Ocenění

Rahan se vrací k rozpolcené hoře (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 25 října 2012 7.15

V roce 1969, v době, kdy se komiks začal emancipovat a vypadal stále dospěleji, se zrodil hrdina, který si získal obrovskou oblibu mezi čtenáři všeho věku. Tajemstvím Rahanova úspěchu opravdu je, že si jej zamilovali všichni „ti, kdo chodí vzpřímeně“.“ S tímhle tvrzením, které doprovází druhý u nás vydaný sešit Rahanových dobrodružství, se dá bezpochyby souhlasit. Syn Kraův totiž dokáže zaujmout mnoha věcmi, ale hlavně tím, že se do jeho příběhu můžete bez obav položit a prožívat všechny ty neuvěřitelné lapálie jako v nedozírné dětské fantazii.

Netrvalo to tak dlouho a tuzemským čtenářům je naservírováno další dobrodružství z dílny scénáristy Rogera Lécureuxe a kreslíře André Chéreta pojmenované Rahan a rozpolcená hora. Úvod způsobí malé déjá vu, protože „syn zavátých věků“ je (opět) na plavbě širým oceánem a díky dramatické bouři je (opět) vyvržen ke břehům neznámé pevniny. Od té doby však startuje sled napínavých událostí a dějových zvratů. Rahan se setká se svou milovanou Naúnou, ale přesvědčí se, že nic není zadarmo. Oba autoři nám předkládají vysněný svět, který se pyšní důmyslnými detaily a nebezpečím, které číhá doslova za každým keřem.

Rahanova dobrodružství mi při četbě evokovala dvě věci, které bych rád zmínil. Kresbou a prostředím nemůžu nevzpomenout na kultovní abíčkovská Kruanova dobrodružství. Myslím tím celou sérii, kterou samozřejmě otevírají Příhody Malého boha. Vůbec tento komiks dokáže nostalgicky rozněžnit fanoušky „staré české abíčkovské klasiky“ a milovníky klasického evropského komiksu, který byl vždy definován precizní a realistickou kresbou. Druhou věcí, která se mi vkrádala na mysl, je přirovnání s atmosférou a napětím povídek, kterými své čtenáře častoval Otakar Batlička. Ti mladší jsou plně pohlceni dějem a dýchají spolu s hlavním hrdinou. Ti starší si pak zavzpomínají na dobu, kdy jejich dětská fantazie neznala hranic a nostalgickým úsměvem na tváři se nechají zcela ponořit do víru děje a užívají si každičký okamžik, který u četby stráví. Vzpomenou na časy, kdy oni sami prožívali svá klukovská dobrodružství a jsou Rahanovi vděčni, že jim alespoň touto cestou zprostředkuje návrat do minulosti.

Rozpolcená hora je místem, kde Rahan dohoní své vzpomínky a minulost se střetne se současností. Sám je vláčen osudem, aby dosáhl vytoužených cílů. Jedním z nich je nalezení Naúny, kterou opustil, aby časem zjistil, že se za ní musí vrátit. Situace všech kmenů pobývajících v okolí Rozpolcené hory se ale během jeho nepřítomnosti dramaticky změnila. Rahan tak musí čelit novým výzvám a díky svým dobrým vlastnostem se pokusit sjednat nápravu, tak aby dobro zvítězilo nad zlem. Samozřejmě, že to nejde snadno a udatný rek musí překonat nejednu nástrahu a lest. Navíc je díky získaným informacím na konci příběhu postaven před nové výzvy, které bude muset vyřešit, aby ho stále netrápily a nehlodaly jeho citlivou duši.

Rahanovy příběhy jsou především příjemným a dobrodružným čtením, které nezabředává do zbytečných intrik a jinotajů. Svou dětskou optikou dokážou zaujmout i dospělé čtenáře, kteří touží po oddechové četbě plné bravurní fantazie vysněných světů. Silnou devizou je také kresba, která dokáže pohltit a zdůraznit detaily. Ať se již jedná o jednotlivé postavy nebo o prostředí ve kterém se příběh odehrává. Co chtít víc, když se můžeme tak krásně zasnít ve světě udatných hrdinů, sličných bohyní i žen, pravověrných padouchů a napínavých dobrodružství?

scénář Roger Lécureux, kresba: André Chéret: Rahan a rozpolcená hora

brožovaná, překlad: Richard Podaný, obálka: André Chéret, 64 stran, 159 Kč

1 061 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.