Ocenění

RandO comics důkladně testuje český trh (rozhovor)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 13 února 2014 9.05

RandO comics je nové tuzemské komiksové nakladatelství, které na náš trh vtrhlo na loňském Crweconu, kde představilo svůj debutový počin E.V.A. – Kroniky z podzemí. Sami na svých stránkách píší, že se specializují na vydávání amerických a italských komiksů mainstreamového typu. O tom, jak a proč nakladatelství vzniklo, jaké má plány do budoucna nebo jak se mu zatím daří prosadit se na našem trhu, se dozvíte z následujícího rozhovoru, v němž nám odpovídala šéfka nakladatelství Hana Turini, manželka italského kreslíře Marca Turiniho, který je hlavní tváří nakladatelství. Samotný Marco Turini pak v závěru přispěl svou špetkou do mlýna a odpověděl na jednu otázku.

RandO comics je nové nakladatelství, můžete prozradit více o jeho vzniku? Proč? Kdy? Jak? Co vás k tomu vedlo?

RandO vzniklo před necelým rokem a popudem k tomu byl fakt, že se Marco rozhodl usadit v České republice. Všiml si, že je zde hodně protežovaný intelektuální alternativní komiks a domníval se, že by mohlo být zajímavé rozšířit nabídku mainstreamových titulů. Zároveň jsme české čtenáře chtěli seznámit s jeho kresbou a s tvorbou dalších italských komiksových kreslířů (kteří mají dobré jméno nejen v Itálii, ale i v zahraničí).

Co znamená název RandO?

Read and Observe. Dvě strany jedné mince. To, proč je komiks tak specifické médium.

„Skutečný fanoušek, co umí komiks číst, ví, kam se podívat,

ví, že kresba je důležitá stejně tak jako příběh.“

Co mělo být hlavním posláním či mottem vašeho vydavatelství?

Hodně lidí, co komiksy vnímají na okraji umělecké scény, si při jejich čtení všímá mnohem více obsahu než kresby. Skutečný fanoušek, co umí komiks číst, ví, kam se podívat, ví, že kresba je důležitá stejně jako příběh. Chceme vydávat komiksy, které jsou kvalitní i po kresebné stránce.

S vydáváním italských komiksů to u nás už před pár lety zkoušelo nakladatelství A.F.F.L. s.r.o. v edici Nový komiks. Po pár sešitech však skončilo… nebojíte se podobného osudu?

Nebojíme se ničeho. Ale jsme při vydávání jakýchkoli prací zatím opatrní, zkoušíme různé typy komiksů. Výhodou je, že Marco zná většinu italských kreslířů osobně, proto je to jednodušší a méně rizikové.

Vlajkovou lodí nakladatelství je jistě Marco Turini. Jak vznikla spolupráce s tímto italským komiksovým tvůrcem?

Spolupráce vznikla jednoduše – nakladatelství řídí jeho žena. Nicméně Marco se činností nakladatelství účastní jen jako takový externí art direktor, protože jeho hlavní prací je kreslení pro různé zahraniční nakladatele – momentálně pracuje pro Top Cow a rozjíždí spolupráci s významným francouzským vydavatelem.

Prvním titulem je E.V.A. – Kroniky z podzemí. Můžete prozradit, jak si tento komiks na trhu vede a jaký je o něj zájem?

E.V.A. je kompletně autorským komiksem Marka Turiniho – jak scénář, tak kresba. Na to, že je to komiks od autora v Čechách málo známého a na jeho propagaci nebyly vynaloženy téměř žádné prostředky, si vede dobře.

Máte nějaké reakce od fanoušků či odborné veřejnosti?

Kresba je mainstreamová (i když barvy nejsou takové ty typické americké, ale jsou spíš laděny do francouzských tónů) a máme na ni velmi pozitivní ohlasy. Scénář je poměrně komplikovaný a pro jeho pochopení je nutno dobře sledovat i kresbu. Např. na jedné stránce je prolínání dvou scén ve stejném čase odlišeno pouze jiným odstínem pozadí. Čtenáři si proto často stěžují, že je děj nepřehledný a že knihu museli číst vícekrát, aby ho pochopili. To ale Marka těší, protože přesné tak to chtěl – udělat knihu, která není jednoznačná, ke které se člověk musí vrátit, při četbě jí musí plně věnovat svou pozornost, je nucen zapojit svou vlastní fantazii a leccos si domyslet.

„Chtěli jsme zkusit, jak budou čtenáři reagovat na černobílý komiks.“

Dalším titulem jsou Noci s Desdemonou #1: Dětská křížová výprava. Jak jste se k tomuto titulu dostali a proč jste si ho vybrali? Máte osobní vazby na jeho autory?

Hledali jsme jiný typ komiksu, než byla náročná sci-fi E.V.A., a rozhodli jsme se pro komiks historický či detektivní. Chtěli jsme zkusit, jak budou čtenáři reagovat na černobílý komiks. Hledali jsme kresebně kvalitní komiks (Dětskou křížovou výpravu nakreslil Marco Checchetto – umělec v současné době pracující pro Marvel). A ano, scenáristou komiksu je Giuseppe Di Bernardo, umělecký ředitel Star Comics, kterého Marco osobně zná.

Jak má komiksový nadšenec pochopit větu z vašich stránek, týkající se tohoto komiksu Pokud objednávky překročí číslo padesát, vydáme pokračování a budeme uvažovat o pravidelné sérii. Neodradí ho to spíše od koupě? Nevidí před sebou potencionálně další nedokončenou komiksovou sérii?

Příběhy Desdemony Metus jsou vždy uzavřené, něco jako příběhy Sherlocka Holmese. Proto vydání či nevydání dalších dílů nijak neznehodnotí kvalitu toho, co už vyšlo. V Itálii L´Insonne (Noci s Desdemonou) vychází již několik let a doufáme, že se nám to podaří i tady v Česku.

Komiksy nejprve prodáváte na vašich stránkách a až poté jdou do širší distribuce, nelimituje vás to trochu? Jaké máte na tento obchodní tah ohlasy?

Tento způsob je úzce spojený s faktem, že testujeme český trh. A kromě prodeje na našich stránkách spolupracujeme s některými komiksovými obchody (např. Komiksový krám v Brně, Comics Point v Praze, Kupkomiks). Osobně si myslím, že nás to zatím nijak neomezuje. Nicméně uvidíme, jak budeme postupovat dál.

Vydali jste také Turiniho kalendář Girls in Prague. Je o něj zájem? Jak funguje kombinace krásných žen a stověžaté matičky?

Zdá se, že spojení není až tak atraktivní, jak jsme doufali – zájem byl průměrný. Ačkoli na druhé straně si ho zase kupovali i lidé, kteří komiksy běžně nečtou a nejsou fanoušky obrázků se sexy pin up dívkami.

„Marco svou profesionální kariéru

začal jako kreslíř erotických komiksů.“

Na vašich stránkách jsem se dočetl, že připravujete sbírku erotických komiksů Marca Turiniho, můžete o tomto chytaném titulu prozradit více?

Marco svou profesionální kariéru začal jako kreslíř erotických komiksů (pracoval např. pro časopis Selen). Z množství jeho starších prací uděláme výběr kratších povídek. Jedná se o barevné a černobílé příběhy, někde s exaktně vykreslenými, jinde jen naznačenými erotickými prvky, které však vždy mají překvapivou pointu.

Jak se vůbec Marco Turini dostal do Česka a jak se mu taky líbí?

Marco se se zamiloval do české dívky (která ale původně žila v Itálii) a následně se s ní do Česka přistěhoval. Vždy si přál žít buď v Praze, nebo v Paříži, protože to byla města, která ho lákala z estetického hlediska (má rád secesi a gotiku). Marco není typický Ital, nemá rád moře a horko, naopak miluje pivo a český styl života. Kreslení mu dovoluje pracovat odkudkoli, a tak se zdá, že v Česku už zůstane.

