Ocenění

Ingress: O budoucnosti se rozhoduje právě teď

Autor | Aktuality | Sobota 29 března 2014 7.30

V roce 2012 skupina vědců ve výzkumném centru CERN objevila neznámé částice, které dostaly název exotic matter (exotická hmota nebo jednoduše XM). Zatím se o nich neví mnoho: do našeho světa přicházejí odkudsi zvnějšku, ovlivňují lidi a nesou strukturovaná data, která musejí mít na svědomí nějaká inteligentní stvoření. Jejich prostřednictvím má lidstvo na dosah nedozírné možnosti pokroku – ovšem ne bez rizika, takže názory na pokračování výzkumu se různí a o jejich možné využití se ve skrytu vede dramatický spor. Že jste o tom ve zprávách neslyšeli? Možná proto, že veškeré související dění se maskuje jako hra jménem Ingress. Hra, do které se můžete zapojit i vy…

Hra, nebo realita?

Společnost Niantic Labs, která stojí za výzkumem XM, se navenek prezentuje jako odnož Google vyvíjející hry z kategorie tzv. rozšířené reality. To znamená, že se odehrávají v našem reálném světě obohaceném o virtuální herní prvky. Ingress měl původně posloužit především jako test a předvedení možností technologií pro hry a další aplikace založené na GPS lokaci uživatele: na stejné platformě už se chystají další tituly. Z testovacího projektu se postupně vyklubala úspěšná hra a místo předpokládaného ukončení po několika měsících postoupila v prosinci 2013 z betaverze do plnohodnotného provozu. A nejde jen o samotnou aplikaci, i když i ta se postupně zlepšuje a rozšiřuje o další prvky. Kromě toho každý týden vycházejí videoreporty posouvající příběh na pozadí a probíhají jednorázové události i celé série v různých městech světa. Do světa Ingressu je zasazeno i několik krátkých knih (ty jsou ovšem dostupné pouze v angličtině). Neodbytně se nabízí myšlenka, že všechny ty zmínky o hře mají jen zamaskovat skutečnost, že jde o něco více. O co? Samozřejmě o nic menšího než naši budoucnost.

Původní výzkum XM byl bohužel přerušen řadou nešťastných událostí a většina souvisejících informací je utajována, ale něco z podstaty už je veřejnosti přece jen známo. Ví se tedy například, že XM k nám proniká skrze místa zvaná portály. Ty jsou roztroušené po celém světě a kolem některých z nich možná chodíte, aniž byste to tušili, pouhýma očima totiž nejsou vidět. Přesto ovlivňují své okolí: citlivé osoby po vystavení většímu množství XM často získají nečekané schopnosti. Ty se mohou projevit třeba jako umělecký talent, zostřené vnímání či schopnost intuice. Snad proto se portály většinou vyskytují na stejných místech jako významná umělecká díla, výjimečná architektura nebo obyčejné pouliční umění. Na druhou stranu může XM údajně posilovat i negativní lidské vlastnosti a některé nehody a úmrtí související s jeho výzkumem jsou jistě podezřelé. ADA, umělá inteligence pomáhající při analýze XM, v těchto částicích navíc odhalila struktury, které nemohou být náhodné. Je téměř jisté, že jde o zprávy od cizích tvorů, kteří se s námi snaží skrze XM komunikovat. O jejich úmyslech se ovšem zatím můžeme pouze dohadovat.

Staňte se agentem

Lidé, kteří o existenci XM a portálů vědí, se rozdělili na dvě frakce: Enlightened (Osvícení) a Resistance (Odpor). Ti první chtějí podpořit výzkum účinků XM a využít je ke zlepšení lidských schopností, druzí varují před manipulací neznámou inteligencí a snaží se jejich vlivu zabránit. Oba tábory ale XM potřebují, protože jedině jeho prostřednictvím dokážou ovládnout portály a tím získat převahu. Pomoci jedné či druhé straně můžete i vy: stačí vlastnit telefon s operačním systémem Android (verze pro iOS se chystá, ale zatím není k dispozici), GPS a mobilním datovým připojením. Scanner, který je potřeba k vyhledávání a ovládání portálů, je totiž ve skutečnosti obyčejná aplikace pro chytré telefony, dostupná zdarma na Google Play. Neplánujte si ale pohodlné rozvalení v křesle – abyste byli něco platní, budete muset vyrazit k některému z blízkých nebo i vzdálenějších portálů. Jak už bylo totiž řečeno, v Ingressu záleží na tom, kde se zrovna vyskytujete.

