Ocenění

Vzhůru do nekonečna a ještě dál (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 5 ledna 2016 8.30

Nakladatelství Laser-books si pro nás nedávno připravilo zajímavou dobrodružnou jízdu z pera britského spisovatele Colina Greenlanda. Tento u nás méně známý autor se konečně blíže představil českému publiku knihou Všechno špatně aneb vládni, Británie, která v originálním vydání spatřila světlo světa už v roce 1993. I když mnohé knihy jsou deset a více let po svém vydání dávno za zenitem a nemají současným čtenářům v záplavě nových aktuálních titulů co nabídnout, tato kniha dokazuje, že do literárního zapomnění rozhodně nepatří. Alternativní svět, kde Británie vládne hvězdám, vesmírem plují plachetnice a nechybí ani upjatá viktoriánská etiketa, dámy v korzetech a gentlemani v cylindrech, dokáže na první pohled zaujmout nejednoho fanouška hledajícího nevšední literární zážitek.

vsechnospatne-obalka

S hlavní hrdinkou Sophií Farthingovou se setkáváme prostřednictvím jejího vyprávění na ostrově High Haven, kde žije se svým otcem, o něhož se obětavě stará. Při jednom setkání se záhadným šlechticem zjistí, že všechno, co kdy slyšela o své mrtvé matce, nemusí být pravda, a uvědomí si, že vlastně ani neví, kdo její matka doopravdy byla. Touha po odhalení tohoto tajemství ji dovede k útěku na vesmírnou loď a samozřejmě by všechno možná dopadlo úplně jinak, kdyby to nebyla špatná loď někoho úplně jiného, než si myslela. Sophie se tak vydává na nelehkou cestu širým vesmírem, na níž potkává jak nepřátele, kteří nechtějí, aby byla odhalena pravda, tak i nečekané spojence.

Kniha se poměrně věrně drží stylu románového psaní devatenáctého století. Pasáže jsou plné popisů a detailů, které nemusí mít zásadní důležitost pro postavy a příběh, ale imitují tehdejší tradici. Sám čtenář si tedy musí uvědomit, na kolik mu tato skutečnost v knize vadí. Hlavní hrdinka zde v roli vypravěčky navazuje kontakt se čtenářem, kterému vypráví své činy, myšlenkové pochody a následně se i ospravedlňuje za své občasné emoční pohnutky. Postava Sophie s sebou přináší také mnohá klišé, která lze od dívčích hrdinek očekávat, proto se často dostává do situací, jež by nejspíš nenastaly, kdyby si věci nejdříve patřičně promyslela.

Greenlandův román je velkým dobrodružstvím, kde hraje hlavní roli autorova nespoutaná imaginace plná vesmírných korábů, cizích planet i známých míst naší domovské planety. Setkáváme se zde s mnoha postavami, dobrými i zlými, které posouvají či zdržují hlavní hrdinku od jejího vytouženého cíle. Jak bývá u tohoto typu literatury zvykem, karty jsou už v začátku rozdány a je nastíněn hlavní problém, který ústřední postava řeší. Ačkoliv se zde objevuje mnoho aktérů, kteří se jen krátce objeví a zase zmizí, Sophie na sebe vždy stahuje největší pozornost, mnohdy aniž by chtěla, a pod tlakem okolností prochází změnou. Na začátku máme trochu prostinkou dívku, která se záhy neuváženě vrhne na nebezpečnou cestu a během ní mění své názory, dospívá a hledá své místo v životě a lásku. Sophie je často semletá okolnostmi, občas si stýská, jindy jedná impulzivně nebo přímo hystericky. Přes to všechno se nejedná o protivnou, nesympatickou hrdinku, ale spíše o postavu, s níž se především náctileté čtenářky jistě dokáží ztotožnit.

greenland-britanie

Sophie se vrhá do jednoho dobrodružství za druhým, cestuje, hledá svou matku a svůj původ a překonává překážky, které ji mnohdy dovedou k dalším výzvám, a nechybí samozřejmě ani romantická zápletka. Klasický mustr se zde nikde nevymyká z obvyklého pojetí a dramatických zvratů rovněž nenajdete mnoho. Bystřejší čtenáři si tak záhy po začátku dokáží uvědomit, kam se bude příběh ubírat a může pro ně tedy být v mnohém předvídatelný. Setkáme se zde sice s dávkou stereotypů, ovšem nechybí ani jistá dávka originality.

Větší váhu než příběh zde má atmosféra prostředí a zajímavé nápady co se týče obyvatel vesmírných světů, lodí plujících mezi asteroidy a všemožnými vynálezy. Steampunkové vlivy jsou zde jasně patrné a nadmíru dobře skloubené se space operou. Ve výsledku tak dostáváme pestrou koláž sršící nápady. Kniha vám možná k srdci nepřiroste, přesto je rozhodně hodná zvýšené pozornosti. Nejspíše vás nenadchne příběhem, ale kulisami určitě. Zkrátka Colin Greenland vás přesvědčí, že když Británie vládla, rozhodně nebylo všechno špatně…

Colin Greenland:

Všechno špatně aneb vládni, Británie

brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka David O’Connor, 352 stran, cena 319 Kč

Související odkazy:

Pod plachtami do vesmíru! (ukázka)

laser-logo

693 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.