Ocenění

První exkurze do světa Pidilidí (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 21 února 2013 7.55

Nakladatelství Albatros / CooBoo si evidentně našlo zálibu ve frankofonních komisech, především pak v těch, které mají dlouholetou tradici a už dávno si našly místo na tamním komiksovém výsluní. Nejinak tomu je i v případe nově prezentované komiksové série Dobrodružství Pidilidí a jejího prvního dílu nazvaného Exodus. Vždyť první kresby pidilidiček vytvořil jejich autor, kreslíř Pierre Seron, už v roce 1966, o rok později pak vyšla první stránka jejich příběhů v oblíbeném magazínu Spirou. Scénář si poté vzal pod záštitu známý novinář Albert Desprechins, který se ve volných chvílích věnuje i scenáristice. První ucelený sešit, který je nyní předložen i nám, vyšel u nakladatelství Dupuis roku 1974. Od té doby se i ve zde vykresleném mikrosvětě událo mnoho zajímavého.

Samotná zápletka příběhu není nějak složitá, do v podstatě tuctové a poklidné vesnice Třesbez padne oranžově-zelený meteorit, ale nejedná se o jen tak nějaký obyčejný kus šutru z vesmíru. Podobně jako třeba v Létajícím Čestmírovi má tenhle kámen neobyčejné schopnosti. Totiž každý, kdo se tohoto kamene dotkne se v cukuletu zmenší do trpasličích rozměrů. Toto poznání je dopřáno i mladému vědci, který onen meteorit donese svému vědátorskému profesorovi. Díky eskapádě následujících událostí se počet trpasličích človíčků rychle zvětšuje. Je nad slunce jasné, že soužití malých človíčků s normálně vzrostlými obyvateli není úplně jednoduché. A tak se Pidilidé rozhodnou zasquatovat prázdné nádrže pod městem, kde vytvoří pidivesnici a pojmenují ji Smělá. V originále ji Seron pojmenoval Eslapion, což je přesmyčka slova Espalion. Espalion je vesnička na jihu Francie, kde autor trávil zaslouženou dovolenou, a která mu tak učarovala, že se jí rozhodl vzdát hold tímto kulišáckým způsobem. Náš příběh začíná ve chvíli, kdy nezodpovědný řidič kamionu zapomene svůj vůz zabrzdit a ten se střemhlav řítí ulicemi Třesbez. Nakonec zaparkuje tak šikovně, že se protrhne hráz. Záplava, která je samozřejmě nepříjemná pro normální obyvatelstvo, je doslova kalamitou pro společenství Pidilidí. Ti se rozhodnou najít novou domovinu, aby zachovali svůj potřebný klid a společenství. Jak v průběhu komiksu překvapivě zjistíme, obyvatele Smělé totiž jejich miniaturizace náramně baví a neměnili by ani za zlaté prase.

Příběh samotný si ponechává ono kouzlo starých humoristických komiksů, ale i přes svůj věk působí nečekaně svěže. Velký důraz je kladen na situační komiku, potrhlé gagy a potřeštěný slovní humor. Na tomto místě je třeba zmínit dobrý cit překladatele Richarda Podaného, který odvedl kvalitní práci a přispěl svým léty prověřeným umem do tohoto zábavného mlýna. S Pidilidmi se jednoduše nebudete nudit. Komiks je určen pro velké i malé (tentokráte nemyslím Pidilidi) a každý má šanci si tam najít svou rovinu, na které bude s úsměvem bazírovat. Pokud trpíte slabostí pro frankofonní komiksy, máte rádi dospěle nedospělý humor takového Asterixe a cukají vám koutky u potrhlých francouzských komedií, tak Dobrodružství Pidilidí je přesně vaše sklenička Beaujolais. Poslední díl Pidilidí, celkově existuje v rámci Dobrodružství Pidilidí více než padesát komiksových alb, vyšel ve Francii v roce 2011 a jejich autor Pierre Seron se momentálně věnuje nové sérii. Ta vychází z Pidilidí a jmenuje se Pidiženy. Dle reakcí čtenářů však tato nová série zatím zůstává za očekáváním. Ovšem odhoďte obavy, tuzemskému čtenáři je momentálně předložen komiksový sešit, který doslova sálá nápady a mladickým entuziasmem.

Pierre Seron a Albert Desprechins: Dobrodružství pidilidí – Exodus

brožovaná, obálka Pierre Seron, překlad Richard Podaný, 48 stran, 149 Kč

870 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.