Ocenění

Milostný dopis aneb úžasný herní minimalismus

Autor | Aktuality | Pondělí 15 července 2013 7.15

Každý z nás má jistě oblíbenou knižní nebo filmovou sérii, která se odehrává v jednom celistvém a propracovaném světě. Podobně i u společenských her vznikají světy zahrnující několik různých titulů. Ideálním příklad je zde společnost Fantasy Flight Games, která má svůj fantasy svět Terrinoth (hry Descent: Journeys in the Dark, Rune Age, Runebound, Runewars), sci-fi prostředí kombinující všemožné prvky z žánru (Twilight Imperium, Rex: Final Days of an Empire) nebo hororový svět vytvořený dle H. P. Lovecrafta (Arkham Horror, Mansion of Madness, Elder Sign). V roce 2012 představila také společnost Alderac Entertainment Group (dále jen AEG) svůj vlastní svět, do kterého zasadila hned několik her. Městský stát Tempest je místem alternativního vrcholného středověku, kde je na každém kroku cítit renesance a prakticky zde zcela chybí jakékoliv prvky fantasy. Právě v tomto světě se odehrává i malá karetní hra Love Letter autora Seijie Kanaiho pro dva až čtyři hráče, která v září vyjde v českém jazyce pod názvem Milostný dopis.

Nešťastná princezna

Předem upozorním, že hra byla testována v anglickém jazyce, komponenty i pravidla jsou však totožná. Příběh hry začíná chvíli po zadržení královny Marianny a jejím obviněním z velezrady. Její dcera, princezna Annetta, se s událostmi jen velmi těžko vyrovnává a v zármutku neopouští své hradní komnaty a nepřeje si kohokoliv vidět. Ve městě Tempest se najde mnoho mladých, movitých nebo romantických mužů, kteří chtějí princezně pomoci zapomenout na neblahé události a posílají ji svá milostná vyznání, verše a dopisy. Poslat dopis princezně ovšem není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Princezna si nepřeje s nikým mluvit a stráže jsou z pochopitelných důvodů dvojnásob ve střehu. Nápadníci se tedy musí spoléhat na obyvatele hradu, že se jim podaří donést nepozorovaně psaní až k princezně. A tady přicházejí na řadu hráči, kteří si střihnou roli princezniných nápadníků.

V jednoduchosti je krása

Ačkoli je výše popsaný příběh poměrně komplexní, hra sama o sobě je značně jednoduchá. V balení najdete pouhých dvacet karet a malinkou knížečku pravidel. 16 karet je herních a zobrazuje různé obyvatele hradu, zbylé 4 karty jsou přehledové. Na herních kartách je celkem osm postav v různém početním zastoupení a s různými dovednostmi. Než si je ovšem popíšeme, je dobré vědět, jak se Milostný dopis hraje. V zásadě jde o blafovací hru, která se hraje na několik vítězných kol. Na začátku se zamíchá šestnáct karet, jedna se skrytě odloží stranou a následně každý hráč dostane jednu kartu. Zbytek karet vytvoří dobírací balíček. Následně se hráči počínaje prvním z nich střídají v tazích. Nejprve si hráč vezme vrchní kartu z dobíracího balíčku a následně jednu ze dvou karet na ruce vyloží a vyhodnotí, načež hraje další. Takto se pokračuje, dokud nedojde dobírací balíček, nebo ve hře nezůstane pouze vítěz. Kolo lze vyhrát buď eliminací ostatních, nebo držením karty s nejvyšší hodnotou, jakmile dojdou karty v dobíracím balíčku. Koncept hry je tedy vskutku prostý a koření a potřebnou šťávu mu dodávají právě rozličné schopnosti postav.

