Ocenění

McJohny’s – krabí bistro v Čechách (preview)

Autor | Aktuality | Středa 17 září 2014 10.35

Někdy se naskytne příležitost vyzkoušet si dosud nevydanou, leč prakticky hotovou hru a napsat o ní preview. Přesně to se mi podařilo včera, kdy jsem se setkal s Janem Vaněčkem z českého vydavatelství Czech Board Games. Na setkání s sebou přinesl krabici obsahující připravovanou párty hru McJohny’s, ve které se tři až šest hráčů stanou zaměstnanci rychlého občerstvení proslulého svou přípravou krabích specialit. Jak hra vypadá a jaké dojmy po sobě zanechala, se můžete dočíst v dnešním článku.

Rozšíření linie

Czech Board Games můžete znát díky sérii odlehčených párty her v podlouhlých krabicích – mohu zmínit tituly Infarkt, Stará Blažková či Doktor Hrubec. McJohny’s se řadí do stejné linie a tomu odpovídá i její podlouhlá krabice, jejíž finální podobu jsem bohužel neviděl. O ilustrace se postarala Petra Vořechovská, finální kompletaci zařídila Hana Novotná a mohu prohlásit, že i přes pochopitelné nedostatky a nedokončenost komponent u zkoušeného prototypu je to po vizuální stránce záležitost povedená a dobře v sobě spojuje roztomilost s humorem. Krabice obsahuje pětici miniher s odpovídajícími komponenty (vysvětlím níže), karty objednávek, žetony mincí, které slouží zároveň jako vítězné body, a přesýpací hodiny odměřující jednu minutu. Prototyp měl sice téměř finální grafiku, ale žetony, herní desky a karty ještě nebyly oboustranné. Na zadní straně každé herní desky bude stručně popsáno, jak daná minihra funguje. Dobrý nápad, který by mohl eliminovat klasickou scénu u herního stolu, kdy se na začátku vysvětlí pravidla a v půlce hry se jeden z hráčů zeptá, jak funguje některá ze základních mechanik. Hra je ovšem velmi jednoduchá a problémy s pravidly by tak nastat neměly.

Krabí fast food

Jak tedy fungují jednotlivé minihry a jaké komponenty k nim patří? První je tepelná úprava krabů vyžadující herní desku rozdělenou na čtveřici ploch lišící se barvou (červená, modrá, zelená a žlutá) a také ilustrací, co s nebohým korýšem provádíte (vaření, pečení, smažení a opékání). K desce dostanete jedenáct žetonů krabů, které je nutné cvrnknout alespoň do úrovně ramen tak, aby spadl na jednu z barevných ploch, čímž uděláte radost zákazníkovi v dané barvě. Druhá minihra zabrousí do oblasti chemie, budete v ní totiž připravovat omáčky. Na herní desce máte čtyři zkumavky v barvách zákazníků, přičemž každá obsahuje čtyři pozice. K tomu dostanete sadu šesti klasických šestistěnných kostek. Hodíte všemi kostkami, můžete vybrat jednu a umístit ji do nejspodnější neobsazené pozice libovolné zkumavky. Následně hodíte zbylými kostkami, a buď můžete umístit libovolnou kostku dospod další zkumavky, nebo můžete vzít kostku s hodnotou o jedna větší než na už umístěné a položit ji do volného políčka nad ní. Když tímto způsobem umístíte kostku s hodnotou šest, nelze již danou zkumavku dále rozšiřovat. Na konci kola získáváte pro zákazníky body dle počtu kostek umístěných v jednotlivých zkumavkách – pokud je obsazeno jedno políčko, získáváte jeden bod, za dvě políčka dva body, za tři políčka už čtyři body a za obsazení všech čtyř polí celých šest bodů.  Pokud se vám navíc podaří zakončit omáčku kostkou s číslem 6, dostanete bod navíc, jelikož má výsledek náležitě vyzrálou chuť.

