Svět na rozcestí: Studená válka
Když v roce 1945 skončila druhá světová válka, mnozí už tušili další nadcházející konflikt dvou supervelmocí, které vzešly z dosud největší a nejstrašnější události v lidských dějinách. S novými technologiemi a atomovými zbraněmi na obou stranách však po celou druhou polovinu dvacátého století hrozila katastrofa ještě větší. Zničující třetí světová válka naštěstí i přes několik velmi napjatých období nenastala, ovšem lidstvo zažilo dobu strachu, paranoie, skrytého boje tajných služeb a válečných hrozeb. Tomuto období dnes říkáme studená válka a globální pohled na ni nám zprostředkuje námi dnes představená hra.
Střet supervelmocí
V roce 2005 představila společnost GMT Games hru Twilight Struggle od autorské dvojice Ananda Gupta a Jasona Matthewse. Hra pro dva hráče pojednávající o celosvětovém politickém konfliktu USA a SSSR se během velmi krátké doby dostala do čela většiny herních žebříčků, a přestože vyšla už před devíti roky, je i dnes na největším mezinárodním serveru o společenských hrách Board Game Geek na prvním místě v kategoriích společenská, válečná i strategická hra. Díky společnosti MindOk si ji můžeme od roku 2011 zahrát i v českém jazyce pod názvem Studená válka. V krabici najdete herní plán zobrazující svět, 2 archy s herními žetony, 110 karet událostí, jednu modrou a jednu červenou šestistěnnou kostku, podložku na karty, dvojici referenčních karet a pravidla, která si můžete volně stáhnout na oficiálních stránkách hry. Jelikož jsou pravidla této hry obsáhlejší, nemohu je v tomto článku do detailu všechna náležitě popsat a zaměřím se především na všeobecné představení.
Spor idejí
Studená válka je tzv. card driven game, tedy hra řízená kartami, které hráči střídavě vykládají ve svých tazích jako akce nebo akční body. Každá karta má v levém horním rohu hvězdu s číslicí od jedné do čtyř. Číslo představuje akční body, které budete mít během svého tahu k dispozici. Zbytek karty zabírá popis události a jejích účinků na hru. Při zahrání karty je důležité zbarvení hvězdy, jež může být bílé (události pomáhající USA), červené (události pomáhající SSSR), nebo červenobílé (neutrální). Pokud hráč zahraje kartu neutrální nebo se zbarvením hvězdy odpovídající jeho straně, může se rozhodnout využít událost nebo akční body, pokud ovšem zahraje kartu s událostí soupeřovy strany, musí využít akční body karty a zároveň dojde k vyhodnocení události. Jedinou výjimku tvoří bodovací karty, které nemají žádné akční body ani klasickou událost, ale způsobí vyhodnocení vlivu obou supervelmocí v jednom z regionů.
Hru lze vyhrát několika způsoby. Buď někdo na konci kola dosáhne dvaceti vítězných bodů, nebo má jedna strana při zahrání bodovací karty Evropy plnou kontrolu nad regionem, nebo po dohrání desátého kola vítězí hráč, na jehož straně počítadla vítězných bodů je ukazatel. V této hře totiž hráči nesbírají vítězné body klasickým způsobem, ale přetahují se o ně na jednom společném počítadle. Posledním způsobem vítězství je, pokud protihráč svou akcí způsobí vyhrocení konfliktu do vyústění ve třetí světovou válku.
Vítězství, nebo nukleární zima?
Za akční body může hráč provádět po celém světě několik druhů operací. Může umístit další vliv na země, kde již vliv má, nebo zemi s vlivem sousedící. Změnou orientace se hráč může pokusit snížit vliv soupeře v dané zemi, což se řeší hodem kostkou. Dále je k dispozici pokus o převrat, který má za cíl eliminovat vliv soupeře a v ideálním případě ho nahradit vlivem vlastním, nebo mírumilovněji založeným hráčům může přijít vhod investice akčních bodů do vesmírného závodu. Pozor si musí hráči dávat také na úroveň DEFCON, která je ovlivňována agresivním chováním v podobě převratů a vojenských akcí. Hlavní náplní hry je povětšinou boj o jednotlivé země, ve kterých se hráči snaží získat rozhodující vliv a následně ho tak získat v celé oblasti pro chvíli zahrání odpovídající bodovací karty. 110 karet událostí je rozděleno na tři části – rané, střední a pozdní období války. Na začátku hry se začíná pouze s kartami rané války a teprve na konci určitého kola se do balíčku přimíchají karty střední a o několik kol později i pozdní období.
Nadvláda nad světem
Pravidla jsem nastínil jenom velmi hrubě, ale o to více prostoru nám zbývá pro hodnocení. Studená válka je vskutku vynikající hra, která úžasným způsobem vypráví o historii dvacátého století. Každá karta má v pravidlech prostor, na kterém je popsáno, o jakou událost nebo osobnost šlo, a hra tak nenuceným způsobem nejenom baví, ale zvládá také učit. Pro začátečníka může být množství pravidel a možností zahlcující a nezkušený hráč bude v nevýhodě oproti hře znalému, který je už obeznámen s kartami událostí a má hrubou představu, co může od hry očekávat. Tento neduh lze ovšem vykompenzovat úvodní dělbou bodů vlivu nebo výběrem SSSR pro méně zkušeného hráče, protože Sovětský svaz je na začátku hry o něco silnější než USA.
Přesto budou zkušení i nezkušení bez rozdílu roztáčet mozkové závity, jelikož se zde příjemně snoubí strategické myšlení, odhad dalších akcí soupeře a také sledování karet, které už přišly nebo se teprve objeví. Studená válka nebyla rozhodně první hrou pro dva, ale je zřejmě první svého druhu, která naprosto pohlcujícím způsobem přináší interaktivní pohled do historie s možností změny dějin a zároveň prostřednictvím velkolepého tématu souboje supervelmocí nabízí skvělé bitevní pole pro dva hráče. Pokud vás hra alespoň trochu zaujala, dejte jí šanci a alespoň si ji při nějaké příležitosti vyzkoušejte. Možná najdete v alternativní historii zvláštní zalíbení jako tolik dalších hráčů.
Studená válka
pro 2 hráče od třinácti let, průměrná herní doba 180 minut, cena od 750 Kč
2 155 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
cz asi neni?
U hry, která se jmenuje Studená válka a v článku se mluví o českém vydání lze češtinu předpokládat…
nesuď knihu(hru) podle obalu
To jako, že by český MindOK přeložil jen nápis na krabici? To by ho myslím kupující hnali a další hry už by si od nich patrně nekoupili 🙂
Už se tak stalo u starších her.Obal přelepen českým nápisem a uvnitř jen český zmršený návod.Něco o tom vím deskové hry sbírám už 20let.
Dříve ano, dnes už se s tím ale hráč jen opravdu vzácně a řekl bych, že ne u renomovaných vydavatelů…
Hra mne samo zajímá.Pro to chci mít jistotu.
Ale jo, nic proti tomu. Bohužel nemám přímou zkušenost, pokud chceš mít opravdu jistotu, napiš autorovi článku, e-mail je v kontaktech. Možná se tu ale mihne. Každopádně od MindOKu bych se toho nebál, mám od nich sice jen pár her, ale všechny přeložené k mé spokojenosti (možná až na nějaké detaily). Každopádně by autor problém s překladem s nejvyšší pravděpodobností zmínil.
ok diky
Studená válka je skutečně kompletní překlad původní hry Twilight Struggle. Doba na koleni dělaných překladů her pod hlavičkou vydavatelství je snad už za námi. 🙂