Ocenění

Ikarie končí… XB-1 začíná!

Autor | Z redakce | Čtvrtek 25 Listopad 2010 16.51

XB-1 12/2010The Queen is dead, long live the Queen!

Drze jsem si dovolil použít slavné historické úsloví, neboť mi připadá trefné.

Ikarie je mrtvá.

Alespoň v té podobě, v jaké vycházela dlouhých dvacet jedna let. Zůstalo úctyhodných dvě stě čtyřicet sedm čísel, spousta hezkých vzpomínek a věříme, že i řada mimořádných čtenářských zážitků. Mladá fronta se rozhodla, že její další vydávání je pro ni neúnosné a zřejmě i nezajímavé, a proto další výrobu zastavila. Bohužel tak rychle, že jsme se ani nemohli se svými věrnými čtenáři rozloučit, nebo jim cokoli jiného sdělit. Přiznávám, že to bylo pro nás stejně velké překvapení, jako pro vás.

Redakce, v původní sestavě (Vlado Ríša, Jaroslav Jiran a Martin Šust) se s tím však nehodlala smířit a podařilo se jí najít nového vydavatele. Vzhledem k tomu, že jsme přes veškerou snahu nedostali od původního vydavatele práva na použití původního loga a názvu, museli jsme si najít nové. Kruh se uzavřel, časopis Ikarie byl kdysi pojmenován podle filmu Ikarie XB-1 a dnes si jeho pokračovatel zvolil název XB-1, snad ho na novinových stáncích nepřehlédnete.

Obsah časopisu by však měl zůstat v podstatě stejný: třetinu věnujeme zahraničním povídkám, třetinu povídkám domácích autorů a zbytek publicistice. Míníme i nadále používat ošklivý novinový papír a černobílý tisk, protože si myslíme, že XB-1 je v podstatě takovým přechodem mezi časopisem a knihou a naši čtenáři chtějí především číst a ne si prohlížet obrázky. Alespoň tak se během dlouhých let vyprofilovaly čtenářské nároky kladené na původní Ikarii.

Cena by měla být příznivější než dříve, byla stanovena na 75 Kč při stávajících osmdesáti stranách.

V co nejbližší době bychom rádi spustili internetové stránky, jejichž adresu vám snad už brzy sdělíme. Oproti stránkám časopisu Ikarie bychom na nich rádi komunikovali se čtenáři, nebudou chybět různé aktuality nejen z Čech a Slovenska, ale i ze světa. Snad se na našich stránkách brzy setkáme s vámi všemi.

Doufáme, a tím míním celou redakci a všechny naše přispěvatele, že časopis s názvem XB-1 si najde minimálně stejné množství příznivců, jako měla Ikarie. A titulek tohoto článku vyjadřuje i naše přání, aby si pokračovatelka nejstaršího profesionálního scifistického literárního časopisu u nás dokázala nejen najít dostatek čtenářů, ale aby to byli stejně věrní čtenáři, jako byli ti, co si kupovali Ikarii po celou dobu její existence.

Za redakci

Vlado Ríša, šéfredaktor

The Queen is dead, long live the Queen!

7 224 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 19 »

 1. Comment by pes — 29.11.2010 @ 22.23

  Držím palce ;-)

 2. Comment by Henry — 21.12.2010 @ 16.43

  Taky se připojuji a přeju alespoň tolik čísel, co měla Ikarie ;-)

 3. Comment by Corwin — 21.12.2010 @ 17.01

  Sehnat první číslo byl byl docela horor. Nejdříve to vypadalo jako sci-fi, protože nikdo v žádné trafice o novém časopise ani netušil. Ale nakonec se to povedlo a byla to fantazie.
  Tak ať se daří! :)

 4. Comment by slim1963 — 21.12.2010 @ 21.12

  Palce bych držel,ale kde mám proboha,ten časopis koupit.Nechci si předplácet co nevidím…Taky stejně si už jedničku ani dvojku předplatit nestihnu.

 5. Comment by Kumerson — 21.12.2010 @ 22.29

  @slim1963: Brno: napr. v trafice u hl. nadrazi – tedy naproti pres nstupni ostruvky salin je zdrava vyziva „U Helgy“, tak v jeji blizkosti.

 6. Comment by Martin Sust — 22.12.2010 @ 8.37

  XB-1 je zcela nový časopis a je přirozené, že se na trhu teprve musí prosadit. To ovšem také znamená problémy s distribucí, které řešíme (zejména chceme dostat časopis na Slovensko a zajistit tam i předplatné). Pokud odmítáte předplatné, pak je těžká pomoc, prozatím vám můžeme slíbit, že se budeme snažit distribuce zlepšit ve všech směrech, chápeme, že je to klíčové.

 7. Comment by hruucoon — 22.12.2010 @ 9.38

  Já bych předplatné neodmítal, ale zatím jsou dvě možnosti – 1) Že mi to ukradnou z kastlíku 2) že budu muset pro každý číslo na poštu.
  Obojí je katastrofa, takže jsem lítal, až jsem zjistil, kde jí mají (Na Poříčí v trafice u tramvaje) a domluvil se, že si jí tam budu kupovat KAŽDÝ MĚSÍC, stejně jako jsem to měl s Ikarií…až se odstěhuju z Prahy, tak si XB-1 (pro mě stejně pořád Ikarii) předplatím.
  A díky redakci, že dokázala na chucpe jednání MF tak rychle reagovat.

