Ocenění

Zámek a klíč, které do sebe dokonale pasují…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 30 ledna 2014 7.30

Myslím, že to znáte. Čtete nějakou knihu nebo komiks a zaseknete se na tom, že vás absolutně dostane nějaký myšlenkový pochod, dedukce nebo bezbřehost autorovy fantazie. Něco vás prostě donutí knihu odložit a přemýšlet o tom, co všechno se může odehrávat v autorově hlavě… a následně dojdete k závěru, že jeho myšlenkové pochody musí být neskutečně složité a zajímavé. Přesně tohle, a to poměrně často, se mi stávalo při čtení komiksové série Zámek a Klíč. Nakladatelství Comics Centrum u nás prozatím vydalo dva souborné svazky a na další se chystá. Autorem scénáře není nikdo jiný než Joe Hill (jenž už si vydobyl právo nezmiňovat jeho příbuznost s jiným slavným autorem) a o kresbu se postaral chilský výtvarník Gabriel Rodriguez.

Není ani třeba říkat, komu autoři svým dílem projevují úctu, stačí jen zmínit název úvodního svazku Vítejte v Lovecraftu. A to, že touha nahlédnout do něčí hlavy je univerzální, potvrzuje název následujícího svazku Hlavohrátky. Fantazie Joa Hilla nezná hranic, představte si, že před vás vysypal balíček žolíkových karet a postupně je odkrývá. Jde o hru, v níž se karty odrývají dle skrytého záměru a z pár zdánlivě bezpředmětných karet se náhle vyklube postupka, kterou vám scenárista vyloží na stůl s takovým přehledem, že ani nestačíte mrknout. A teprve po chvíli vám dojde, že karet na stole je opravdu hodně a vy rozhodně nejste tím, kdo má tuhle hru pod kontrolou. Naopak jen na autorovi záleží, jaké karty vám odkryje a v jakém to bude pořadí. Cítíte se jako udivený jouda, jemuž právě pouliční kouzelník z ucha vytáhnul náhrdelník, jejž dal své milence před lety k Valentýnu. Vedle vás stojí rozlícená manželka a přihlížející dav právě vybuchnul smíchy… Druhý direkt vám pak svou výbornou kresbou nasadí Gabriel Rodriguez, který Hillovy myšlenky fenomenálně převádí do vizuálního světa. Zkoprněle si uvědomíte, že tohle není svět, v němž se jakkoli orientujete a vlastně jste v něm ani nechtěli být. Jenže jste tak fascinováni, že se vám vůbec… ale absolutně vůbec nechce odejít. Autoři jednoduše našli klíč k zámku vaší mysli. A přátelé, svěřím se vám. Takhle vzniká závislost!

Vše je svým způsobem naprosto ujeté. Nacházíme se na místě Klíčov, tajemné usedlosti v Nové Anglii, kde bydlí rodina Zámkova. Usedlost má mnoho tajemných dveří, které změní každého, kdo do nich vstoupí. Ke všem dveřím existuje klíč, jenž otevírá věci, o nichž jste dosud nemohli ani snít, protože by vás nikdy nenapadly. A ty nejděsivější dveře se snaží osvobodit bytost plnou zloby, nenávisti a krutosti. V cestě však stojí rodina Zámkových: Nina, Tyler, Kinsey, Bóďa a Duncan. Všichni si v sobě nesou osobní běsy, jež budou muset jednoho dne překonat. Mohou vůbec otevřít temné komnaty tajemného domu bez následků? Nemluvě o tom, že se po okolí pohybuje sadistický vrah a ve studni číhá plíživý démonický běs… Vítejte v Lovecratu!

Ani po přečtení prvního svazku si nedokážete tipnout, co se asi tak skrývá pod pojmem Hlavohrátky. Nechtěl bych vás podceňovat, přesto si myslím, že budete zaskočeni. Je jasné, že Zámkovi přežili úvodní vražedný útok, ale vzpomeňte si, co jsme si na začátku pověděli o postupném vykládání karet… Joe Hill jich opět pár přidá a otěže své kruté hry stále pevně třímá v rukou. Jen co se sourozenci otřepou a začnou se snahou dát svým životům opět tvar, dorazí malý Bóďa s klíčem, který má naprosto neuvěřitelnou schopnost. A autorův zběsilý tanec začíná zase od začátku. Objeví se dávní nepřátelé, dosud dřímající zlo a strach nahánějící hrozby. Hill předvádí neuvěřitelné taneční kreace, které se jen míhají v psychedelických kresbách Gabriela Rodrigueze. A čtenář? Ten je uchvácen a stěží vnímá, co se s ním vlastně děje. Jedno je ovšem jisté, zamiloval se a chce ještě! Nespoutanou divočinu, které se nemůže nabažit. Tak nepochopitelnou a vzrušující, že se od ní nemůže odtrhnout. O to se s vámi klidně vsadím.

Joe Hill & Gabriel Rodriguez: Zámek a klíč – Vítejte v Lovecratu a Hlavohrátky

vázané, překlad Jan Kantůrek, 168 a 160 stran, 499 a 599 Kč, pro čtenáře od 15 let

1 402 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Kim — 30.1.2014 @ 7.37

  luxus

 2. Komentáře by Ronkar — 30.1.2014 @ 9.50

  První díl mám přečtený a je perfektní. Ke druhému se dostanu snad už brzy. Osobně tuhle rostoucí sérii vřele doporučuji 🙂

 3. Komentáře by Aleri — 30.1.2014 @ 12.06

  Škoda, že nejsem na horory, bála bych se ještě za rok, ale recenze je opravdu lákavá 🙂

 4. Komentáře by Thales — 30.1.2014 @ 12.52

  První díl jsem dostal jako dárek v češtině a čekat po dočtení na vydání druhého dílu bylo nervy drásající jako příběh Zámku a klíče. Milovníkům tajemna a horroru rozhodně doporučuji. 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.