Ocenění

Pravěký lovec Rahan je znovu zpět! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 června 2012 7.30

Ti dříve narození si jistě vzpomenou jak Rahan, někdy v roce 1974, vycházel v Sedmičce pionýrů v sice barevném, ale kráceném a nepříliš kvalitním vydání. Dočkali jsme se postupně čtyř příběhů autorské dvojice Roger Lecureux a André Chéret: Človíček, V zemi stínů, V sekyrovém háji a Pouta pravdy. Posléze se dal rovněž sehnat, ve své době populární, ale málo dostupný, časopis Pif Gadget balený do fólie a doplněný o plastikovou hračku. Tam se „vyvolení“ mohli s Rahanem setkat mnohem blíže, byť v černobílé verzi. Po pádu železné opony se vydávání komisu rozjelo a česká mutace časopisu Pif stihla vydat mezi lety 1991-92 devět čísel. Pak opět jak časopis, tak Rahan zapadli do černočerné tmy zapomnění…

A to až do roku 2003, kdy nakladatelství Egmont vydalo jednu knihu s tímto pravěkým hrdinou v hlavní roli. A opět nastalo období ticha. Myslím, že je to stav, který zná nejen Rahan, ale i hodně dalších hrdinů evropských komiksových sérií, kteří se bezostyšně odhodlali vstoupit na český knižní trh. Nyní to vypadá, že se o evropský komiks rozhodlo pořádně postarat nakladatelství Albatros a dalším „špekem“, který aktuálně vydali, se stalo album Rahan a sluneční doupě.

Komiksy s tímto hrdinou zcela jistě nejsou intelektuální zábavou kavárenských povalečů, ale míří spíše k mladším čtenářům. Ovšem u tohoto reka platí ono otřepané – Co se v mládí naučíš… Ti, kteří měli možnost se s Rahanem setkat v době svého komiksového formování pravděpodobně po tomto hrdinovi sáhnou i nyní a k nim by se mohlo přidat mnoho čtenářů z řad komiksového potěru. Úvodní sešit dokáže strhnout výbornou kresbou a také příběhem, ve kterém nejsou žádné složité záludnosti, vše plyne v podstatě zcela bez nějakých jinotajů. Co byste taky měli čekat za vysokou hru, když se vše odehrává v pravěku, že? Navíc v tomhle je přesně síla této série, které podlehla už nejedna generace čtenářů (a ruku na srdce – především na západ od našich hranic).

Samotný příběh je skvěle vykreslenou touhou pravěkého lovce najít místo kam chodí slunce spát. Horu, do níž se ukládá ke spánku – sluneční doupě. Díky tomuto ho cesta dovede ke kmeni, kde panuje podivná a stísněná atmosféra. Hned v úvodu musí ovšem svést souboj s „mečovou rybou“, kterou ovládne ku svému velkému prospěchu, a kterou daruje obyvatelům ostrova na uvítanou. Ve vesnici, kterou navštíví, panují obavy jak z nepřátel, tak i ze sopek, které čas od času nutí obyvatele zmizet z jejich rodné hroudy. Navíc Rahan stále zkoumá „sluneční problém“. Z mozaiky jednoduchých zápletek se tak stává zdařilý akční příběh, který na šedesáti stranách slupnete jedním dechem.

Zbývá tedy dodat ještě jednu technickou informaci, kterou vydavatel poskytl. České vydání Rahanových příhod začíná příběhem z roku 1999 a byl vytvořen u příležitosti třicetiletého výročí vzniku této postavy. Zároveň je to první svazek edice, kterou uspořádal a vydává syn Rogera Lécureuxa, malíře, který Rahana i jeho bizarní svět vytvořil. A nám nezbývá než se těšit na další příhody tohoto pravěkého hrdiny, které má nakladatelství Albatros rovněž v plánu. Na zadní straně je totiž upoutávka hned na další dva sešity: Rahan a rozpolcená hora a Rahan a jeho synové.

scénář Roger Lécureux, kresba: André Chéret: Rahan a Sluneční doupě

brožovaná, překlad: Richard Podaný, obálka: André Chéret, 64 stran, 159 Kč

2 310 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.