Ocenění

Velký závod komiksového náčelníka Pavla Čecha (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 16 května 2013 8.00

Pavel Čech zajisté prožívá zatím nejlepší období svého života. Za komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy byl nominován na prestižní cenu Magnesia Litera a svou nominaci proměnil ve velké vítězství. A mám takový pocit, že ani po udělování komiksových cen Fabula rasa a Muriel neodejde s prázdnou. Nyní se na knižních pultech objevilo jeho nové dílo nazvané Dobrodružství Rychlé Veverky: Velký závod. Komiks vznikl na popud jeho ratolestí, které zatoužily po komiksu s pořádnými auty, přičemž autor navíc vše okořenil svou vášní pro indiány. Rozjela se tak připravovaná série o indiánském náčelníku, která vychází ve formátu, jenž je v evropských, komiksu zaslíbených, zemích zcela běžný a populární.

Rychlá Veverka je indiánský náčelník, který se věnuje automobilovému sportu. Jakkoli to zní bláznivě, tak Pavel Čech si s touto vypečenou taškařicí poradil po čertech dobře. Někteří si jistě vzpomenou na film Velký závod, který zde pravděpodobně posloužil jako inspirace. Soutěží se o milion a každý ze závodníků ho chce urvat pro sebe. K dosažení cíle je třeba brát v potaz i metody, ze kterých by Pierre de Coubertin pravděpodobně zešedivěl, a k duchu fair play mají daleko jako Severní Korea k demokracii. Samozřejmě se jedná o komiks, který je určen především dětem, takže nějaké mafiánské metody nečekejte, spíš se připravte na podlosti a lidskou zákeřnost.

V Dobrodružství Rychlé Veverky je krásně protkána realita výchovy dětí s fiktivním komiksovým automobilovým závodem. Sám autor a jeho syn vstupují do děje, aby ho dotvořili k představě, kterou si někde uvnitř vytvořili. Není jednoduché vštípit svému potomku svou mladistvou nadšenost pro indiány, když on sám propadl autíčkům a auťákům. Nezbývá než tyto dva světy pořádně zkombinovat. To se samozřejmě může povést, ale také nemusí. Tentokrát se to ale povedlo na výbornou. V krátkém, klasicky evropském, šestapadesátistránkovém albu není nouze o dobrodružství, zápletky, napínavý děj a především dětské sny. Rychlá Veverka je velkým favoritem závodu, kterému se všemi mastmi mazaní a pořádně proradní závodníci snaží překazit obhajobu loňského vítězství. Tak začíná napínavý závod, kde je sice dopředu jasné, kdo bude stát na nejvyšším stupínku vítězů, ale bavit se u něj přesto budete královsky.

Pavel Čech opět předvedl schopnosti vrátit čtenáře do dětských let a alespoň na chvíli je nechat prožít báječná dobrodružství, která pro ně přichystal. Čtenář si komiks užívá a nechá se vést dějovou linií příběhu, aby si odpočinul od každodenního stresu a alespoň na skok se vrátil do bezstarostných let dětství, let plných neutuchajícího dobrodružství za každým rohem. Do světa, který je postaven na neohraničených základech lidské fantazie, a kde můžete prožít ty nejlepší dobrodružství. Komiksová tvorba pro děti je něčím, co je u nás jaksi přehlíženo a není tomu věnována potřebná prestiž. Přitom všichni, kteří se o toto téma jakkoli opřou, byli kdysi dětmi. Jenže člověk umí rychle zapomínat a přes své domnělé intelektuálství a přílišnou dospělost si kolikráte nevidí ani do vlastního svědomí. Osobně bych si přál víc komiksových umělců s tak hezkou dětskou duší, jakou má právě Pavel Čech.

Pavel Čech: Dobrodružství Rychlé Veverky 1 – Velký závod

brožovaná, obálky Pavel Čech, 56 stran, 129 Kč, vydalo nakladatelství Petrkov

1 503 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.