Ocenění

Teror v zajetí ledu (recenze / audio)

Autor | Aktuality | Středa 10 července 2019 16.25

Ten žhavý ozubený kotouč nebeské cirkulárky do nás řeže a v pravé poledne, aby stín pohledal. Přesto je možnost zažít na vlastní uši mráz, po němž i v vedrech posledních dnů budou viset rampouchy z nosu – hororový román Terror byl skupinou herců a zkušených narátorů načten a upraven do audioknižní podoby. Příběh z literární dílny velmistra žánru Dana Simmonse o námořnících z polárních lodí Erebus a Terror, které se až do svého nedávného objevení beze stopy ztratily na své výpravě za objevením Severozápadní obchodní cestou. To, že je příběh včetně mnoha jeho postav inspirován skutečnými událostmi, skvěle dotváří už tak tíživou atmosféru. Autor se navíc nebál rozehřát ledovou kru trochou vroucí krve, do níž přimíchal i špetku fantastického osvěžení…

Dan_Simmons_Terror_audio_OneHotBook

Erebus a Terror, vedeni kapitány Johnem Franklinem a Francisem Crozierem, vypluly se svými sto dvaceti devíti muži přes severní točnu. Smůla střídala smůlu, a tak kromě plesnivých zásob v podpalubí narazila výprava i na do nebe volající ignoranci vrchního velení. Netrvá dlouho a oba ledoborci zamrznou v nesmlouvavém sevření jako v drtícím svěráku. Při jedné z průzkumných cest je navíc zastřelen Eskymák, jenž skrýval velmi nebezpečné tajemství v podobě monstrózního, démonického ledního medvěda, který si nedá pokoj, dokud všechny loďaře neroztrhá na krvavé cáry.

Kniha se nijak nesnaží o akční pojetí ve vysokém tempu, povětšinou ji lze označit za realisticky pojatý cestopis nevydařené polární výpravy. Simmons dle svého zvyku pracuje v příběhu s nemalým množstvím historických reálií, což čtenáře přímo vybízí v dalším průzkumu popisovaných skutečností. Zkusit můžete například nedávno vydanou knihu Erebus od Michaela Palina či si na internetu vyhledat fotografii dopisu, jenž byl nalezen v mohyle v Zemi krále Viléma, včetně připisovaných částí přeživších. Tempo je skutečně líné a lokace jsou prakticky pouze dvě – smutné a temné útroby lodí a nekonečný a nemilosrdný led. Jako skvělé vyvážení pak působí scény s monstrem, drsné a naturalistické natolik, že nemusí slabším povahám vyhovovat.

Luptak_Benes_Stransky_Novotny_Jenista - interpreti_Terror_OneHotBook

Úhel pohledu se střídá spolu s vypravěči jednotlivých kapitol. Čtenář si tak brzy zamiluje kapitána Croizera i s jeho slabými i silnými stránkami. Bude ho rozčilovat nadutost sira Johna Franklina a chladným ho nenechá ani vyprávění statečného mistra ledu „Blankeyho“. A to je jen malý výčet postav, přičemž v audioverzi je každá postava charakterizována jedním z hlasů herců. Můžete se tak těšit na hlasy Martina Stránského, Vladislava Beneše, Davida Novotného, Ivana Luptáka, Jana Vlasáka, Jiřího Hromady, Roberta Mikluše, Daniela Rouse, Petra Jeništy, Lukáše Příkazkého a Miloslava Königa. Po zvukové stránce skutečně nelze nic vytknout. Skvěle zvládnutá režie, dobrý výběr herců, dokonale tísnivý a mrazivý zvukový doprovod a vydařené jsou i předěly mezi kapitolami, v nichž si užijete křupání sněhu pod botami či hučivý bodavý, vlezlý vítr. Není se čemu divit, že právě tato audiokniha se svou úctyhodnou stopáží získala v rámci festivalu Svět knihy titul audiokniha roku!

Doporučit ji však nelze slabým povahám, zvláště při poslechu před spaním. Atmosféru se tvůrcům podařilo zachytit natolik věrně a působivě, že by o noční můry bylo bezesporu postaráno. Podobně hutnou, donekonečna omílanou a přesto tak tíživou a svírající mrazivou náladu člověk jen tak nezažije, takže pokud máte rádi hrůzostrašná vyprávění a neodradí vás pomalejší tempo, rozhodně se po Terroru v jeho audio podobě podívejte. Je dost pravděpodobné, že nezůstane pouze u jediného poslechu…

Ukázka z audioknihy:

Dan Simmons: Terror

mp3 stažení 699 Kč / CD mp3 769 Kč

režie Hynek Pekárek, 35 hodin 51 minut

onehotbook-logo

1 854 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.