Ocenění

Na co se letos těšit v Crewní bance?

Autor | Aktuality | Čtvrtek 13 března 2014 9.20

Nakladatelství Crew je stálicí na tuzemské komiksové scéně a za roky svého fungování si získalo množství fanoušků a čtenářů. Knižní trh je poslední léta celkem ošemetnou záležitostí, ale Crwi se daří vytvářet rovnováhu mezi tituly, které vydává, a prodejností, která je nutná k ekonomickému přežití nakladatelství. Samozřejmě ne všechny tituly jsou v plusových číslech, ale tak už to chodí, hlavně že se daří vydávat i úspěšné tituly. Rádi bychom upozornili na některé chystané tituly, které Crew na letošní rok plánuje a které nejsou součástí už zaběhlých a rozjetých sérií, jež si postupně získávají fanoušky. Vypíchneme pár komiksů, u kterých si myslíme, že by neměly být přehlédnuty a na jejichž vydání se pravděpodobně těšíme nejen my.

Začneme u magazínu Crew, jenž aktuálně funguje především díky podpoře předplatitelů. Nový koncept spočívá v tom, že nakladatelství vždy představí dvě série, které by čtenářům posléze rádo nabídlo i v knižní podobě, přičemž první svazek vychází v magazínu na pokračování tzv. na zkoušku. Jedná se o série, které se pravděpodobně nebudou prodávat samy, přitom ale mají slušný komerční potenciál, jen se o nich musí dozvědět širší spektrum čtenářské komiksové obce. Aktuálně tedy v Crwi vychází detektivka z indiánské rezervace Skalpy a mysteriózní thriller Rex Mundi. Obě tyto série se pomalu, ale jistě blíží k závěru první knihy, a tak je potřeba najít neméně zajímavé náhradníky…

Můžeme se tak těšit na Unwritten (český název nakonec bude Mezi řádky), jednu ze stálic zajímavého nakladatelství Vertigo. Hlavním hrdinou série, v níž je těžké rozlišit realitu od fikce, je Tom Taylor. Jeho otec vytvořil slavnou kouzelnickou ságu o Tommym Taylorovi, která se stala celosvětovým literárním trhákem. Tom, podle nějž je hlavní postava napsána, se tak stal maskotem a oblíbencem tisíců čtenářů. A přitom zjistí, že možná přece jen kdysi býval Tommym, a tím se střetne svět fikce a proslulých příběhů stane realitou všedního dne… Autorské duo tvoří scenárista Mike Carey (Lucifer) a kreslíř Peter Gross. Druhou sérií, které svou pouť započne v krví zbroceném magazínu, je nadpřirozená detektivka Sam a Twitch. Detektivové Sam Burke a Twitch Williams jsou dětmi devadesátých let a tehdy nesmírně populární série Spawn, kde se objevili poprvé. Brian Michael Bendis začal jejich samostatné příběhy psát v roce 1999, tedy v době, kdy teprve nakukoval do světa mainstreamového komiksu. V tom samém roce získal také Cenu Willa Eisnera pro talent zasluhující zvýšenou pozornost. To už měl za sebou kriminálku Torso a posléze se předvedl v hitovkách jako Powers, Ultimate Spider-Man, Alias nebo Daredevil. Pokud máte rádi detektivní příběhy, které voní nadpřirozenem, nebudete rozhodně touto sérií zklamáni.

V červnu budou ve střehu jistě všichni netopýří fans, protože na knižní pulty přiletí Batman: Země jedna. V Gothamu kolikráte nejde rozeznat přátele od protivníků a před Bruce Waynem opět stojí nelehký úkol. Temný rytíř se jako vždy musí poprat se spoustou nástrah a nepříjemností. Ve snaze pomstít stále bolestivou smrt svých rodičů se musí postavit skutečným vrahům a stejně tak i zkorumpovaným policajtům. Byť je jen člověkem z masa a kostí, v cestě za vendetou ho nedokáže nikdo zastavit, děj se co děj. Autoři Geoff Johns a Gary Fran mimo jiné stvořili poctu klasickému Supermanovi a Christopheru Reevesovi v komiksu Superman: Utajený počátek, jemuž se i u nás dostalo slušné pozornosti. Díky tomu dostali pod svá křídla i Temného rytíře a s touto výzvou se vypořádali na výbornou – stvořili temný, atmosférický, emocionální komiks plný obrazů, na něž fandové Batmana jen tak nezapomenou.

Netrpělivě očekávaným komiksem je jistě i Black Orchid. Dílo, v němž kdysi spojili své síly dva výjimeční muži stojící v současnosti na samém vrcholu komiksové slávy. Nejedná se o nikoho jiného než jednoho z nejoceňovanějších scenáristů Neila Gaimana a mistra vizuální složky Dave McKeana. Vzájemnou spolupráci měla tehdy ještě nepříliš známá dvojice nacvičenou z předchozího společného opusu Vraždy a housle. Když se jejich nový komiks v roce 1988 chystal k vydání u nakladatelství DC Comics, očekávání nebyla nijak vysoká. Jedná se o předělávku příběhů dnes už pozapomenuté hrdinky a pro samotné nakladatelství šlo spíše o jakýsi test obou tvůrců. Ti ovšem svůj talent plně využili, v Black Orchid se hned od začátku boří zaběhlá klišé a naivní superhrdinské ideály tvrdě narážejí na úskalí kruté reality chladnokrevného světa zločinu. Vznikl tak komiks, který byl jednou z nemnoha příčin vzniku dospělejší odnože nakladatelství DC – Vertiga.

I v edici Mistrovská díla evropského komiksu se opravdu máme na co těšit. Ke konci letošního roku jsou připraveni Metabaroni, další příběh ze světa Incalu. V plánu je souhrnné vydání, tedy více než pětisetstránková bichle uznávaného, kontroverzního a tak trochu šíleného scenáristy Alexandra Jodorowského a výborného argentinského kreslíře Juana Gimeneze. Dočkáme se postav větších než vesmír, tragických lásek, obrovských obětí, dobrodružství bez hranic a hrdinných vesmírných soubojů. Epický příběh, který potěší všechny fanoušky Duny a stejně tak i čtenáře, kteří bezmezně propadli kouzlu příběhů přesahujících hranice té nejdivočejší fantazie. Do budoucna se v edici dle slov vydavatelů můžeme dočkat i dalších děl Alexandra Jodorowského, největší naději na vydání má zřejmě série Le Lama blanc (The White Lama), ovšem dojde samozřejmě i na další autory – Enkiho Bilala a snad i na erotickou a fanoušky vytouženou science fiction Druuna od Paola Eleuteriho Serpiera. Jisté je, že tahle série evropského komiksu představuje zřejmě úspěšný koncept, jenž nám konečně přináší to nejlepší z komiksové tvorby starého kontinentu.

Zdroj: CREW’s Podcast a Komiksárium.

1 005 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.