Gaimanovo vizionářské pojetí magie (recenze)
Pochybovat o popularitě anglického spisovatele fantastiky a komiksového scenáristy Neila Gaimana by bylo zbytečné. Jeho jméno je samo o sobě zárukou dostatečné poptávky a prodejnosti. Pravdou také ovšem je, že autorova aktuální tvorba nedosahuje kvalit jeho dřívějších přelomových děl, na něž přísahají zástupy věrných fanoušků. Možná i proto tuzemští nakladatelé často sahají k u nás dosud nevydaným dílům ze spisovatelovy zlaté éry. Nejinak je tomu i v případě na vánoční trh připraveného komiksu Knihy magie, jenž tehdy ještě v sešitové podobě poprvé vyšel v letech 1990 až 1991. Pozoruhodné je, že Gaiman zde definoval přesnou vizuální podobu nejpopulárnějšího čarodějnického učně všech dob. Hlavní hrdina, Timothy Hunter, jako by byl mladším komiksovým dvojčetem Harryho Pottera. Možná je to náhoda a třeba není, vždyť pokud si zahráváte s magií, může stát cokoli…
Hrdinou příběhu je obyčejný třináctiletý kluk, tedy aspoň si to o sobě zprvu myslí. Jezdí na skejtu, bezcílně kouká na televizi, má černé vlasy na patku, dioptrické brýle a nevypadá jako někdo, kdo by měl být středem zájmu. Má však v sobě skryty schopnosti, o nichž zatím netuší. Zkušení pozorovatelé, kteří jeho talent odhalí mnohem dříve, než si to sám Timothy připustí, se ho ovšem rozhodnou popostrčit. Timovým darem i prokletím je magie, ke které má netušené vlohy (i když na ni zprvu příliš nevěří), a při dobré konstelaci se může stát největším arcimágem současnosti.
Čtyřčlenná skupina mágů, jež se stane jeho ochránci i průvodci po fantaskních světech, známá také pod jménem Trenčkotova brigáda (najdeme v ní Johna Constantina, Doktora Occulta, Pana E a tajemného Cizince) se rozhodne chlapci odhalit, co by na něj mohlo čekat, kdyby se rozhodl rozvíjet své neobyčejné nadání. Knihy magie mají čtyři části a každý ze zmíněných mužů provede hlavního hrdinu jednou z nich. Budou čelit času, úhlům pohledu i perspektivám magických světů. Na konci se mladík bude muset rozhodnout, zda se magie stane jeho životním posláním, nebo se jí nadobro zřekne. Záleží pouze na něm. Mimochodem, Timothy Hunter dostane ještě jednoho společníka, který jej bude chránit ve všech kapitolách. Je to noční pták, jenž je synonymem moudrosti.
Stejně jako se různí světy a chlapcovi průvodci, rozliční jsou i kreslíři jednotlivých částí. Jako první se představí John Bolton, který s Gaimanem spolupracoval ve Vražedných tajemstvích na příběhu Harlekýnův Valentýn. Se skutečnou bravurou zvládá křížení realistické a abstraktní kresby. Scott Hampton má ve druhé části blízko k malířské realitě staré mistrovské školy. Můžete ho znát ze spoluúčasti na známých sériích Hellboy, Lucifer či z komiksové adaptace Gaimanova románu První / Druhá kniha hřbitovní. Jasný a čistý styl Charlese Vesse jste zase mohli obdivovat v některých příbězích uznávaného Sandmana. Jeho secesně komiksová kresba vás provede třetí částí Knih magie.
Poslední kapitolu nakreslil Paul Johnson, v jehož portfoliu najdete vesmírné světy plné fantastiky nezřídka koketující s abstrakcí. Pokud jste patřili mezi čtenáře magazínu Crew, budete si ho pamatovat z příběhů Sinistera & Dextera. Ukazovat cestu nebudou Timothymu pouze jeho průvodci a jednotliví kreslíři, ale samozřejmě také Neil Gaiman. A to nejen hlavní dějovou linií příběhu, ale i různými zákoutími reality, které vycházejí z historie, magického učení, astrologie, bájí a v neposlední řadě i ze samotného komiksového prostředí DC univerza. Setkáme se s postavami, které mnozí nemusejí znát, neboť jejich příběhy se na tuzemském trhu často ještě neobjevily. Děj ovšem plně funguje i bez jejich znalosti, i když plně nevyzní jeho promyšlená vrstevnatost, na kterou Gaiman ve své tvorbě často sází.
I díky výše zmíněnému může snad Timothyho příběh vyznít až moc zjednodušeně. Ve čtyřech částech Knih magie narazíme na nejrozmanitější fantastické světy, v nichž se sice odehrávají dílčí zápletky, kupředu je ale (díky samotné, na samém začátku odhalené struktuře) jasné, že jimi hlavní hrdina bez úhony projde. Záleží tak pouze na tom, jaké bude jeho konečné rozhodnutí. Gaiman coby zkušený vypravěč předkládá prostředí a filosofie, jimiž je dlouhodobě fascinován a zároveň sází na to, že podobné pocity budou zažívat i jeho čtenáři. Neoddiskutovatelnou roli hraje i čas, jenž originální vydání dělí od toho tuzemského. Zatímco více než před čtvrtstoletím mohly původní autorské záměry působit svěže a neotřele, nyní fungují spíše jako gaimanovská rutina, která neurazí, ale nepřináší nic nového. Ve výsledku tak Knihy magie působí jako prolog k nějakému velkému a fascinujícímu dobrodružství. Že by se ty brýle, vlasy, účes, nadání i sova nakonec magicky transformovaly do příběhu jiného chlapce?
Knihy magie
scénář Neil Gaiman, kresba John Bolton, Scott Hampton, Charles Vess, Paul Johnson
vázaná, obálka John Bolton, překlad Viktor Janiš, 208 stran, 699 Kč
1 848 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora