Ocenění

O sněhu aneb nejzasněženější komiks (preview)

Autor | Aktuality | Pátek 29 listopadu 2013 5.30

Osmé číslo komiksového fanzinu BubbleGun ještě voní tiskařskou barvou. Navíc se jedná o číslo speciální. Výjimečné je v tom, že je poprvé v historii věnováno jednomu jedinému kreslíři, kterým je Pavel PaTa Talaš, a jeho sérii O sněhu. Jedná se o sto kusů jednostránkových příběhů, které jsou zasvěceny příhodám hlavního hrdiny a všemu, co se sněhem jako takovým souvisí, včetně pěkně záludných sněhuláků. A navíc poprvé v historii časopisu byla použita dotace, a to ne ledajaká. Projekt podpořili sami fanoušci pomocí crowdfundingové služby Startovač. Dostal jsem příležitost tento komiks představit a činím tak s největší radostí. Milí čtenáři, než se začtete do další řádků, musíte přijmout fakt, že se bude jednat o pohled zasvěcený a mnohých ohledech možná i intimní, protože s PaTou spolupracuji na tvorbě scénářů k této komiksové sérii.

S Pavlem jsem se osobně setkal jen jednou, ale to pro náš vztah nic neznamená. Seznámili jsme se kdysi na jednom nejmenovaném komiksovém fóru (ano, byl to KoCoGeL) zrovna v době, kdy jsme s Toem rozjížděli fanzin BubbleGun. PaTa se poprvé objevil ve druhém čísle se stripem Kinder teror a od té doby se v našem časopise objevuje víceméně pravidelně. Vyměnili jsme si spousty zpráv a mailů a začali spolu spolupracovat na tvorbě komiksů. Pavel coby kreslíř a já jako scenárista. Od té doby se nám myslím pár kousků povedlo a jen to utužilo naši spolupráci a kamarádství. Víceméně jsme v dnešních dnech naladěni na podobnou vlnu a tím vzniká spousta zajímavých vzájemných překvapení. Když mi poprvé představil svůj projekt O sněhu, spolupráci jsem odmítnul. Jevilo se mi to příliš dětinské a na hony vzdálené tomu, co jsem chtěl dělat já. Jednostránkové příběhy postavičky, která v podstatě svádí existenciální boj s věčnou zimou a vším, co s ní souvisí, mě moc neuchvátily…

Všechno se změnilo jednoho dne, kdy jsem stál na zasněžené zastávce a sám o sobě mě napadl příběh, jenž by s konceptem tohoto komiksu plně korespondoval. Poslal jsem ho rovnou Pavlovi smskou a jemu se to k mému úžasu líbilo. Pak přišel druhý nápad, třetí… V té době se krom samotného kreslíře na komiksu scenáristicky podílel především Vhrsti, který je v právě vydané publikaci 100x O sněhu zastoupen nejvícekrát. Nakonec jsme se dohodli, že příběhů uděláme rovnou stovku. Občas se s nápadem přidal ještě někdo další, a to včetně Pavlovy dcery. O vydání 100x O sněhu jsme samozřejmě uvažovali dlouho a oslovovali různé nakladatele. Dvakrát to bylo dokonce na spadnutí, ale nakonec to vždy zkrachovalo těsně před zdárným koncem. Nakonec jsme dali hlavy dohromady a dohodli se, že to prostě vyjít musí a bude to pod hlavičkou BubbleGunu jako speciální číslo. Což se nakonec v těchto dnech stalo.

Jenže Pavlovi jeho srdcová postavička nedala spát a chtěl v jeho příbězích pokračovat. Oslovil mě, jestli neuděláme nějaký ucelený příběh. A tak vznikl celobarevný třiašedesátistránkový komiks O sněhu: Hledání Jara, jenž byl nedávno dokončen. Nyní bude opět následovat cyklus oslovování nakladatelů a touhy toto dílo vydat. Určitě to nějak dopadne, ale případní zájemci z řad vydavatelů nechť se nebojí ozvat. Samotný příběh je spletitá cesta k hledání Jara, které se za záhadných okolností někde ztratilo, a tím pádem padla na celý svět věčná zima. V příběhu je množství popkulturních odkazů a hlavní hrdina na své cestě potká jak pohádkové postavy, tak i známé sportovce či zpěváky. Vše představuje dlouhou cestu, na jejímž konci čeká hrdinu nejen pořádné překvapení, ale také poprvé v historii komiksu dostane jméno.

Jenže jsme tak nějak pořád neměli dost. S hrdinou příběhu a samotným mottem jsme se až příliš sžili, abychom je mohli jen tak opustit. Zrovna jsme připravovali sedmé, hororové číslo BubbleGunu a tak jsme se dohodli, že to jednoduše sladíme. A tak vznikl sedmistránkový hororově laděný příběh O sněhu: Inverze. Hlavního hrdinu v něm pronásledují zlí sněhuláci a ke všemu se ještě dostane do časové smyčky. Poté přišel nápad volně navazujících krátkých příběhů, které by měly být cílené na nejmenší čtenáře a měly by mít i nějaké naučné hodnoty. V ideálním případě bychom s tímto počinem chtěli prorazit do nějakého pravidelně vycházejícího časopisu. O sněhu: Zrnka času jsou postavené na cestách do české historie, pověstí a bájí. Hlavní, trochu poťouchlý, hrdina se seznámí se sněhulákem intelektuálem, který ze všeho nejvíce nenávidí ostatní sněhuláky, protože on je prostě jiný. Je zimomřivý, nesnáší chlad a sníh. Ani zimní sporty a vůbec všechny radovánky, jež ostatní sněhuláci milují. Naopak je to sečtělý intelektuál se spoustou hodnotných zájmů a ke všemu ještě sestrojil teleportační iglú, s jehož pomocí budou oba hrdinové cestovat časem. Aktuálně jsou napsány dva hotové příběhy, z nichž jeden je už realizován i kresebně. Prozradím jen, že setkáme s Bivojem, Bílou paní, Golemem nebo budeme svědky bitvy u Sudoměře.

Posledním, co se v O sněhu děje, je šuškanda, že by mohla vzniknout i stripová série, která bude především o sněhulácích a jejich strastech života. Po příbězích určených především dětem je totiž čas na černý humor, husté hlášky, nekorektní vtípky a samozřejmě i sexuální témata. Zatím máme pracovní název O sněhu: Sněhulení a dva první motivy. Pokud vše klapne, bude se strip v příštím roce pravidelně objevovat na jednom webzinu. Jestli vás tahle profilovka zaujala, určitě navštivte stránky O sněhu nebo webovky Pavla PaTy Talaše. K příležitosti vydání 100x O sněhu vznikly nově i facebookové stránky o této komiksové sérii, takže ti, co rádi klikají, se mohou přidat a sledovat co se v nejzasněženějším komiksu všech dob děje. Nebo nám bude stačit, když nám budete jen držet palce!

1 465 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.