 8. Comment by Parsek — 22.12.2010 @ 11.57

  Milá redakce, mě je jedno jestli předplatné nebo kupovat. Co byste preferovali – když si objednám předplatné, nebo když si budu časopis pravidelně kupovat na stánku (s čímž můžete počítat)? Díky za ten výkon a úsilí a záchranu a prostě za vše… !!!

 9. Comment by Martin Sust — 22.12.2010 @ 12.25

  Každý časopis preferuje předplatné. Předplatné je totiž finančně mnohem výhodnější jistota, která je v dnešním vydavatelském světě k nezaplacení. Cílem každého časopisu je tedy získat co největší procento předplatitelů. Pokud tedy chcete náš časopis co nejvíce podpořit, pak je předplatné tou nejlepší volbou.

 10. Comment by slim1963 — 22.12.2010 @ 20.30

  Za prvé:To je sice hezké,ale jak mám sehnat ty první dvě čísla,to už mě žádný předplatný nepomůže.
  Za druhé.Já věřím,že časopis předplatné preferuje,ale měl by dbát o všechny své čtenáře.Já jsem měl Ikarii předplacenou a jak to dopadlo..
  A to mi ji ještě jednou taky ukradli.
  Jsem z Kroměříže,což sice není žádné velkoměsto,ale snad by stálo za to zajistit aby tu tento časopis měla alespoň jedna či dvě trafiky.
  Kumerson:Dík.Ale do Brna je to trochu z ruky.Ikdyž v té trafice jsem se ptal neb jsem tam shodou okolností byl 7.prosince.Ovšem to ještě o XB-1 neměli páru.

 11. Comment by Martin Sust — 22.12.2010 @ 22.00

  Pokud si časopis objednáte teď, pak první číslo dostanete a poštou vám jako předplatiteli zašleme i číslo 12/2010. Je to jen na vás. Jako redakce se samozřejmě snažíme ve spolupráci s vydavatelem distribuci zlepšit, ale ovlivníme to jen těžko. Nový časopis prostě má problémy s distribucí. Za zrušení Ikarie neneseme žádnou odpovědnost, jediné, co jsme mohli udělat bylo založit časopis nový.

 12. Comment by Filip — 23.12.2010 @ 0.01

  Na http://www.send.cz jde objednat vybrana cisla i zpetne.

 13. Comment by bodim — 23.12.2010 @ 9.32

  Mám jen ověřovací dotaz. Posílala jsem žádost o předplatné jen slovně na predplatne@casopisxb1.cz a nedostala jsem žádné potvrzení. Mám se raději ještě zapsat do formuláře na http://www.send.cz nebo je to OK a jsem už v databázi? Nerada bych přišla o první číslo 12/2010.

 14. Comment by Parsek — 23.12.2010 @ 10.09

  @Martin Sust: To jsem si myslel, zvláště ve chvíli kdy začínáte. Tzn. mojí malou a skromnou podporu už máte, jdu si objednat roční předplatné. Ovšem je třeba si uvědomit, že ač jste „stará“ redakce, tak jste ale vlastně začínající časopis. A v tomto případě si dovedu představit, že někteří se zdráhají si kupovat předplatné… budoucnost je nejistá atd. atd. Přesvědčit tyto lidi by pro vás znamenalo podle mě největší úspěch v této první fázi vydávání časopisu. Přeju vám, ať se to daří v co největší míře.

 15. Comment by samuell — 23.12.2010 @ 11.24

  @Martin Sust: objednávku předplatného s adresou plus žádost o zaslání prosincového čísla jsem posílal na mail „predplatne@casopisxb1.cz“.
  Mám to znovu řešit přes Send nebo stačí už poslaný mail?
  Stanislav Škach, Plzeň.
  V Plzni je prosincové číslo nesehnatelné:(

 16. Comment by Martin Sust — 23.12.2010 @ 15.27

  Ne, veškeré objednávky na tento e-mail budou vyřízeny.

 17. Comment by samuell — 23.12.2010 @ 19.06

  @Martin Sust: Díky za odpověď.
  Odpoledne už jsem našel XB-1 ve schránce:)

 18. Comment by slim1963 — 23.12.2010 @ 19.38

  @Martin Sust:
  Když jsem si dnes objednal.Tj.23.12. v 19.30 a ihned zaplatil tak mi přijde první číslo 2011?A jak to bude s tím úplně prvním číslem?

 19. Comment by Vlado — 24.12.2010 @ 11.55

  @slim1963: Co se týče předplatného u MF je potřeba vyžádat si přes internet jeho vrácení. Podle některých předplatitelů, od nichž jsem se to dozvěděl, že to tak udělali, jim bylo navrácení slíbeno. Pokud si předplatíš XB-1, tak dostaneš číslo 12 jako dárek, tj. zdarma a normálně od prvního čísla bys to měl dostávat.
  Zatím máme smlouvu s PNS, takže do jejich prodejních míst by se XB-1 měla dostat, možná to bude chvíli trvat, protože o XBéčku nevěděli. Tady v Praze tomu tak je. O dalších smlouvách se jedná.
  To, že redakce umí a je schopná vyprodukovat číslo, bohužel ještě neznamená, že ho taky dostane ke čtenáři. Je kolem toho neskutečně moc jednání a papírování. A protože zastavení Ikarie přišlo jako blesk, tak nebylo nic předem připravené a muselo se začít od začátku.
  Ostatně, stejně jako v Ikarii jsme nešťasníákům, kteří nějaké to číslo prošvihli nebo o něj přišli, ho poslali, a tak jsem přesvědčený, že není důvod v této „bohulibé“ činnosti nepokračovat. Pokud vím tak i SEND by prý měl být schopen starší čísla dodat.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.