Ve třetí minihře je nutné kompletovat burgery. Na herní desce máte tři políčka na karty a balíček karet, obsahující sady v hodnotě 0 až 4 ve čtyřech barvách. Vaším cílem je co nejrychleji se probrat balíčkem a na třech polích sestavit objednávku. To provedete tak, že na sebe umísťujete vzestupně karty stejné barvy – začnete tedy nulou, následně pokračujete jedničkou, dvojkou, trojkou a nakonec čtyřkou. V ruce přitom můžete v jeden okamžik držet maximálně tři karty, a abyste si mohli vzít z balíčku novou, musíte některou z ruky odhodit na odkládací balíček. Čtvrtá minihra je skládání objednávek do tašek zákazníků. Jde o variaci na známou hru Tetris, nebo podobné hlavolamové Ubongo. Máte celkem šest dílků po třech kusech v různých tvarech představujících rozličná jídla. Hráč hodí kostkou, aby viděl, který z šesti dílků je nutné použít, a následně ho může umístit do libovolné tašky tak, aby dílek seděl ve čtvercové mřížce. Takto pokračuje a za každou vyplněnou řadu v tašce získá pro zákazníka jeden bod. Poslední fází je rozvoz jídla k zákazníkům, k čemuž slouží poslední pátá minihra. V té má hráč na desce s čtvercovou sítí restauraci a v rozích bydliště nedočkavých strávníků. K tomu hráč dostane čtvercové dílky s různě se klikatícími silnicemi, které musí skládat od restaurace směrem k zákazníkům, kde na sebe dílky musí navazovat. Některé ovšem obsahují díry a nelze jimi projet. Hráč dostane tolik bodů, kolik je nejdelší možná cesta k zákazníkovi minus jedna.

Ach, ta výplata, prémie a šéf směny

Minihry jsme si vysvětlili, jak tedy probíhá herní kolo? Na začátku je určen vedoucí směny, který se každé další kolo posune na hráče po levici. Vedoucí směny má za úkol rozdělit na začátku kola minihry mezi ostatní hráče, obsluhovat přesýpací hodiny a otočit kartu nové objednávky. Zároveň ovšem stojí před nelehkou volbou určení sabotéra. Ačkoliv je krabí fast food oblíbený, stále nemá na zaplacení všech zaměstnanců. Dle počtu hráčů je tedy nutné určit každé kolo jednoho či dva dobrovolníky, kteří nedostanou výplatu. Takový hráč hraje minihru jako obvykle, ale výsledkem nejsou kladné leč záporné body. Jakmile jsou rozděleny minihry a určen jeden či dva dobrovolníci, otáčí vedoucí směny minutu odpočítávající hodiny a novou kartu objednávky. Na té je kromě ilustrace objednaného jídla také tabulka se čtveřicí zákazníků a hodnota spokojenosti, jíž je nutné dosáhnout (pohybuje se mezi nulou a trojkou). Během minuty všichni hráči hrají svou minihru a snaží se nahrát co nejvíce bodů, zatímco vedoucí směny může radit, motivovat, křičet či prosit, aby se ten či onen hráč zaměřil na vybrané barvy. Jakmile doběhne minuta, vyhodnotí se herní kolo.

Pro každého zákazníka se sečtou body zaměstnanců a odečtou se body dobrovolníků. Pokud je výsledek vyšší nebo roven požadované hodnotě, je zákazník spokojený. Pokud jsou všichni zákazníci spokojení, dostane každý zaměstnanec jeden peníz za práci a druhý jako pracovní prémie. Vedoucí směny ani dobrovolníci nedostávají nic. Jestliže jsou spokojení přesně tři zákazníci, dostávají zaměstnanci výplatu v podobě jednoho penízku, ale prémie si nechává vedoucí směny. Dobrovolníci dostávají peníze, pokud je méně než tři spokojení zákazníci. Hra končí v momentě, kdy má na konci kola jeden z hráčů deset či více penízků.

Vyzkoušíte si provoz krabího občerstvení?

Herní doba McJohny’s je okolo dvaceti minut a jako oddechová párty hra fungoval prototyp dobře. Z celé série podlouhlých krabic od Czech Board Games se mi zatím tato novinka líbila nejvíc díky své jednoduchosti, variabilitě miniher, krátké době i tématu. Dovedu si představit hraní nejenom s přáteli, ale také s dětmi, kde bych u mladších zvažoval neomezovat jedno kolo pouhou minutou, ale pravidla by měly pochopit poměrně snadno. Princip miniher není nic nového a mohli jsme se s ním setkat například ve hře Space Cadets, kde byl simulován můstek vesmírné stanice s různými úkoly pro každého člena posádky. McJohny’s je ovšem jednodušší a výrazně rychlejší. Docela se těším, až na veletrhu v Essenu uvidím hru hotovou. Pokud vás hra McJohny’s zaujala, můžete ji podpořit na českém webu Startovač, což je obdoba rozsáhlé zahraniční služby Kickstarter, kde mohou zájemci financovat různorodé projekty. Konečná cena hry by měla být 500,- Kč a na stránkách projektu je hra k mání za 450,- Kč, případně při koupi více kusů vychází cena nižší. Tvůrce hry Jan Vaněček byl sympatický a ochotný, takže bych se nebál položit mu na Startovači otázky ohledně hry či pravidel. Více informací najdete na tomto odkaze.

1 246 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.