhnout žeton s odměnou. Musí si ovšem dávat pozor, protože když mu na kostkách padnou tři symboly draka, bude bojovat se samotným drakem. Dungeon Roll je jednoduchá a rychlá hra pro pobavení s přáteli a spadá do stejné kategorie jako např. Zombie Dice, Martian Dice a mnohé další. Pokud se vám rychlá kostková hra líbí, ale chybělo vám klasické fantasy téma, splní tato hra přesně vaše očekávání.
Marťanské podsvětí
Z podzemí doslovného se přesuňme znovu do míst pod povrchem, tentokrát ale lidské společnosti na Marsu. Společnost Mercury Games pravděpodobně neznáte, což bude tím, že tolik her zatím jejich logo nenese. Ponese jej však hra Infamy, která kromě tématu sci-fi podsvětí staví na mechanismech dražby a worker-placement, tedy vhodné umístění svých figurek na herní plán pro zisk co největší výhody. Cílem hry je buď získat patnáct bodů neblahé proslulosti, nebo dosáhnout nejvyšší úrovně reputace v jedné ze tří herních frakcí. O to se budou snažit tři až čtyři hráči a zabrat by jim to mělo zhruba jednu hodinu. Pravidla hry jsou nesmírně jednoduchá a tvůrce hry dokonce připravil video, ve kterém vše jasně a stručně během šesti minut vysvětlí. Pokud ovládáte angličtinu, můžete si video prohlédnout zde. Ačkoli první představení hry už proběhlo, oficiální zahájení prodeje bude až na evropském veletrhu SPIEL v říjnu.
Když se bohové nudí…
…nenapadlo je nic menšího než vytvořit si arénu, do které unášejí všemožné válečníky z celého světa a nechají je mezi sebou bojovat o vlastní duše. Přestože je hra Krosmaster Arena od Japanime Games známa světu už delší dobu, skutečnou pozornost si získala až na letošním Gen Conu. Tato do anime laděná záležitost proti sobě postaví dva až čtyři hráče v urputném boji, ve kterém si vytvoří svůj tým, vybaví ho kouzly, zbrojemi a zbraněmi a pustí se do sebe. S herní dobou kolem jedné hodiny ovšem nejde o žádné překombinované a složité manévry, na druhé straně budete k poražení soupeřů přece jenom dávat pozor na vlastnosti a výbavu soupeřova týmu. Milovníci japonské kultury tak mají po hře Super Dungeon Explore další možnost výběru nejenom na poli karetních, ale i figurkových her.
Sláva průzkumníkům
Dne 30. listopadu 1830 kupují Spojené státy americké od Francie oblast Louisiany a americký prezident Thomas Jefferson pověřuje dvojici průzkumníků Meriwethera Lewise a Williama Clarka prozkoumáním této neprobádané oblasti. Dvojice nemá za úkol nic menšího než projet celou oblast a dosáhnout pacifického oceánu. Společnost Ludonaute nám přináší hru Lewis & Clark, ve které si jeden až pět hráčů tento nelehký úkol během dvou hodin vyzkouší. Hra představuje zajímavé využívání karet, které můžete zahrát, ale budete k tomu potřebovat jinou kartu, o jejíž vlastnosti na nějakou dobu přijdete. Hráči tak budou muset neustále řešit dilema, co zahrát a kvůli časové tísni s cílem dostat se jako první k západnímu pobřeží USA bude velmi důležité umět využít hru protihráčů.
Závody v oblacích
Společnost Split Second Games představila na letošním Gen Conu svou prvotinu Quicksilver. Dva až šest hráčů si v této hře vyzkouší steampunkově laděné závody vzducholodí, které jsou ovšem okořeněné trochou toho upravování vzducholodě, posádky a hlavně snahami znepříjemnit závod ostatním hráčům všemožnými zbraněmi. Cílem je proletět jako první tři cílové body a pomyslně přetrhnout cílovou pásku. Jak jsem naznačil výše, hráči musí dobře volit mezi rychlostí a připraveností vzdorovat přírodním i soupeři nastraženým překážkám.
Boj na vlnách
U lodí chvíli zůstaneme, ačkoli se z oblačných výšin vrátíme do rozbouřených vln moří a oceánů v nové figurkové hře od Ares Games s názvem Sails of Glory. Hra vychází z předlohy leteckých bitev druhé světové války, kterou stejná společnost vydává s názvem Wings of Glory. Hrát lze v jednom až čtyřech hráčích a pro mnohé šlo o příjemné překvapení. Oproti očekávání znatelného zpomalení boje velkých korábů oproti svižným stíhačům z jejich předchozí série si hra udržuje tempo a o napínavé okamžiky není nouze. V základním balení naleznete čtyři lodě, které pomocí manévrovacích karet přesunujete po herní ploše a snažíte se chytrým pohybem dostat nepřítele do palebné dráhy vašich kanónů.
Chmurný zítřek
Conquistador Games, Inc. má ve svém repertoáru hodně zajímavé hry, ať už herně, nebo tématikou. Jejich poslední hra Tomorrow ovšem vzbudila mezi hráči značné vášně a já nechám na vás, zda je tato hra svým námětem skutečně natolik šokující, či jde o přehnaný povyk. Tomorrow nabízí čtyřem až šesti hráčům temný pohled do budoucnosti, ve které světové přelidnění začíná znatelně ohrožovat nejenom stabilitu západní civilizace, ale samotné přežití lidstva. Jakožto vůdci národů jste povinni udržet v bezpečí své krajany, což ovšem nelze udělat na úkor někoho jiného. USA, Evropská unie, Rusko, Čína, Indie a Arabské společenství tak upadají do nelítostného diplomatického boje, který může snadno přejít v boj opravdový. Nic totiž neumí snížit populaci lépe než nukleární a biologické zbraně a jejich použití může rozhodovat mezi vítězstvím (v tomto případě záchranou jednoho národa a planety) a porážkou, znamenající vyhubení.
935 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora