Ocenění

Kronika prokletých zaklínačů – další kult podpořený filmem?

Autor | Aktuality | Úterý 12 února 2013 7.45

Kami Garciová a Margaret Stohlová jsou autorkami celosvětově úspěšné série Kronika prokletých zaklínačů, podle jejíhož prvního dílu Nádherné bytosti byl natočen stejnojmenný film. Jeho premiéra je plánovaná na 13. února 2013. Hlavní hrdiny, středoškoláka Ethana a zaklínačku Lenu, spojují vize, díky nimž společně poodhalují minulost již zesnulého zamilovaného páru, který je s nimi magicky propojen a snaží se jim dávat nápovědy přes propast času. V českém překladu vychází série u nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub. V současné době vychází nové vydání knihy Nádherné bytosti s obálkou, jež jistě potěší filmové fanoušky. Vydání dalších dílů s touto podobou zatím nakladatelství Knižní klub neplánuje, protože pro něj nemá podklady (záleží na tom, jaký bude mít film úspěch v kinech). Čtvrtý díl s názvem Nádherné vykoupení je v plánu na březen 2013.

Nádherné bytosti (2011)

V prvním díle se čtenáři seznamují se středoškolákem Ethanem Watem. Bydlí v Gatlinu v Jižní Karolíně a odpočítává dny do chvíle, kdy vypadne z města. Šestnáctiletý chlapec má natolik realistické sny, že se mu v posteli po probuzení objevuje bahno nebo má mokré vlasy, jako by byl někde jinde a pak se zase vrátil zpět. Do školy nastupuje nová spolužačka Lena Duchannesová a Ethan je k ní silně přitahován. Lena nechce, aby se stal Ethan součástí jejího složitého a nebezpečného života, a proto mu odmítá přiznat, že je dívkou z jeho snů. Tvrdohlavý chlapec se však nevzdává a záhy se ocitá ve světě Zaklínačů a kouzel. S Lenou dokáže komunikovat pomocí telepatie, tzv. keltingu. Společnými silami se snaží přijít na to, jaký dopad bude mít na Lenu kletba, která se má přihlásit ke slovu o jejích šestnáctých narozeninách.

Nádherná temnota (2011)

Lena je od svých šestnáctých narozenin čím dál mocnější a popudlivější. Po smrti strýce Macona se bojí, aby nepřišel k úhoně někdo další, a uzavírá se do sebe. Ethanovy sny se zhoršují – zdá se mu, jak se mu do břicha noří nůž a on umírá. Lena se začíná měnit, vítá společnost temné Ridley a objevuje se po boku pohledného motorkáře. Ethanovi nezbývá nic jiného, než začít pátrat po informacích o Zaklínačích v knihovně a bojovat za jejich vztah sám. Poodhaluje další rodinná tajemství, zejména o svém jmenovci, jenž za války dezertoval, ale také mnohé o své nedávno zesnulé mamince. Vtipný a loajální Link, Ethanův nejlepší kamarád, už o nadpřirozenu ví a i on proniká stále hlouběji. Trpí slabostí pro Ridley, Leninu sestřenku, o níž skládá písničky. Na scéně se objevuje nová postava – inteligentní studentka Olivie. Rovněž pohledný John Breed je obestřen tajemstvím a dodává příběhu grády, ačkoliv má ve druhém dílu spíše útržkové výstupy a čtenář si jeho záhadné osobnosti užije víc až ve třetím dílu.

Nádherný zmatek (2012)

Gatlin sužují záplavy kobylek a úmorné vedro. Zaklínačům se vymkla z rukou jejich moc. Vypadá to, jako by vypukly morové rány a blížil se konec světa. Lena se nedokázala rozhodnout pro Světlo nebo Tmu. Vybrala si obojí, a následkem toho se svět Smrtelníků změnil. S Ethanem se něco děje – změnily se mu chutě a ve snech pronásleduje sám sebe. Dostává podivné vzkazy, má vidiny, slyší šepoty a zapomíná věci. Při dotycích s Lenou cítí, jak mu z těla vyprchává energie. Pro záchranu světa a obnovu Řádu věcí je nutná oběť.

