Ocenění

Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž DAIDALOS 2014!

Autor | Literární soutěž DAIDALOS | Neděle 16 Únor 2014 8.25

Vyhlašujeme nový ročník tradiční literární soutěže Daidalos. Všechny úspěšné autory čekají vedle nehynoucí slávy rovněž zajímavé ceny našich sponzorů, vytoužená peněžitá odměna ve formě autorského honoráře, publikování vybraných prací v našem časopisu a pro vítěze samozřejmě i samotná cena Daidalos. Soutěž je přísně anonymní, nemusíte se tedy obávat zvýhodňování známých tváří či jakýchkoli jiných zákulisních praktik, naopak si můžete spravedlivě poměřit své síly i se zkušenými autory. Vítány jsou povídky jakéhokoli žánru či subžánru spadajícího do fantastiky. Každý účastník nechť si pečlivě projde pravidla soutěže a řídí se jimi. Uzávěrka soutěže byla stanovena na 31. května 2014.

Soutěžní práce musejí splňovat následující podmínky:

- musí jít zásadně o původní a dosud nepublikované povídky z oblasti sci-fi, fantasy nebo fantastického hororu

- přijímáme povídky pouze v českém a slovenském jazyce

- zásilka musí být označena heslem LS Daidalos

- maximální rozsah 50 normostran (doporučený formát je řádkování 1,5,

písmo Times New Roman, velikost písma 12, vychozí okraje 2 cm)

- povídky budou zaslány ve dvou dokonale čitelných exemplářích

(tzn. vytištěných na počítači nejlépe v doporučeném formátování)

- povídky budou vytištěny jednostranně a standardním písmem

- soutěž je anonymní, takže k nepodepsané povídce (ev. povídkám) přiložte zalepenou obálku, v níž bude uvnitř jméno autora, jeho adresa a rok narození, e-mailová adresa a telefon, pro orientaci i zopakovaný název zaslané povídky (povídek) a jméno ilustrátora, kterého byste si zvolili v případě vítězství.

- každý z autorů může zaslat libovolný počet povídek

- prosíme, nežádejte publikování povídek pod pseudonymy!

Porotou soutěže bude redakce XB-1. Soutěž obsahuje pouze jedinou kategorii, a tou je povídka. Všechny povídky, které se dostanou do finále, budou publikovány v XB-1 a budou honorovány podle běžných tarifů. Vítěz získá literární cenu Daidalos 2014, právo výběru ilustrátora z ilustrátorů spolupracujících s XB-1 a obdrží originál jedné celostránkové ilustrace ke své vítězné povídce s osobním věnováním výtvarníka, dále obdrží věcné ceny od sponzorů soutěže. Autoři povídek na 2. – 5. místě obdrží pamětní diplom a věcné ceny od sponzorů soutěže. Povídky zaslané do soutěže se nevracejí. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže práce, u nichž z jakéhokoli důvodu hrozí porušení pravidla anonymity.

Oficiální vyhlášení výsledků a předání cen proběhne s největší pravděpodobností na brněnském Fénixconu začátkem prosince 2014 – bude upřesněno dodatečně. Výsledky soutěže budou zveřejněny v XB-1 1/2015 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem.

Soutěžní práce zasílejte na adresu:

Jaroslav Jiran,  Gen. Janouška 893, 198 00 Praha 9.

Uzávěrka soutěže 31. května 2014.

NEZVEŘEJŇUJEME SEZNAM PŘIJATÝCH POVÍDEK.

POUZE SEZNAM POVÍDEK POSTUPUJÍCÍCH DO DRUHÉHO KOLA!

