Ocenění

Povídkový výběr hvězdné autorky (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 13 června 2017 14.25

Hvězdu české fantastiky Janu Rečkovou netřeba dlouze představovat, čtenáři a příznivci tohoto žánru ji sami velmi dobře znají a i ti, kteří od ní třeba dosud nic nečetli, o ní už jistě mnohé slyšeli. Rečková dovede výborně kombinovat fantasy, sci-fi i horor a se všemi těmito žánry pracovat s takovou lehkostí a elegancí, že lze její tvorbu označit za čtivou, inovativní a přinejmenším na českém trhu také za naprosto jedinečnou. Skvělým důkazem tohoto tvrzení je nejnovější sbírka jejích povídek, přestože nejnovější možná není to pravé slovo. Sbírka totiž vyšla teprve nedávno, jde však o profilový výběr z autorčiny bohaté povídkové tvorby. A pokud to snad pro vás skutečně bude první kniha, kterou jste od Jany Rečkové četli, pravděpodobně si následně položíte otázku, proč jste po její tvorbě nesáhli mnohem dřív…

Protoze_se_stmiva_FRONT

Najdete zde povídky všech možných žánrů, přičemž každá z nich se odehrává v jiném světě, v jiném čase a za nejrůznějších podmínek, jak se na nápaditou tvorbu autorky podobného formátu sluší. Příběhy v sobě skrývají patřičné napětí, dramatičnost, pár krvavých bitev, pronásledování všemožných příšerek i selhání nejmodernějších technologií, které sice mají lidstvo primárně chránit, ale zároveň dokážou stejně tak i ublížit a v nejhorším případě i zabít.

Hned úvodní povídka „Maximálně 80% duše“ jasně poukazuje na to, že se s každým darem musí zacházet opatrně a obezřetně, protože i to, co nám má být k užitku, se může lehce stát zkázonosným, pokud svému daru dovolíme, aby nás naplno ovládl. V povídce „Deset malých emzáků“ se zas přímo zamilujete do odvážné a nespoutané povahy hlavní postavy, která se nezdráhá zachránit své nejbližší před nebezpečnou invazí třeba i za cenu vlastního života. A mohli bychom takto pokračovat dál, zajímavých postav najdete v příbězích Jany Rečkové mnoho. Ve většině z nich lze nalézt kousek dobra, dokonce i odvahu k sebeobětování, přestože se na první pohled mohou zdát těmi největšími bídáky pod sluncem.

Jako u každé povídkové sbírky je i zde bezesporu riziko, že se ne všechny povídky strefí do vašeho vkusu. Na druhou stranu si takřka každý najde to své. Pro pány jsou tu povídky techničtějšího a akčního rázu, pro dámy pak pár těch řekněme něžnějších, ne tak krvavých, a pro náročnější čtenáře se najdou příběhy na zamyšlení, s lehkým nádechem trpké životní filozofie. A právě v této univerzálnosti se skrývá zvláštní kouzlo tvorby Jany Rečkové. Mnohdy se spisovatelé upnou k jednomu žánru či stylu, v případě Rečkové je žánr a styl zpravidla podřízen tomu, o čem se právě rozhodla vyprávět. Nemusíte se tedy bát, že vás její tvorby v případě obsáhlé povídkové sbírky omrzí, ba naopak, čtenáře může s každým novým příběhem jen překvapit.

Jana Rečková: Protože se stmívá

vázaná, obálka Žaneta Kortusová, 520 stran, 399 Kč

fantasticka_epocha_logo

786 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

komentáře 2 »

  1. Comment od Slavo — 14.6.2017 @ 15.55

    Rečkovej poviedky mám rád, takže si best of určite nenechám ujsť. A celkom ma teší, že Žaneta Kortusová prerazila aj na obálky kníh. Pamätám si, ako ma jej kresby v XB-1 zaujali na prvý pohľad.

  2. Comment od hseiner — 15.6.2017 @ 17.46

    Tak buď mě šálí zrak, nebo je ta postava uprostřed Draco Malfoy v přestrojení za školní inspektorku.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.