Ocenění

Skandinávské bizáro z Mount Kodaně (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 10 Říjen 2018 21.55

Dánský autor Kaspar Colling Nielsen vstoupil do literatury v roce 2010 pozoruhodnou knihou Mount Kodaň, která se ihned po vydání stala obrovským hitem, o čemž svědčí i cena dánských kritiků za nejlepší literární debut. Čeští čtenáři se s Nielsenovou tvorbou měli možnost poprvé seznámit prostřednictvím jeho v pořadí až druhého románu Dánská občanská válka 2018-24, který loni vydalo nakladatelství Kniha Zlín. Stejně jako v případě prvotiny šlo o výjimečný čtenářský zážitek. Nielsenova Mount Kodaň je o hoře. Mimo jiné. O hoře, kterou dánská vláda nechala vybudovat za účelem větší prosperity státu, navýšení ekonomického blahobytu a v neposlední řadě i k obohacení původní fauny a flóry. Objevují se na ní nové zvířecí druhy, například Dánská horská koza a Dánská horská kočka. Dochází k přemnožení agresivních norků, na něž musí být povolána armáda. Nad městem se tyčící hora se stává dějištěm roztodivných lidských osudů…

Mount-Kodaň-obalka

V povídce Pelikán sledujeme příběh osamělého Jana Petera Lassena, lékaře a amatérského ornitologa, jenž podstupuje náročnou operaci, díky které se stává historicky prvním ptakočlověkem. A brzy následují další, jak se můžeme přesvědčit v povídce Ptakolidé. Na Mount Kodani rostou luxusní budovy pro bohaté klienty. Zvláštností jedné z nich, jakož i důvodem, proč se do ní zbohatlíci stěhují, je obyčejný, vlastně spíš neobyčejný Vchod, který kopíruje jednu žalostnou obecní bytovku v Esbjergu, v níž žije bývalá architektova přítelkyně. Na zpola rozbité skleněné výplni vstupních dveří je lihovkou vyvedený nápis „zasraná děvka“, jmenovky jsou opálené zapalovačem, stěny poškrábané, kryt skříně s elektrickými rozvaděči roztřískaný baseballovou pálkou a tak podobně.

V příběhu Nakládané fíky se mladý kněz zúčastní extrémního běžeckého závodu, který končí na vrcholu Mount Kodaně, aby se skrze fyzické vysílení (po vzoru postav ze Starého zákona) setkal s Bohem. Jedna z nejlepších povídek knihy, Magneto, vypráví o od dětství šikanovaném Flemmingovi, jenž v dospělosti zjistí, že jeho tělo funguje jako magnet. Grandiózní vyvrcholení Flemmingova osudu čeká na čtenáře v poslední povídce Magnetův skon. Asi nejbizarnějším kouskem celé sbírky je Spiknutí, v němž se sebevrah rozhodne ukončit svůj život skokem z Mount Kodaně do obrovské hromady kompostu. Za to, co následuje, by se nemusel stydět ani král bizzare fiction Carlton Mellick III.

Na Mount Kodaň se začnou ilegálně stěhovat i Gróňané. Když jejich počet přesáhne tisícovku, vládu čeká vyřešit tzv. Grónská otázka. Jedno z dobře maskovaných grónských obydlí sehraje zásadní roli v povídce Snídaňové menu o sbližování dvou mladých lidí. Přejete si vědět, jak vznikly hvězdy a Měsíc? Prozradí vám to Mluvící mnich. V povídce Šedá paní vzpomíná tři sta osmdesátiletý stařec, který však vypadá na čerstvého tři sta šedesátníka, na dívku, s níž jako devatenáctiletý mladík strávil noc. V příběhu Zahradní trpaslík pitvají otec se synem mrtvého trpaslíka, který je sladší než marcipán.

Všechny tyto krátké náčrty děje vás ovšem nedokážou připravit na tenhle neobyčejně poutavý trip, jenž – pokud čtenář jede s autorem na stejné vlně – vás po několika stranách chytne a už nepustí. Jde o skutečně výživnou porci skandinávského podivna, které nám letos po povídkové sbírce Sobí hora od Karin Tidbeckové opět servíruje nakladatelství Kniha Zlín a znovu se jedná o trefu do černého, přestože výslednou spokojenost určuje především schopnost čtenáře nechat se unášet prazvláštními autorskými výjevy. Nezbývá než doufat, že se nám v dohledné době představí další podobně zaměření autoři…

Kaspar Colling Nielsen: Mount Kodaň

vázaná, překlad Lada Halounová, obálka Michaela Treuerová, 168 stran, 269 Kč

kniha-zlin

712 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.