I když portál není na ulici vidět, je třeba fyzicky přijít až k němu – to si zkontroluje GPS ve vašem telefonu. Teprve poté můžete portál obsadit, hackovat (to slouží k získání herních předmětů), spojovat s dalšími portály patřícími vaší straně či na něj zaútočit, pokud jej momentálně ovládá protistrana. XM jakožto energie potřebná k většině úkonů se povaluje volně kolem portálů a váš scanner ji bude sbírat automaticky. Z neobsazených portálů jí ale získáte jen málo. Produkci zvýšíte přiložením tzv. rezonátorů a zároveň tím portál zaberete pro svou frakci. Portály s plným počtem osmi rezonátorů pak můžete spojovat mezi sebou. Vazbami se navzájem posilují, a pokud spojnice tvoří trojúhelníky – pole – pak vaší straně navíc získávají vítězné body za zabraná území, respektive za obyvatelstvo polem přikryté. Osm je také agentských úrovní, kterými můžete postupovat za nasbírané zkušenosti. S každou další úrovní lze používat silnější předměty, což má vliv nejen na výslednou úroveň portálu, který obsadíte, ale i na to, jak účinně dokážete škodit protivníkům.

Převahu přitom získá ta strana, která v daném okamžiku drží více tzv. mind units, což je zhruba řečeno počet obyvatel v územích pokrytých poli ze spojených portálů. Jinými slovy, pole postavená v hustě obydlených oblastech pomohou vaší straně nejvíc; na druhou stranu jim ovšem nejvíc hrozí brzké zničení. Poměr sil se sleduje celosvětově i na regionální úrovni. Ani ta není pro našince úplně lokální – Česká republika je v podstatě rozdělena na tři buňky plus několik přeshraničních oblastí – ale větší aktivity jednotlivců jsou zde už poznat a připomínají, že každá akce se počítá. Statistiky v agentských profilech kromě toho umožňují se navzájem předhánět v množství dalších hledisek, ať už vám víc vyhovuje budování, ničení nebo se třeba snažíte navštívit co nejvíc různých portálů. Pokud se pokoušíte dělat něco pro své zdraví, možná vás potěší počitadlo nachozených kilometrů.

Společenská hra

Podobně jako v online hrách pro více hráčů i v Ingressu se stále něco děje, ačkoliv se zrovna neúčastníte. Může se tedy stát, že se vám začne plést do života – cesty do práce, školy či obchodu najednou trvají déle a nedělní procházky s dětmi se podivně zaklikatí, protože si ještě potřebujete něco zařídit. Počítejte také s tím, že vaše aktivity jsou vidět a agenti obou stran si časem udělají představu, kde přibližně bydlíte a kam často jezdíte. Protože akce probíhají na konkrétních místech, s některými z nich se možná dříve nebo později potkáte i osobně. Co se kolegů týče, je to i žádoucí: pro některé úkony je třeba přispění více agentů a smluvená akce je mnohem účinnější než postupná dílčí vylepšení. A na agenty protistrany možná vyběhnete sami, abyste zjistili, kdo vám to před domem dělá neplechu. Jestli to skončí přestřelkou siláckých řečí, nebo přátelským posezením u piva, to už je na vás.

Kolem Ingressu se rozrostlo množství komunit, především na síti Google+, což je pochopitelné, protože Google účet musí mít každý z účastníků. Komunity slouží k získávání informací, koordinaci akcí či diskusím o taktice, úvahám nad příběhem i podpoře nováčků. To všechno neznamená, že se nelze účastnit samotářsky: i bez domlouvání a společných tažení můžete své straně pomoci k cenným bodům. Jen se tím ochudíte o některé zajímavé prvky a možná se vám budou obtížněji získávat zdroje. Ať už se zajímáte o nové technologie, hledáte motivaci k večerním procházkám nebo prostě chcete podpořit správnou věc, rozmýšlejte dobře, na čí stranu se přikloníte. Boj o budoucnost lidstva je v plném proudu.

1 893 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by idle — 14.7.2014 @ 8.53

    Podle počtu reakcí to asi nebude nejočekávanější informace, ale kdyby náhodou: ode dneška je venku i verze pro iOS, takže jableční hráči se můžou přidat do akce.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.