Ocenění

Planetary ukazují, že Akta X byly nuda a šeď (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 22 března 2013 7.30

Archeologie nemožného, která po celém světě odhaluje či zkoumá záhady a taje, se specializuje na bytosti se superschopnostmi a jejich vliv na svět lidí. Není to pro fanouška fantastické literatury báječná představa? Tam, kde se Mulder a Scullyová ani nedostali, tam vás zavede nový komiks Planetary scenáristy Warrena Ellise a kreslíře Johna Cassadaye. Náplní práce ústřední trojice hrdinů je prověřovat tajné dějiny dvacátého století, o kterých běžný smrtelník nemá ani páru. Čtenáři je přitom servírován svěží mix složený z temnějších a chytlavějších Akt X, zarputilého badatelství Indiany Jonese, superhdinských schopností a nevysvětlitelných záhad planety země jako z průzkumů Arthura C. Clarka či Arnošta Vašíčka.

Warren Ellis je ve zdejších končinách prověřenou komiksovou scenáristickou celebritou. Jeho Transmetropolitan je pořádnou porcí fiktivní žurnalisticko-futuristické zábavy, která si u nás našla množství oddaných přívrženců. Tentokrát ve svých vizích zabrousil do temnějších sfér. Představuje nám tým Planetary, který se specializuje na podivné jevy, jež se odehrávají na naší planetě. Jde o týmovku, v níž jde především o odhalování nemožného, dokáže čtenáře plně vtáhnout do děje a nutí ho plně přemýšlet o věcech kolem nás. V tomto Ellisovi zdatně sekunduje kreslíř John Cassaday, jenž patří za velkou louží mezi první ligu komiksových tvůrců. U nás se představil například nedávno vydaným komiksem Bitevní pole nebo albem Astonishing X-Men: Nadaní. Spolu s Ellisem pak dali vzniknout jedné z nejoriginálnějších komiksových sérií, která na přelomu tisíciletí vznikla. Vždyť si zasloužila i několik nominací na nejprestižnější komiksovou cenu Eisner Award.

Prvních šest příběhů, z celkem dvaceti sedmi dílné série, přináší první svazek s podtitulem Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky. Dozvíme se, jak se k tajemné organizaci dostal Elijáš Snow, v jehož přítomnosti klesá teplota a který se narodil 1. ledna 1900. Slovy mafiánského bosse dostal nabídku, která se nedala odmítnout. Miliónový plat, možnost cestovat po celém světě, odhalovat tajemství temnější než černočerná tma a smazání všech důkazů, že Elijáš Snow kdy existoval. Nepřidejte se za takových podmínek k Planetary, že? Zvláště, když vám táhne na stovku. Tuto nabídku Elijášovi poskytla tajemná kráska Jakita Wagnerová s podezřele špičatýma ušima. Ta je druhou členkou organizace Planetary, která operuje doslova po celém světě. Třetím do party je muž zvaný Bubeník, obdařený schopností mluvit se stroji. Persónou v pozadí je pak někdo, jehož identita je přísně utajena, ale jehož peněženka je bezedná. V tomhle nestandardním složení týmu začíná příběh archeologů nemožného.

Jak už bylo napsáno, první sešit Planetary obsahuje šest tajuplných příběhů, které fungují samy o sobě, ale jako tenká nit se jimi proplétají další zápletky a postavy. Někdo by mohl namítat, že tahle skupina spíše jen pozoruje a činí si poznámky, a není přímým účastníkem děje. Ale vzpomeňme na výše zmíněné Muldera se Scullyovou, kteří rovněž nebyli nějakými přehnaně akčními hrdiny. Takovéto objevy jednoduše nemůže dělat každý a spíše než horlivá akčnost je vyžadována preciznost a důmyslnost. A že se zde setkáme s podivnými věcmi jako například japonský ostrov obydlený nadměrně velikými obludami podobnými pravěkým zvířatům. Zavítáme do Hong Kongu, kde spravedlnost bere do rukou duch mrtvého policisty či budeme muset přijít na kloub objevu kvantového počítače vyrobeného v roce 1945. A hlavně nám velmi rychle dojde, že žádná z postav tohoto komiksu není nějaký nudný patron, který by se podobal běžnému smrtelníkovi. Warren Ellis má evidentně z obyčejných lidí nějakou fobii či co…

Je třeba si uvědomit, že se nacházíme teprve na začátku celého eposu a v dalších dílech nás čeká nejedno paranormální překvapení. Přesto je tento rozjezd více než uspokojující. Pokud patříte mezi ty, které lákají záhady, tajemno a neuvěřitelné skutečnosti, pak je Planetary přesně vaší krevní skupinou. Navíc v tomto komiksu nehrozí, že by časem nějak vyčichnul, jak se to například stalo dalším sériím několikráte zmíněného seriálu Akta X. Možná to není zrovna nejideálnější přirovnání, protože příběhů s touto tématikou je samozřejmě mnohem víc, ale záměrně jsem k přirovnání použil asi to nejznámější, co za posledních dvacet let mohlo oslovit tuzemské fanoušky. Planetary je ve světě známou a prověřenou značkou a tudíž je velký předpoklad, že si najde své nezpochybnitelné místo i mezi domácí komiksovou komunitou. Těšme se na další sešit, který nakladatelství BB/art připravuje na srpen letošního roku a do té doby se pokusme proniknout do tajů těchto často neuchopitelných tajemství.

Warren Ellis & John Cassaday: Planetary 1

vázaná, obálka John Cassaday, překlad Richard Podaný, 160 stran, 399 Kč

1 109 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.