Ocenění

Ikarie končí… XB-1 začíná!

Autor | Z redakce | Čtvrtek 25 listopadu 2010 16.51

XB-1 12/2010The Queen is dead, long live the Queen!

Drze jsem si dovolil použít slavné historické úsloví, neboť mi připadá trefné.

Ikarie je mrtvá.

Alespoň v té podobě, v jaké vycházela dlouhých dvacet jedna let. Zůstalo úctyhodných dvě stě čtyřicet sedm čísel, spousta hezkých vzpomínek a věříme, že i řada mimořádných čtenářských zážitků. Mladá fronta se rozhodla, že její další vydávání je pro ni neúnosné a zřejmě i nezajímavé, a proto další výrobu zastavila. Bohužel tak rychle, že jsme se ani nemohli se svými věrnými čtenáři rozloučit, nebo jim cokoli jiného sdělit. Přiznávám, že to bylo pro nás stejně velké překvapení, jako pro vás.

Redakce, v původní sestavě (Vlado Ríša, Jaroslav Jiran a Martin Šust) se s tím však nehodlala smířit a podařilo se jí najít nového vydavatele. Vzhledem k tomu, že jsme přes veškerou snahu nedostali od původního vydavatele práva na použití původního loga a názvu, museli jsme si najít nové. Kruh se uzavřel, časopis Ikarie byl kdysi pojmenován podle filmu Ikarie XB-1 a dnes si jeho pokračovatel zvolil název XB-1, snad ho na novinových stáncích nepřehlédnete.

Obsah časopisu by však měl zůstat v podstatě stejný: třetinu věnujeme zahraničním povídkám, třetinu povídkám domácích autorů a zbytek publicistice. Míníme i nadále používat ošklivý novinový papír a černobílý tisk, protože si myslíme, že XB-1 je v podstatě takovým přechodem mezi časopisem a knihou a naši čtenáři chtějí především číst a ne si prohlížet obrázky. Alespoň tak se během dlouhých let vyprofilovaly čtenářské nároky kladené na původní Ikarii.

Cena by měla být příznivější než dříve, byla stanovena na 75 Kč při stávajících osmdesáti stranách.

V co nejbližší době bychom rádi spustili internetové stránky, jejichž adresu vám snad už brzy sdělíme. Oproti stránkám časopisu Ikarie bychom na nich rádi komunikovali se čtenáři, nebudou chybět různé aktuality nejen z Čech a Slovenska, ale i ze světa. Snad se na našich stránkách brzy setkáme s vámi všemi.

Doufáme, a tím míním celou redakci a všechny naše přispěvatele, že časopis s názvem XB-1 si najde minimálně stejné množství příznivců, jako měla Ikarie. A titulek tohoto článku vyjadřuje i naše přání, aby si pokračovatelka nejstaršího profesionálního scifistického literárního časopisu u nás dokázala nejen najít dostatek čtenářů, ale aby to byli stejně věrní čtenáři, jako byli ti, co si kupovali Ikarii po celou dobu její existence.

Za redakci

Vlado Ríša, šéfredaktor

The Queen is dead, long live the Queen!

8 935 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 19 »

 1. Komentáře by Martin Sust — 22.12.2010 @ 22.00

  Pokud si časopis objednáte teď, pak první číslo dostanete a poštou vám jako předplatiteli zašleme i číslo 12/2010. Je to jen na vás. Jako redakce se samozřejmě snažíme ve spolupráci s vydavatelem distribuci zlepšit, ale ovlivníme to jen těžko. Nový časopis prostě má problémy s distribucí. Za zrušení Ikarie neneseme žádnou odpovědnost, jediné, co jsme mohli udělat bylo založit časopis nový.

 2. Komentáře by Filip — 23.12.2010 @ 0.01

  Na http://www.send.cz jde objednat vybrana cisla i zpetne.

 3. Komentáře by bodim — 23.12.2010 @ 9.32

  Mám jen ověřovací dotaz. Posílala jsem žádost o předplatné jen slovně na predplatne@casopisxb1.cz a nedostala jsem žádné potvrzení. Mám se raději ještě zapsat do formuláře na http://www.send.cz nebo je to OK a jsem už v databázi? Nerada bych přišla o první číslo 12/2010.

 4. Komentáře by Parsek — 23.12.2010 @ 10.09

  @Martin Sust: To jsem si myslel, zvláště ve chvíli kdy začínáte. Tzn. mojí malou a skromnou podporu už máte, jdu si objednat roční předplatné. Ovšem je třeba si uvědomit, že ač jste „stará“ redakce, tak jste ale vlastně začínající časopis. A v tomto případě si dovedu představit, že někteří se zdráhají si kupovat předplatné… budoucnost je nejistá atd. atd. Přesvědčit tyto lidi by pro vás znamenalo podle mě největší úspěch v této první fázi vydávání časopisu. Přeju vám, ať se to daří v co největší míře.

 5. Komentáře by samuell — 23.12.2010 @ 11.24

  @Martin Sust: objednávku předplatného s adresou plus žádost o zaslání prosincového čísla jsem posílal na mail „predplatne@casopisxb1.cz“.
  Mám to znovu řešit přes Send nebo stačí už poslaný mail?
  Stanislav Škach, Plzeň.
  V Plzni je prosincové číslo nesehnatelné:(

 6. Komentáře by Martin Sust — 23.12.2010 @ 15.27

  Ne, veškeré objednávky na tento e-mail budou vyřízeny.

 7. Komentáře by samuell — 23.12.2010 @ 19.06

  @Martin Sust: Díky za odpověď.
  Odpoledne už jsem našel XB-1 ve schránce:)

 8. Komentáře by slim1963 — 23.12.2010 @ 19.38

  @Martin Sust:
  Když jsem si dnes objednal.Tj.23.12. v 19.30 a ihned zaplatil tak mi přijde první číslo 2011?A jak to bude s tím úplně prvním číslem?

 9. Komentáře by Vlado — 24.12.2010 @ 11.55

  @slim1963: Co se týče předplatného u MF je potřeba vyžádat si přes internet jeho vrácení. Podle některých předplatitelů, od nichž jsem se to dozvěděl, že to tak udělali, jim bylo navrácení slíbeno. Pokud si předplatíš XB-1, tak dostaneš číslo 12 jako dárek, tj. zdarma a normálně od prvního čísla bys to měl dostávat.
  Zatím máme smlouvu s PNS, takže do jejich prodejních míst by se XB-1 měla dostat, možná to bude chvíli trvat, protože o XBéčku nevěděli. Tady v Praze tomu tak je. O dalších smlouvách se jedná.
  To, že redakce umí a je schopná vyprodukovat číslo, bohužel ještě neznamená, že ho taky dostane ke čtenáři. Je kolem toho neskutečně moc jednání a papírování. A protože zastavení Ikarie přišlo jako blesk, tak nebylo nic předem připravené a muselo se začít od začátku.
  Ostatně, stejně jako v Ikarii jsme nešťasníákům, kteří nějaké to číslo prošvihli nebo o něj přišli, ho poslali, a tak jsem přesvědčený, že není důvod v této „bohulibé“ činnosti nepokračovat. Pokud vím tak i SEND by prý měl být schopen starší čísla dodat.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.