3 319 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 20 »

 1. Comment by kopapaka — 16.2.2014 @ 11.28

  Měl bych takový dotaz, může být i steampunk? Měl bych rozepsanou jednu takovou povídku, tak jestli by prošla, kdybych ji náhodou stihl dokončit…

 2. Comment by Martin Sust — 16.2.2014 @ 11.32

  Prosím, než se na cokoli zeptáte, přečtěte si pozorně text zadání soutěže. Váš dotaz je v něm zodpovězen v podstatě hned dvakrát, hned v úvodu se pro jistotu píše: Vítány jsou povídky jakéhokoli žánru či subžánru spadajícího do fantastiky.

 3. Comment by kopapaka — 16.2.2014 @ 12.07

  Martin Sust: úvod jsem zas tak moc nepročítal a v podmínkách mě tak trochu zmátlo přímé uvedení fantastického hororu. Ale i tak díky, radši se dvakrát blbě zeptám, než bych to jednou blbě poslal. 
  Teď se jen dokopat k tomu dopsání :D 

 4. Comment by hseiner — 18.2.2014 @ 21.41

  Omlouvám se za technický dotaz: není nějaký překlep v popisu „přibližné normostrany“? To, co je zde uvedeno odpovídá téměř dvěma NS. Jen pro příklad, povídku Montevideo jsem převodem ze skutečných NS (proporční písmo typu Courier, řádky dlouhé přesně 60 znaků, přesně 30 řádků) zkrátil z 16 NS na 9 a půl stránky tohoto formátu.
  Tím nechci prudit, jenom aby soutěž nemusela potom čelit přívalu textů o rozsahu někde u 80-90 NS jen kvůli nějaké chybce ve vyhlášení tady na webu. Ale jestli je to tak ok a redakce se rozhodla soutěž takhle brutálně rozšířit, tak budiž.

 5. Comment by Martin Sust — 18.2.2014 @ 22.50

  Patrně nerozumím otázce. Normostrana je 1800 znaků (klasicky jde o 30 řádků o přibližně 60 úhozech). Povolený rozsah soutěžní práce zůstal 50 ns, tzn. 90 000 znaků včetně mezer.

 6. Comment by idle — 18.2.2014 @ 23.01

  Zřejmě tu koliduje bod „povídky budou psány v normostranách“ s doporučeným formátováním, které normostranám neodpovídá. Je fakt, že když jsem se kdysi pokoušela poslat do Daidala povídku, tak mi to taky nevycházelo, ale už si přesně nepamatuju, jak jsem to tehdy provedla.

 7. Comment by Martin Sust — 18.2.2014 @ 23.46

  Pro nás je směrodatný rozsah, zde uváděn v normostranách, lze ho uvádět rovněž v počtu znaků, praxe je různá. Formátování je doporučené.

 8. Comment by standa.e — 19.2.2014 @ 0.37

  A to už vůbec nemluvíme o tom, že povídka s hodně dialogy (krátké odstavce, častější zalomení) zabere při stejném počtu znaků fyzicky větší počet stran, než povídka postavená na dlouhých popisech (dlouhé odstavce) ;-).

 9. Comment by hseiner — 19.2.2014 @ 7.05

  Díky za vysvětlení.
  Omlouvám se, pokud jsem se vyjádřil nesrozumitelně. Přesně, jak napsala idle. „Povídky budou psány v normostranách“ a zároveň „doporučené formátování“, ve kterém se na jednu stránku (zkoušel jsem) vejde při hustším toku textu 2800 až 3000 znaků, čili dvě dost protichůdné instrukce. Nechme to být.

 10. Comment by Martin Sust — 19.2.2014 @ 8.12

  Nejde o protichůdné instrukce, ale o rozdíl vznikající odlišným stylem psaní. Na jednu tiskovou stranu plnou popisů o jednom odstavci se prostě vždy vejde někdy i několikanásobně víc, než na stranu s břitkým dialogem. Vycházíme z obecně doporučovaných a i pro nás lépe přijatelných instrukcí, toť vše. Zároveň jde ale o beletrii, takže když si na ni vezmete kalkulačku, mnohdy to zdánlivě přestane dávat smysl…

 11. Comment by idle — 19.2.2014 @ 8.58

  Dobře, tohle všechno beru a souhlasím s tím. Co ale v tom případě znamená ono „povídky budou psány v normostranách“?

 12. Comment by Martin Sust — 19.2.2014 @ 9.03

  Už nic, smazal jsem. Tímto považuji diskusi o normostranách za uzavřenou. Pokud by někdo potřeboval blíže vysvětlit, co je to normostrana, jak se dnes počítá a další informace, nechť se obrátí na vyhledávač Google :-)

 13. Comment by hseiner — 19.2.2014 @ 10.16

  Díky, teď už je to blbuvzdorné.

 14. Comment by standa.e — 19.2.2014 @ 10.54

  Ach, další kousek minulosti zmizel v nenávratnu… :-( Inu, moderní doba… ;-)

 15. Comment by Aleri — 20.2.2014 @ 23.44

  Tak když už se tu tak rýpe, ještě by možná nebylo od věci upřesnit toto: musí jít zásadně o původní a dosud nepublikované povídky z oblasti sci-fi, fantasy nebo fantastického hororu.
  Po té minulé hádce…
  Pod tím „nepublikované“ si vážně každý představí něco jiného. Když jsem se ptala M. Bronce, tak mysím říkal něco o tom, že to nesmí být ani nikde na žádné sociální síti, tady v  diskuzi bylo zase tuším to, že to nesmí být publikované v tisku… a to těch  jiných jazycích nemluvě… :)

 16. Comment by hseiner — 21.2.2014 @ 16.28

  Aleri: Myslím, že tohle je naprosto plně obsaženo ve větě „Redakce si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže práce, u nichž z jakéhokoli důvodu hrozí porušení pravidla anonymity.“ To je lepší a rozumnější, než užší definování.

 17. Comment by anakonda — 10.4.2014 @ 0.43

  Zdravím. Chtěl bych se jen hloupě zeptat, jak je to s těmi ilustrátory. viz pravidla : v níž bude uvnitř jméno autora, jeho adresa a rok narození, e-mailová adresa a telefon, pro orientaci i zopakovaný název zaslané povídky (povídek) a jméno ilustrátora, kterého byste si zvolili v případě vítězství.

  Poté se v dalším bodě píše, že si vítěz bude moci vybrat z ilustrátorů. Tak nevím, jestli je povinnost napsat jméno ilustrátora hned, nebo mi pak dají z několika na výběr

  Jde mi ale spíše o to, najít někde seznam ilustátorů spolupracujících s časopisem. Protože abych se přiznal, časopis jsem zatím neměl v ruce a zde jsem nic nenašel.

 18. Comment by Martin Sust — 10.4.2014 @ 8.50

  U autorů, kteří posílají své práce do našeho časopisu jednoduše předpokládáme znalost periodika, v němž by chtěli publikovat. Pokládáme to za základní předpoklad, přece jen „publikovat za každou cenu jedno kde“ je přístup, který bychom rozhodně nedoporučovali ani začínajícím spisovatelům. Než do naší soutěže tedy cokoli pošlete, seznamte se s naším časopisem. A pokud jste už poslal, zkuste to napravit alespoň dodatečně…

 19. Comment by squire — 10.4.2014 @ 9.59

  anakonda: A pro případ, že vyhraješ, tak si můžeš vybrat ilustrátora až potom, co ti napíšou, žes vyhrál. Není to podmínka nutná pro účast. A teď šup šup do trafiky a koukej číst, v tomhle čísle je Ken Liu a ten za to stojí!

 20. Comment by anakonda — 10.4.2014 @ 17.51

  Děkuji za odpovědi. Já si totiž říkal, že bych rád zkusil nějakou opravdovou soutěž a narazil jsem na tu vaší.O časopisu vím dělší dobu. Časopis si rozhodně koupím a pořádně prostuduju :)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.