Ocenění

Odpočívej v pokoji, Batmane! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 25 dubna 2013 7.55

Temný rytíř už musel za svou kariéru čelit nejedné výzvě a nejednomu padouchovi. Tentokráte se však utkává s nepřítelem, který je stejně silný jako on sám. Kdo je tím, jenž může vyzvat Batmana na rovnocenný souboj? Není to nikdo jiný, než Batman sám. Jeho vlastní svědomí, nejtemnější stránky jeho mysli, jeho vlastní já. Bruce Wayne se tentokrát utká se sebou samým, protože tajná organizace nazvaná Černá rukavice mu nalíčila pomalou a plíživou past. Past, ve které Temný rytíř uvízne a nedostane se z ní, dokud nepokoří sám sebe!

Britský scénárista Grant Morrison si nevzal na paškál příběhy Temného rytíře poprvé. I tuzemští čtenáři se s ním už mohli setkat například díky dílům Batman a syn nebo Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě. Jedno je naprosto jasné, Morrison to nemá v hlavě úplně v pořádku. A právě tuhle svou vlastnost soustavně vetkává do vínku i Gothamským obyvatelům. To, že to nemá v hlavě v pořádku Joker, bylo vždy jasné. Ovšem nyní se pořádným psychopatem stane i sám Bruce Wayne. Jasně, že soustavně čelit těm nejpromakanějším a nejúchylnějším superpadouchům zanechá na lidské psychice své stopy, ale v této knize bojuje Temný rytíř o holý rozum.

Ano, Batman je pořád člověk a tak má právo se občas psychicky zhroutit, ale v Morrisonově podání se stává psychoušem zralým na hospitalizaci u doktora Chocholuška. „Stále kvoká, stále kvoká…“. Naopak Joker v tomto opusu ukáže své lidské stánky. Pro některé to může být nový a zcela objevný pohled na oba hlavní představitele batmanské ságy, ale otázkou taky může být, zda Morrison nechtěl jen za každou cenu šokovat. A nejsem si vůbec jistý, jestli tahle forma šokové terapie je přesně to, co si Temný rytíř a jeho psychopatický rival zrovna zasloužili. Místy se v komiksu ztrácíte jako Goro v jednom bájném a naprosto nudném seriálu. Na začátku jsou karty rozdány dobře a schyluje se k rozhodně zajímavé partii. Ovšem v jejím průběhu pomalu zjišťujete, že všichni u stolu trpí krátkodobou ztrátou paměti a sázejí karty na stůl bez ladu a skladu. Bez strategie, kterou byste od ostřílených matadorů jaksi čekali.

Pokud přistoupíme na Morrisonovu hru, tak je třeba pochválit její vizuální zpracování. Tony S. Daniel si poradil s tímto komiksem nadmíru dobře a především jeho kresba se často jeví tím faktorem, který nutí čtenáře dál hltat stránky a nepřemýšlet nad tím, jestli také on nedostal z knihy podivnou schizofrenní horečku. To, že Joker dokáže být ve svých úšklebcích naprosto nevypočitatelný, s tím se jaksi počítá, ale pokud Bruce Wayne dostane rovněž tento psychopatický zjev, tak v království Gothamském cosi shnilého. Každopádně kresba je přesně tím, co příběh žene kupředu a co drží pevnou linii v místech, kde si snad nikdo není jistý, co se to vlastně děje. Psychopati a zločinci v Danielově podání se jeví jako opravdová elita pošuckého zločinu a dokáží navodit potřebnou bláznivou atmosféru v poblázněném světě. A Jezebel Jet pod kreslířovou rukou rozkvetla do takového půvabu, že se vůbec nedivím, že z toho Bruci nakonec přeskočilo. Tajemná organizace Černá rukavice připravila Batmanovi dost vychytralou past. Kdysi dávno, když Batman trénoval, kam až může dojít především po psychické stránce, ho naočkovala tajemným virem, díky němuž ho může zcela sledovat a aktivovat jej v nejpříhodnější chvíli. A tím Temnému rytíři uštědřit rozhodující direkt. Jenže nebyl by to Batman, aby tak snadno podlehl, byť úsilí, které bude muset vynaložit, je naprosto nelidské.

Batman R.I.P. není úplně špatná kniha, především kresba dokáže krásně pohltit a provázet dějem. Ovšem místy poněkud pokulhává scénář, kde se ztrácí nejen čtenář, ale i Temný rytíř a pravděpodobně i Grant Morrison. Ono pohrávat si pošetile se schizofrenií může přinést následky, které jste dopředu netušili. Nebo je netušil ten druhý? Zatímco loni měl Batman syna, tak letos se dostal až za hranice psychického zhroucení. Po těchto dvou událostech nabývám dojmu, že Morrison není zrovna adekvátním vyprávěčem Gothamských historek. Jediné, co mu v tomto opusu boduji, je fakt, že Waynův komorník Alfréd konečně dostal až nezvyklý prostor. Jenže ani ten starý dobrý Alfréd se místy nejeví oním dokonalým gentlemanem, na kterého si uctívači batarangu zvykli…

Grant Morrison a Tony S. Daniel: Batman R. I. P.

vázaná, překlad Petr Zenkl, obálka Tony S. Daniel, 224 stran, 599 Kč

1 187 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 25.4.2013 @ 9.04

    Bohužel, takhle to dopadá, když tu vyjde komiks, který nechá českého čtenáře tápat (v knižním vydání jde vlastně o volnou trilogii započatou titulem Batman a syn, poté následuje Black Glove a celé to vrcholí v albu Batman R. I. P.). Vše je navíc propleteno s událostmi ve Final Crisis, kterou v té době Morrison také psal, což jen zvyšuje možné nepochopení. Každopádně mě mrzí, že BB/art nevydal alespoň Black Glove, když už se do toho tedy pustili…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.