Dvorské intriky

Každá karta postavy má jméno, hodnotu a vlastnost. Na přehledových kartách najdete ještě v závorce uvedený počet karet tohoto druhu v herním balíčku. Nejvyšší hodnotu osm má princezna (Princess), která je zastoupena pouze jednou kopií karty a pokud ji hráč z jakéhokoliv důvodu vyloží, vypadává ze hry. Dále je zde dvorní dáma (Countess) s hodnotou sedm a jednou kopií ve hře. Pokud si hráč s dvorní dámou v ruce vezme z dobíracího balíčku prince nebo krále, musí tuto kartu vyložit. S hodnotou šest a jednou kopií je král (King), po jehož vyložení si hráč s libovolným hráčem vymění kartu na ruce. Dvě kopie prince (Prince) s hodnotou pět umožní vybrat kteréhokoliv hráče (včetně sebe), jenž musí odhodit kartu a dobrat si z balíčku jinou. Služebná (Handmaid) je v balíčku dvakrát a nese hodnotu čtyři. Po jejím vyložení hráč ignoruje až do svého dalšího kola efekty všech karet, které na něj mohou soupeři zahrát. Baron s hodnotou tři je na dvou kartách a po jeho vyložení si hráč s libovolným soupeřem ukáže karty na ruce. Kdo má kartu s menší hodnotou, odkládá ji a vypadává ze hry. Kněz (Priest) je ve dvou kopiích a má hodnotu dva. Po jeho vyložení se můžete podívat kterémukoliv hráči na kartu. Postavou s největším zastoupením v balíčku (pět karet) a hodnotou jedna je stráž (Guard). Po jejím vyložení si hráč vybere protihráče a může si jednou tipnout, kterou kartu (mimo stráže) má v ruce. Pokud hráč uhodne, protihráč odhodí kartu a vypadává ze hry.

Získáte srdce princezny Annetty?

Mnozí z vás mohou namítnout, že hra obsahující pouhopouhých šestnáct karet toho nemůže moc nabídnout a především ne za svou cenu, která se pohybuje někde kolem dvou set korun. Je to logický a opodstatněný argument, k němuž se váže můj zážitek z loňského veletrhu SPIEL Essen 2012. Na tomto veletrhu byla hra Love Letter společností AEG poprvé představena a já si ji hned první den zakoupil. O hře jsem před vydáním dost četl a značně mne zaujala. Přesto měli moji spoluhráči pro tuto hru málo pochopení a použili přesně ten samý argument, který je na začátku tohoto odstavce. Večer jsme si na pokoji ukazovali herní úlovky a zkoušeli zakoupené novinky. V rámci toho došlo i na Love Letter a… druhý den si všichni tři spoluhráči tuto hru také koupili. Pokusím se vám teď vysvětlit proč.

Hra tvořená několika málo kartami je absolutně přenositelná a já ji s sebou nosím prakticky pořád. Herní dobu lze natahovat a zkracovat dle potřeby – můžete hrát na jedno vítězství, na tři, pět, jak dlouho chcete, přičemž jedno herní kolo zabere kolem pěti minut. Milostný dopis nevyžaduje prakticky žádné místo a nemá herní desku. Hra je díky těmto třem vlastnostem ideálním společníkem při cestování. Lze hrát v autě, autobusu, vlaku i letadle. Čekáte v restauraci na oběd či večeři? Stihnete si zahrát několik kol. Potřebujete si s přáteli jen vyčistit hlavu, nebo hru k pivu? Milostný dopis je ideální. Blafování, intriky, odhad soupeře a počítání karet, to vše tvoří ideální mix, který dokáže zabavit i na hodinu. U této hry skutečně platí, že v jednoduchosti je krása. Hra je navíc tak nenáročná, abyste ji během několika chvil vysvětlili komukoliv, a menší děti s ní také nemají problém. Z mého pohledu se jedná o jednu z dobrých vstupenek do světa moderních her, o čemž svědčí i desítky zahrání, které jsme si s mými spoluhráči vždy užili.

2 645 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 14.10.2013 @ 12.24

    Hra ve formě malého balíčku karet, který si lehce zastrčíte do kapsy, mě stála 120 Kč a jde opravdu o svižnou a zábavnou záležitost na doma i na cesty. Dobře se hraje i ve dvou a i když tu má své slovo náhoda v podobě rozdání karet, není to tak úplně pravda, musíte si přece jen dávat pozor a přemýšlet dopředu o svém i soupeřově tahu. Mohu jen doporučit všem včetně párů či rodin s dětmi, co se sotva naučili číst.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.