Kostky kam se podíváš… (minirecenze)
Dnes si uděláme lehce netradiční výlet do světa kostek, ve kterém si představíme čtveřici odlehčených párty her. Hry založené na kostkách jsou obecně velmi vhodné tzv. do hospody, jelikož zde nehrozí poškození herních komponent rozlitým nápojem jako u karet nebo kartonových žetonů a méně šetrné zacházení také vcelku dobře zvládají. Navíc disponují krátkými jednoduchými pravidly a herní doba se povětšinou nedostává nad hranici pár zábavných minut. Pokud se chcete na malou chvíli stát nenasytnou zombií, unášením posedlým mimozemšťanem, kultistou mocného Cthulhu, nebo snad latinskoamerickým tvorem Čupakabra, máte jedinečnou možnost.
Chupacabra: Survive the Night
Chupacabra se odkazuje na zvíře, které bylo údajně spatřeno na různých místech severní i jižní Ameriky. Hru pro 2 až 4 hráče tvoří čtyřiadvacet speciálních šestistěnných kostek, které po nasvětlení svítí ve tmě. Krabice se trochu liší dle edice – první od Haywire Group je v krabici s velkým plastovým žetonem s logem hry, druhá edice od Steve Jackson Games je dodávána v uzavíratelné tubě, která může sloužit jako kelímek. Všichni hráči dostanou šest kostek a hodí jimi. Hra obsahuje pětici symbolů – slepici, dvě slepice, kozu, býka a čupakabru. Počínaje prvním si hráči mohou pomocí čupakaber krást kostky, s tím že jedna čupakabra zvládne ulovit dvě slepice nebo jednu kozu a dvě čupakabry uloví jednoho býka. Ideální je tak házet velké množství jednoho druhu zvířete. Pokud má některý z hráčů tři a méně kostek a padnou mu samé čupakabry, stává se z něj tzv. chupacabra loco a může jednomu soupeři vzít jakkoliv velkou skupinu jednoho typu zvířete. Kdo zůstane s kostkami jako poslední, vyhrává hru.
Zombie Dice
Podruhé zde máme společnost Steve Jackson Games, tentokrát z už delší dobu oblíbeného světa zombie. Oproti většině her se zde však neutkáte s mozkožravými nemrtvými, ale stanete se jedním z nich. Tuto hru si zahraje 2 až kolik chcete hráčů a obsahuje třináct speciálních kostek zobrazujících různou kombinaci tří symbolů – mozek, stopy a střelbu. Zatímco zelená barva představuje snadný cíl s hodně mozky a málo střelbou, žlutá oběť není zadarmo a červená je velmi tuhý oříšek. Hra probíhá tak, že hráč si vytáhne tři kostky a hodí si. Mozek znamená snězený nebožák, stopy představují prchajícího člověka a výstřel bránící se oběť, která vám uštědřila pár ran. Mozky i střelbu si necháváte stranou a můžete se rozhodnout, jestli vám to stačí, nebo chcete pokračovat. Při volbě druhé možnosti vezmete kostky se stopami, doberete si do tří kostek a házíte znovu. Cílem je získat co nejvíce mozků, ale pokud vám v kole padne třetí výstřel, přicházíte o vše. Zkoušíte tak své štěstí a snažíte se nabrat co nejvíce mozků, než se rozhodnete své kolo ukončit. Vyhrává hráč, který získá v součtu za všechna kola předem smluvené množství mozků.
Martian Dice
Ačkoliv je tato hra svým obalem podobná výše uvedené, nemá ji na svědomí Steve Jackson, ale společnost Tasty Minstrel Games. Přesto je relativně podobná i pravidly. Tentokrát musíte coby mimozemšťan získat co největší vzorek lidí, slepic a krav, abyste mohli zjistit, který z těchto hojných druhů vlastně ovládá modrou planetu. Opět pro 2 až neomezeně hráčů i zde je třináct speciálních kostek představujících člověka, slepici, krávu, tank a paprsek smrti. Ve svém kole hráč vezme všechny kostky a hodí si. Tanky reprezentující obranné síly pozemšťanů si musí dát stranou a poté si můžete vybrat buď paprsky smrti, nebo všechny kostky jednoho typu obyvatele Země. Pokud máte minimálně stejně paprsků smrti jako tanků, můžete si své oběti unést a hraje další hráč. V opačném případě, nebo pokud chcete, vám nic nebrání v pokračování. Nesmíte si však vybrat stejný druh pozemšťana vícekrát. Jestliže ovšem mají tanky převahu nad vašimi paprsky smrti, nepodaří se vám unést nikoho. Hru vyhrává ten, kdo unese předem stanovený počet bodů.
Cthulhu Dice
Potřetí a dnes naposledy Steve Jackson Games a kostková hra obsahující pouze jednu dvanáctistěnnou kostku a osmnáct skleněných žetonů. Ve hře pro 2 až 6 hráčů si mezi sebe rozdělíte tři skleněné žetony představující vaši příčetnost. Poté se určí první útočník, který si vybere jiného hráče coby oběť, již se snaží uřknout. K tomu slouží kostka s pěti symboly – žluté znamení připraví hráče o jednu příčetnost, chapadlo bere oběti jednu příčetnost a dává ji útočníkovi, prastarý symbol poskytuje jednu příčetnost od samotného Cthulhu, ale symbol Cthulhu naopak všem hráčům jednu příčetnost sebere a oko umožní vybrat si libovolný z předchozích čtyř symbolů. Oběť má poté možnost útok oplatit, a jakmile je vše vyhodnoceno, hraje hráč po levé straně útočníka. Vyhrává ten, kdo jako poslední zůstane příčetný. Pokud jsou vyřazeni všichni naráz, vítězí temné božstvo.
1 969 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Tak u mě dle popisu vyhrává Cthulhu Dice, asi se po tom porozhlédnu…
http://stolni-hry.heureka.cz/cthulhu-dice-metal/
Jo, Cthulhu vypadá fakt dobře 🙂
Já možná taky kouknu po Ctulhu. Už mám Arkham Horror, který se naneštěstí nedá moc hrát (pořád dokola se učit pravidla a zasvěcovat do nich někoho nového se moc nedá), ale tohle by mohlo být hezky jednoduché a hodilo by se to do poličky vedle té druhé! 🙂
tak sem neodolal a objednano
Cthulhu Dice
A ta cena za Cthulhu je taky docela lidová 🙂 (99Kč)
nejvetsi zadrhel byla minimalni cena objednavky 100KČ, nad tim jsem chvili koukal jak blazen – kdyz nic jineho nechci 😀
Vtipné je, že je ten sáček na kostky dražší než celá hra 🙂
Tak hra odzkousena a je to fajn – do kapsy se to vejde, odehrane za par minut, rozhodne doporucuji 🙂