Ocenění

Vrána – komiksový návrat ze záhrobí (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 14 června 2012 7.30

Legenda. Kult. Prokletý komiks… všechny tyto přívlastky si jistě tento neobyčejný příběh Jamese O´Barra zaslouží. Autor na něm pracoval mnoho let a jeho vznik byl podmíněn tragickou událostí. Stejně tak dopadlo filmové zpracování, které rovněž provázela tragická událost. Myslím ovšem, že všechny tyto události jsou fanouškům komiksu (či filmu) dostatečně známy a není potřeba je znova rozmazávat. A nyní se Vrána opět vrací. Tentokráte v rozšířené verzi, která je obohacená o třicet stran a také o nový závěr „Jiskrný kůň“. Navíc se také dočkáme zrekonstruovaných pasáží, jejichž originály skončily neznámo kde a autor ke svému restaurátorství použil původní techniku. Žádné počítačové zásahy moderního věku se tedy nekonaly. Proč tomu všemu tak je, se dozvíte od samotného autora v jeho předmluvě.

Samotný příběh je vlastně triviální a starý snad jako lidstvo samo. Velká láska a pomsta. Hlavní hrdina Erik a jeho velká láska, snoubenka Shelly jsou zamordováni pouličním gangem. Erik se jako anděl pomsty vrací ze záhrobí, aby napravil spáchanou křivdu a pomstil smrt svou i své snoubenky. Oko za oko, zub za zub, smrt za smrt. Jedinečnost příběhu však neleží v samotném příběhu, ale v jeho silně emotivním zpracování. Jamesi O´Barrovi se povedlo přenést do obrázků veškerou touhu, něhu, lásku na straně jedné a zároveň i neuvěřitelnou krutost pomsty, vztek a zoufalství na straně druhé. Černobílá kresba příběhu dodává onu potřebnou ponurou atmosféru, která mstitele z onoho světa provází na jeho misi. Naopak v částech, kde oba snoubenci prožívají své šťastné chvíle, je komiks projasněn a emoce příběhu působí zcela opačně. Příkladem budiž další nově vložená pasáž „O vánocích v srpnu“. Dobro a zlo, temnota a světlo, jing a jang.

O´Barrova vášeň mě děsí“ Clive Barker

Snad není nikdo, kdo by alespoň pointu tohoto příběhu neznal. Ti, kteří viděli filmové zpracování, by se měli nechat pohltit listy papíru původního příběhu, přesně tak jak jej autor zamýšlel. Je ovšem třeba podotknout, ze filmová adaptace je velmi dobře zpracována a netrpí trapností a odvracením se od původní předlohy, jak se často komiksů přeneseným na stříbrné plátno stává. Ještě bych dodal, že v DVD verzi, která u nás vyšla je jako bonus rozhovor s Jamesem O´Barrem, který je rovněž velmi dobře zpracovaný a poodhalí autorovu křehkou duši.

Fenomenální příběh, který je moderní městskou mytologií, se tedy opěr vrací a to po více než třiceti letech od doby, co na něm jeho autor začal pracovat. Samotný komiks pak vyšel poprvé v roce 1989 u malého nezávislého nakladatelství Caliber Press. Ale ani toto vydání se neobešlo bez komplikací a komiks byl po čtyřech sešitech stopnut. Nakonec se celého původního vydání ujal Kevin Eastman a jeho nakladatelství Tundra Publishing a v roce 1993 vydal vše co již předtím vyšlo i s dokončenými stránkami. V té době dokonce již filmový štáb, v čele s režisérem Alexem Proyasem, pracoval na filmové adaptaci v hlavní roli s Brandonem Lee. U nás se Vrána objevila poprvé v komiksovém zpracování v roce 2003 a dočkala se ještě dalších dvou vydání. Stejně jako nynější rozšířenou verzi je má na svědomí tuzemské nakladatelství Comics Centrum.

Stejně jako příběh samotný, tak i okolnosti jeho vzniku (a to jak v komiksové, tak i filmové podobě) jsou plné emocí, zármutku, smrti. Přes všechny klacky, které byly kdy Vráně hozeny pod nohy, se nakonec příběh dočkal patřičného uznání, zájmu fanoušků i kultovního statusu. Mnoha fanoušky již byl tento příběh objeven, ale určitě si najde ještě mnoho dalších obdivovatelů, nejen z řad dorůstajících generací.

vázaná/brožovaná, obálka James O’Barr, překlad Dana Krejčová, 272 stran, 649 Kč / 399 Kč

1 112 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.