Ocenění

5. ročník festivalu hororu Bloody Xmas

Autor | Aktuality | Pátek 8 listopadu 2013 8.25

Unikátní festival hororu Bloody Xmas proběhne 15. – 17. listopadu v Chotěboři v hotelu Fantazie. Láká na dvě přednáškové a jednu filmovou programovou linii a velkou hernu videoher a deskových her. Festival hororu Bloody Xmas se pro svůj 5. ročník osamostatnil a už popáté ho pořádá společnost Alfedus, ve spolupráci s neziskovým občanským sdružením SFK Avalon. Jediný hororový festival v České republice přináší letos několik novinek, ale především bohatý program. V minulých letech navštívily festival známé osobnosti. Mezi nejslavnější patří Lloyd Kaufman, který je spoluzakladatel nejdéle fungujícího nezávislého filmového studia Troma a autor série filmů The Toxic Avenger a mnoha dalších kultovních hororů. Nadále velmi oblíbený klasik Juraj Herz, jenž proslul snímky Spalovač mrtvol, Panna a netvor či Upír z Feratu. Dále pak Petr Jákl ml., režisér filmu Kajínek. Na poslední ročník se přijeli podívat Tomáš Houška (Labyrint) a Tomáš Kučera (Poslední výkřik), kteří zde debatovali o svých filmech. Letos přislíbil účast několikanásobný držitel Českého lva za kameru – kameraman Jaroslav Brabec, též režisér filmu Krvavý román, adaptace slavné knižní předlohy Josefa Váchala. Bohatého přednáškového programu se bude mimo jiné účastnit proslulý odborník Martin Jiroušek, který se bude věnovat hororu obecně. Za pozornost určitě stojí Pavel Ungr, odborník přes dílo Howarda Phillipse Lovecrafta.

Mezi špičky programu patří kupříkladu premiérové promítání projektu Pionýři hororu, amatérská tuzemská obdoba seriálu Masters of Horror, který je antologií českých krátkých hororových filmů od amatérských a studentských tvůrců. Jejím cílem je ukázat, že ačkoli je v české kinematografii hororů jako šafránu, mladým českým filmařům tento žánr není cizí. Po projekci se uskuteční diskuse s tvůrci. Přednášky a besedy budou probíhat ve dvou místnostech, pečlivě vybrané filmy včetně dvou novinek ovládnou další sál. Ale to není vše, o půlnoci bude probíhat čtení žánrových spisovatelů, v sobotu večer proběhne koncert rockových kapel The Rocket Dogz a BBYB, po celou dobu bude k dispozici výstava hororových obrazů předních výtvarníků fantastiky. V hotelu Fantazie bude v rámci festivalu zřízena velká herna, kde si návštěvníci mohou zahrát s desítkami počítačů a konzolí, hudebních, deskových, figurkových či karetních her. Nebudou chybět ani turnaje o ceny. Bližší informace o programu, hostech, ubytování a místě konání si můžete přečíst na oficiálním webu festivalu www.bloodyxmas.cz.

Z PROGRAMU VYBÍRÁME:

Utíkající oběšenci (Martin Jiroušek)

160 let českého hororu. Je to vůbec možné? Český horor před revolucí, před druhou světovou válkou, před první světovou válkou, za Rakousko-Uherska, nebo ještě mnohem dále?

Hrůza z díla H. P. Lovecrafta ve filmu (Pavel Ungr)

H. P. Lovecraft nebyl nikdy příliš dobrý spisovatel. Ale pokud byl v něčem excelentní, tak to bylo navození atmosféry kosmické hrůzy a děsu. Přijďte si poslechnout o něm samotném, mýtu Cthulhu i o jeho zfilmovaných dílech.

Krvavé bubliny: Horor v českém komiksu (Josef Choze Blažek, Shirley Nietzsche)

Jaké hrůzy skrývá pestrobarevné obrázkové čtení? Proč musel být hned první český hororový komiks zakázán? Morbidní vraždy, zlověstné přízraky, krvelačná monstra, zrádný vesmír. Původní tituly i adaptace klasiků (Erben, Švandrlík, Wilde, Doyle, Howard, Bradbury), zapomenuté perly i čerstvé novinky.

Strach a hrůza u ohniště (Františka Vrbenská)

Hororové story z folklóru a dějin. Děsivé legendy a drsné příběhy z reality – předchůdci i předlohy moderních hororů. Kde si půjčoval Poe, King a Martin? Od lidožravých příšer ke splatteru, od balady ke grotesce.

Alternativní konce horrorových filmů (Zdeněk Krajíček)

Přednáška o známých, méně známých i zcela zapomenutých filmech, které končí, měly nebo mohly končit jinak, než jak je známe z kina nebo DVD. Pozor, nebezpečně vysoká koncentrace spoilerů na jednotku času!

Cheesy horor aneb Řekněte sýr! (Jirka Štoudek)

Mimozemští klauni, zombíci z televize, nenasytná pěna nebo vraždící panenky. Béčková kinematografie nemá žádné mantinely! My se podrobněji podíváme na zoubek její vysmívané, a přec milované odnoži, ve které platí jediné pravidlo: zábava až na prvním místě…

Česká hrůza loutková a malovaná (Ctibor Topolovský)

Duchové, přízraky, strašidla – na co si netroufli čeští filmaři, oživlo pod rukama animátorů. Pokud jste už zapomněli, před čím jste jako děti za dlouhých nocí schovávali nohy pod peřinu, Ctibor Topolovský vám to rád připomene.

Anatomie vykořisťování (Mojmír Širůčka)

Fyzické, psychické a sexuální násilí, týrání a zneužívání v příbězích, které by se klidně mohly stát. Základ tohoto pobuřujícího filmového žánru byl položen začátkem 70. let. Kdo stále neví, že se jedná o EXPLOITATION, rozhodně by se měl dostavit na tuto přednášku.

Kluci, holky a hektolitry krve (Petra Neomillnerová)

Upíři, vampýři a nekromanti v literatuře a jak s nimi vyjít.

Prvky hororu v Doctorovi Who (Anežka Lukáčová)

Mnoho lidí vám řekne, že Doctor Who (Pán času) je pouhá pohádka pro děti. Je tomu však skutečně tak? Jste si jistí, že tento seriál nemůže způsobit vašim ratolestem celoživotní trauma? Chcete-li se přesvědčit, že může, jste jedině vítáni.

Upírovlkodlačí béčka (Miloslav Kuchař)

Poslední dobou na kvalitní film o upírech či vlkodlacích často nenarazíte. Béčky se to naopak jen hemží. Zvlášť v trafice narazíte na samé skvosty. Podívejme se tedy na výběr těch nejbéčkovějších, které jsem měl tu čest vidět.

Václav Pravda

740 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.