Publikuje rovněž v amerických nakladatelstvích Top Cow a DC, jaká je práce pro americký trh z pohledu Evropana? Je těžké bylo do tohoto amerického komiksového kolotoče proniknout?

Jak už Marco někde řekl, vše záleží na kvalitě kreseb, které děláte. Když se budete neustále zlepšovat, pracovat na sobě, dříve nebo později si toho někdo všimne. Např. práci u Top Cow získal Marco díky Facebooku. Na něm má kromě osobních stránek i fan page, kde uveřejňuje své práce, svou inspiraci, své experimenty. Všiml si, že jeho kresby vytrvale like-uje Marc Silvestri, ředitel Top Cow. Poslal mu proto privátně více svých prací a výsledkem byla nabídka spolupráce na jejich nejvíce prodávané (cca 17 000 výtisků jednoho čísla) komiksové sérii Cyber Force.

Četl jsem, že se připravuje E.V.A. II. O čem tento komiks bude?

V současné době vychází E.V.A. – Kroniky z podzemí na pokračování v americkém časopise Heavy Metal, ve kterém publikovali např. Royo, Manara, Moebius, Bilal a další). Časopis projevil zájem i o pokračování, což je pro Marka další motivace. Tou první je samozřejmě fakt, že E.V.A. je tzv. jeho dítě. Druhý díl se na rozdíl od prvního bude odehrávat na povrchu Země.

„Marco není typický Ital, nemá rád moře a horko,

naopak miluje pivo a český styl života.“

Od vydání prvního dílu v Itálii už uplynulo pár let, v čem bude hlavní rozdíl z řekněme technického hlediska?

Markova kresba se samozřejmě od dob E.V.A. – Kroniky z podzemí stylově vyvinula a změnila. Patrné je zlepšení hlavně v akčních scénách. V E.V.A. II. se Marco chystá více pracovat s tuší, světlo a stín budou už zachyceny v černobílé verzi. V první díle mělo barvení velký význam, černobílá verze by vůbec nebyla publikovatelná. Barvení nicméně zůstane ruční. V pokračování nebude použit tapetový papír.

Komiks vyjde opět nejprve v Itálii?

Ne, vydání v Itálii není plánované jako první.

Jaké jsou plány a sny RandO comics a Marca Turiniho?

M.T.: Aby všechno dál šlo jako teď.

RandO: Aby si Marco konečně našel čas na Projekt Moon (pracovní název) – sci-fi, jehož scénář napsal Luca Blengino (Delcourt, Soleil, Dargaud, Image…). Bude to první komiks vlastní produkce RandO!

1 365 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 6 »

 1. Komentáře by Kim — 13.2.2014 @ 9.14

  Mooooc pěkný

 2. Komentáře by filtr — 13.2.2014 @ 9.47

  díky za ten rozhovor, ale opravte si, prosím, slovíčko „protěžovat“, působí mi psychickou bolest 🙂

 3. Komentáře by idle — 13.2.2014 @ 9.55

  Četls moc rychle, už je to opravené. 🙂

 4. Komentáře by Aleri — 13.2.2014 @ 10.12

  „Skutečný fanoušek, co umí komiks číst, ví, kam se podívat,
  ví, že kresba je důležitá stejně tak jako příběh.“


  Přesně. Teda, já moc komiksy nečtu a skutečným fanouškem bych se  ani omylem nenazvala, ale když čtu komiks, trvá to podstatně déle než čtení samotného textu. Nechápu, jak to někdo může jen tak prolítnout a co z toho pak má, když je to především o obrázcích, které vyžadujou chvíli prohlížení k tomu, aby na nich člověk pochytil všechno.

   

 5. Komentáře by Aleri — 13.2.2014 @ 19.08

  To by mě vážně zajímalo, co to tu řádí za mínuskovače. Někdo se asi musí hodně nudit O.o

 6. Komentáře by Martin Sust — 13.2.2014 @ 19.30

  Jen ho nechte, ať se nudí 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.