Nádherné vykoupení (2012)

V závěrečném svazku série má Ethan po tragických událostech Osmnáctého měsíce jeden jediný cíl: najít cestu zpátky ke své milované Leně. Ta se v Gatlinu snaží o totéž a chce Ethana zpátky za každou cenu. Ale nebezpečí číhá všude a jejich úsilí možná nebude stačit k tomu, aby opět změnili svůj osud…

Prapodivná sbírka různorodých a výstředních postav

Rodina Leny disponuje ohromnými nadpřirozenými schopnostmi a výstředním chováním. Tato kombinace je o to pestřejší, že jsou přiřazeni k Temným či Světlým uživatelům magie. Tvoří prapodivnou sbírku různorodosti. Teta Del je Palimpsest a dokáže číst čas, zatímco sestřenice Ridley donutí každého, aby ji poslouchal. Macon Ravenwood je záhadný jako hrad v Karpatech, což je jeden z důvodů, proč si získá čtenářovy sympatie. Jeho dům se dokáže během pár dní přestavět a klidně přidá i nějakou tu místnost navíc. Neustále mění interiér, kuchyni stačí sdělit počet strávníků a ona uvaří a prostře. Někteří obyvatelé městečka jsou tak labilní a netradiční, až to občas působí nereálně. Učitelé, kteří ignorují žáka u tabule? To by chtěl zažít asi každý. Zrovna tak komentáře postav jsou mnohdy vyloženě pubertální a kombinace vyjadřování příliš nesourodá. Milovníci historie si přijdou na své výpravami do minulosti skrze vize hlavních protagonistů nebo prostřednictvím vyprávění některé z postav.

Písničky, humor a hovorová čeština

Autorky srozumitelně vysvětlují, jaké má kdo povinnosti a v čem spočívá jádro problému. Nešetří ironickými poznámkami, skrytými narážkami ani humorem. Popisy okolí a postav se střídají s myšlenkami a dialogy, občas i s monologem. Pro větší přehlednost jsou písničky a cesty do minulosti označeny kurzívou, stejně jako komunikace v mysli. V průběhu děje čtenář odhaluje charakterové rysy protagonistů a sleduje, jak se dotyčný projevuje a vyvíjí. Hrdinové mají své slabé i silné stránky.

„Čéče, proč musíš pořád vyrážet jen na hřbitovy a do krypt? Nemůžeme pro změnu někam, kde není tolik mrtvol?“ (s. 353)

Příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu Ethana za použití hovorové češtiny, z čehož mohou mít mnozí čtenáři tiky v oku. Jedna věc je zaslechnout slova jako vemu, voblíkat, odnýst, tak ňák nebo bejt. Druhá věc je vidět to napsané. Čtenáře zřejmě pobaví Ethanovy tety, které přechází mluvou od kulometných replik tří stařenek s příšerným jižanským přízvukem a podivnou slovní zásobou k inteligentním frázím. Jednotlivé knihy na sebe plynule navazují, proto je vhodnější číst sérii od začátku, jinak čtenář nemá šanci pochopit, jak to ve světě Zaklínačů funguje, což platí také o vztazích mezi protagonisty. Druhý díl je o poznání slabší než první, za což může utápění v sebelítosti hlavních aktérů, ale nakonec děj nabere na obrátkách a druhá polovina románu čtenáři vše vynahradí temnější atmosférou. Třetí díl je nejnapínavější a prozatím nejlepší z celé série, ačkoliv zrovna v tomto případě není těžké uhádnout, kdo je Kolo osudu (oběť), když už má čtenář potřebné indicie.

 

Čtivá fantasy je plná dramat, záhad a občas i akce. Čtenář neustále objevuje nové informace ze života Smrtelníků a Zaklínačů. Nic není pevně dané a ani smrt neznamená konec. Autorkám se daří ve čtenáři vyvolávat pocit nebezpečí a nastolit tajemnou a magickou atmosféru okořeněnou o romantický podtón. Svižně ubíhající série je vhodná pro mladší a dospívající publikum hledající odpočinkovou četbu. Režisér filmové adaptace Richard LaGravenes provedl ve scénáři několik změn. Například role Ammy, již hraje ve filmu Viola Davis, je kombinací dvou postav z knižní předlohy – hospodyně Ammy a knihovnice Marian, nejlepší přítelkyně Ethanovy zesnulé matky.

Průvodce po světech paranormální fantastiky 10

Eva „Cukýna“ Vokůrková

2 411 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.