Ocenění

Zombík aneb o nemrtvých s humorem

Autor | Aktuality | Čtvrtek 6 března 2014 9.55

Opět se dostáváme do světa stripových seriálů, ale pro dnešek opustíme ty, jež voní tiskařskou černí, a představíme strip, který je čistě internetovou záležitostí. Svět hnijících nemrtvých je oblíbenou inspirací už po mnoho let. Fascinace zombíky v podstatě nezná hranic a v poslední době se jejich popularita projevuje více než kdy dříve. Není se tedy co divit, že toto prostředí se nevyhnulo komiksům, potažmo ani stripům. Ondřej Frencl, který vystudoval pedagogiku v Českých Budějovicích, rovněž toto prostředí propaguje a ztvárnil ho ve svém stripu s vše říkajícím názvem Zombík. Strip se poprvé objevil na facebooku, posléze vznikly vlastní blogové stránky a v současné době vychází od prvního dílu na Fanzine.cz.

Zombík mi svým způsobem nejvíce připomíná kultovní Red Meat. Je vesměs postaven na monologu ústřední postavy, suchém a trefném humoru, který situace všedního dne přenáší do světa hnijících těl. Řeší se naprosto běžné věci od vztahu s přítelkyní, přes zdravou stravu, hokej až třeba po detailní rozvinutí toho, co může následovat, když Zombíkovi ukousne pes nohu. Nevyhneme se ani politice nebo chování domácích mazlíčků. Často absurdní situace dokáže Ondřej Frencl rozvinout do několika stripů, které na sebe volně navazují. Hraje si rovněž s klasickými zombie motivy, které předkládá s potřebným nadhledem a formou suchých hlášek na závěr. Zombík má potřebný potenciál a sám jsem zvědav, kam se jeho šouravé kroky budou ubírat dál. Více o stripu nám prozradil jeho autor v tradičním krátkém interwiev.

Jaký je tvůj vztah ke stripům všeobecně? Které jsou tvé oblíbené?

Dá se říct, že komiksové stripy sleduji od raného dětství, i když ne zrovna dvakrát pravidelně. Kdykoliv však na nějaký narazím, okamžitě připoutá mojí pozornost. Pokud jde o moje oblíbené stripy, musím říct, nebudu moc originální, pravidelně sleduji Garfielda, Calvina a Hobbese a také Buniho, z českých autorů především Štěky Broka Špindíry od Petra Kopla.

Jak ses dostal ke spolupráci s fanzine.cz, kde Zombík vychází?

Jakmile jsem si byl jistý, že na vysoké úspěšně dostuduji, rozeslal jsem dotaz na spolupráci přes facebook několika stránkám tematicky spřízněným s komiksem. Fanzine mě pak vzal pod svá ochranná křídla, za což jim děkuji.

Jak dlouho už tato spolupráce trvá, tedy kolik Zombíků už máš za sebou? Vím, že na tvém blogu jich je podstatně více… kdy začal vycházet Zombík tam?

Na Fanzine začal Zombík vycházet od prvního čísla v novém designu zhruba dva týdny zpátky, ale celkově bude Zombík v květnu slavit svoje první narozeniny. Prozatím mám za sebou téměř šedesát dílů plus nějaké speciály, kterými se snažím Zombíkovský formát oživit.

Počítám, že máš při tvorbě absolutně volnou ruku, nebo tam existuje nějaká cenzura?

U mě platí, že jsem si sám sobě tím největším a zároveň jediným cenzorem. I když se to vzhledem k tématu stripu zdá nereálné, snažím se vyhnout jakýmkoliv vulgaritám a tomu nejčernějšímu humoru překračující míru únosnosti.

Jak vůbec vznikla původní myšlenka Zombíka? Jaký máš vztah k nemrtvým?

Zombíci jako takoví mě fascinují již dlouhá léta. Filmy od G. A. Romera mám nakoukané i pozpátku! Ale samotný koncept stripového Zombíka vznikl víceméně náhodou. Už pár let píšu a kreslím komiksovou knihu nahlížející na zombie apokalypsu z té humornější stránky. K tomu jsem jeden čas dělal admina k seriálu Walking Dead na facebooku pod TvGuru.cz, kde se Zombík také objevil prvně. Tamní fanoušci mi dodali odvahu pokračovat.

Nestane se, že při takovémto stylu pravidelné práce někdy prostě nápad nepřijde? Co potom? Pořád máš dost hnilobné inspirace?

S pravidelnými nápady to opravdu není jednoduché, náměty se snažím čerpat z běžných situací, které se kolem mě dějí. Mojí prací je do nich zasadit Zombíka a trochu ho potrápit. Stane se, že mě napadne téma, které se tvoří samo a rozroste se na menší sérii, ale pak jsou témata, která ze sebe musím prostě vypotit.

Uvažuješ časem o nějakém souborném papírovém vydání? Nebo o tom publikovat Zombíka v nějakém tištěném periodiku?

Zombíka jsem vždycky považoval za čistě internetové dítě, když nad tím přemýšlím, tak bych Zombíka nejspíš rád jednou vydal, ať už jako přílohu v časopise, či samostatné dílko.

Jak se ty sám vidíš rozdíl coby stripový potažmo komiksový tvůrce? Co všechno už máš v této „branži“ za sebou?

Už si ani nedokážu představit, že bych se profesně věnoval něčemu jinému než komiksům, ať už stripovým nebo knižním. Jsem ale v podstatě na úplném začátku svojí kariéry. Zombík je první komiks, se kterým jdu na světlo. Můj nejbližší cíl je ale vydání už zmíněné knížky, která zůstává mým srdcovým projektem, a na jejímž vývoji jsem se naučil vše, co o komiksu vím. Nápadů na budoucí projekty mám víc než dost a zdaleka ne všechny se točí okolo zombíků.

2 301 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 8 »

 1. Komentáře by Kim — 6.3.2014 @ 11.48

  🙂

 2. Komentáře by kopapaka — 6.3.2014 @ 15.36

  🙂 😀

 3. Komentáře by standa.e — 6.3.2014 @ 16.09

  🙂 😀 😉

 4. Komentáře by idle — 6.3.2014 @ 16.13

  🙂 😀 😉 😮

 5. Komentáře by squire — 6.3.2014 @ 17.25

  Zombíci světu vládnou. V záchvatu zlomyslného humoru jsem včera svou dvouapůlletou dceru naučila potácet se s napřaženýma rukama a hulákat „Mozky, mozky!“ Trochu problém je, že šišlá, takže to zní jako „Moky, moky.“ Ale i tak se těším, co si vyslechnu od učitelek ve školce. 

 6. Komentáře by arwenu — 6.3.2014 @ 20.49

  Kde se fláká KeB? 😀

 7. Komentáře by Kim — 7.3.2014 @ 7.16

  sqire:jo mám to stejně dceru jsem naučil na zombiky,upíry a vlkodlaky a ve školce na mě koukaji jak na magora…:-D
   

 8. Komentáře by kopapaka — 8.3.2014 @ 17.52

  squire: sem si poprskal monitor… 🙂
  Ale je na čase, DMD2014 se blíží, takhle to bude celý duben. 

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.