Ocenění

Dokáže Tobiáš zachránit strom, jenž je světem? (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 19 Březen 2019 15.15

Kořeny, kmen, větve, listoví… co všechno se může skrývat pod rouškou zdánlivé nečinnosti? Jaké hořké i veselé chvíle nabízí život skrytý před lidskými zraky pod ochranou toho, jenž vypadá jako nehybný předmět? Při letmém pohledu vidíme pouze rostlinu se zdřevnatělým stonkem. Podíváme-li se ale lépe, rozeznáme něco zcela jiného – stojí před námi děd s lišejníkovým vousem v tmavohnědém hrubém kabátě. Tmavá vrásčitá hlava pokrytá listím z nefalšované přírodní zeleně, nohy hluboce zakořeněné do země. Snad i v trávě okolo něj probíhá život. Existuje vůbec něco takového? Může i v nehostinných krajích Spodních větví cokoli žít? Je on sám živý?

tobias-lolness

Francouz Timonthée de Fombelle začínal jako profesor literatury a následně se věnoval divadlu. Tobiáš Lolness je jeho debutovým románem, za který získal řadu literárních ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena. V rodné Francii poprvé vyšla díky nakladatelství Gallimard nejprve ve dvou částech v letech 2006 a 2007, českého vydání jsme se dočkali díky nakladatelství Baobab rovněž ve dvou vázaných knihách, jež následovalo souborné brožované vydání. Překladu knihy určené pro děti a mládež se ujala Drahoslava Janderová, příběh byl rovněž adaptován do podoby divadelního představení a rozhlasové hry. Ačkoli jde i u nás o deset let starou záležitost, není od věci si tento fenomén připomenout…

Když Sim a Maja Lolnessovi odmítnou odhalit tajemství Stínčiny skříňky, padne na ně hněv celého stromu. Zlý Jo Mitch je uvězní a posléze pošle pracovat do kráteru, jenž ohrožuje život celého stromu, domova všech. Z jejich adoptovaného syna Tobiáše se stává všemi hledaný uprchlík. Ve snaze pomoci svým rodičům se potýká s tlupou nájemných lovců lidí obklopen lidmi, kteří ho neváhají zradit v nouzi nejvyšší, a co hůř, z neznámého důvodu se proti němu obracejí i někdejší přátelé. Na několikaletém útěku se ocitá v mnoha nebezpečných situacích na místech, která nikdy dříve nenavštívil. S pomocí nově získaných přátel z trávového lidu se Tobiáš pouští do urputného boje s krutým Jo Mitchem a jeho přívrženci.

Začátek úvodní části nazvané Život ve větvích se může zprvu zdát zmatený a neuspořádaný. Odehrává se převážně ve vzpomínkách a mnohdy je těžké rozeznat vzpomínku od přítomného děje. Pokud se však necháte jednoduše unášet příběhem, vše se postupem času objasní. Druhá část, Elíšiny oči, je už mnohem sevřenější, plná akce, dobrodružství i napětí. I přes fiktivní prostředí kniha jako celek působí realisticky a věrohodně. Snad je to tím, že se dotýká skutečných problémů lidské společnosti, vyvolává ve čtenáři zprvu směs zmatených pocitů, jež ho nutí číst dál, aby se dočkal potřebných odhalení. Z mnoha postav působí nejzajímavěji patrně Leo Blue, komplikovaný a silný charakter poháněný touhou po pomstě, prožívající však vnitřní rozpor kvůli lásce k dceři nepřítele. Závěrečný souboj je pro něj a stejně tak i pro čtenáře pozoruhodným završením příběhu.

Tobie-Lolness

Tobiáš Lolness, román o úctyhodných šesti stech šestnácti stranách, je ideální knihou pro čtenáře ve věku od čtrnácti let. Jde o knihu poutavou, která dokáže svého čtenáře překvapit, pohladit po duši a snad i navždy změnit pohled na stromy kolem nás, přírodu samu a lidská srdce, jakkoli snad zatvrzelá. Svým rozsahem a počáteční nesrozumitelností může leckoho odradit, vytrvalejšího čtenáře však odmění strhujícím příběhem, jenž promění zprvu odstrašující počet stran v náhle až příliš rychle utíkající příběh, s nímž se nebudete chtít rozloučit…

Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness

brožovaná, překlad Drahoslava Janderová, 616 stran, 480 Kč

Baobab-logo

709 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.