Ocenění

7 divů světa – civilizační hra do hodiny (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 29 července 2013 7.35

Dle obsahu dosavadních recenzí by čtenář mohl získat dojem, že se zaměřuji pouze na karetní hry, což není tak úplně pravda. To vám ale dokážu až v další recenzi, pro dnešek mi dovolte ještě jednu hru s kartami, ve které už ovšem dojde i na další komponenty. Herního tvůrce Antoina Bauzu jsem zmiňoval v poslední herní hlídce a nyní vám představím jeho doposud nejvýznamnější hru – 7 divů světa (v angl. orig. 7 Wonders). Dovolím si říct, že máme to štěstí a můžeme si tuto zajímavou civilizační hru už dva roky zahrát v českém jazyce díky vydavatelství Blackfire. Oproti jiným civilizačním hrám, jejichž kvalitu tímto rozhodně nikterak nezpochybňuji, má 7 divů světa velkou výhodu v jednoduchosti pravidel, možnosti hrát ve větším počtu hráčů a s herní dobou do jedné hodiny. Pojďme společně zjistit, zda je tato hra určena i vám.

Stavební kameny a další suroviny

Ve čtvercové krabici najdete 7 obdélníkových oboustranných desek divů a k nim odpovídajících sedm karet, 148 karet věků, 42 žetonů boje, 50 žetonů mincí v hodnotě 1 nebo 3, bloček bodovacích tabulek, dvojici referenčních karet a pravidla v českém jazyce. To vše uložené v praktickém plastovém pořadači, do kterého se vejdou i obalené karty (a v případě anglické verze i rozšíření). Hra pro 2 až 7 hráčů je prakticky bez textu a vše zajišťuje srozumitelnou symbolikou. Ze začátku vám značně pomohou přehledové karty, na kterých jsou všechny symboly objevující se ve hře jasně popsány a díky jednoznačnosti je budete velmi brzy znát zpaměti. Desky divů představují některé ze známých stavebních vrcholů lidské historie, ať už jsou jimi pyramidy v Gíze, visuté zahrady Babylónu nebo kolos z ostrova Rhodos. V horním levém rohu desky je zobrazen počáteční zdroj majitele divu a v dolní části desky je několik polí představujících jednotlivé stupně divu. Hráč má totiž možnost svůj div v průběhu hry budovat a získávat tak uvedené výhody, zdroje a vítězné body. Na straně označené písmenem A najdete méně odlišné a jednodušší verze divů, zatímco strana B nabízí větší rozdílnost a s tím ruku v ruce je také větší nabídka možností. Pro začátek bych všem doporučil zahrát si několik prvních her se stranou A. Jakmile pochopíte základní principy a funkce karet, můžete směle přikročit ke straně B nabízející z mého pohledu zajímavější zážitek.

Hlavní roli v této hře ovšem hrají karty, které jsou rozděleny na tři věky, což poznáte dle velké číslovky a barevného odlišení na zadní straně. Na přední straně je zobrazena budova – v levém spodním rohu je název budovy, zatímco v horním rohu je uvedena cena za vyložení karty. Nahoře uprostřed je efekt karty, což může být surovina potřebná k vykládání dalších karet, jednorázový bonus nebo stálý efekt přinášející např. mince či vítězné body. Dole uprostřed je malá číslice určující, v jakém počtu hráčů se tato karta používá. V dolním pravém rohu může být uveden název budovy, což znamená, že tuto budovu můžete v příštím věku vyložit bez placení vykládací ceny. Tento jednoduchý krok reprezentuje rozvíjení stávající budovy v dalších věcích a můžete docílit zajímavého provázání budov, aniž byste potřebovali velké množství surovin.

Draft a karty na sto způsobů

Hlavním herním mechanismem je tzv. draft karet. Probíhá tak, že se dané karty rozdají rovnoměrně všem hráčům, ti si všichni naráz vyberou jednu kartu a zbylé pošlou hráči po levé (nebo někdy i pravé) ruce. Následně všichni najednou vyloží vybranou kartu a v dalším kole si vybírají novou z karet obdržených od druhého hráče. Právě díky tomuto mechanismu si hra udržuje velmi krátkou herní dobu v libovolném počtu hráčů. Jelikož se v prvním a třetím věku karty posílají nalevo, zatímco ve druhém věku napravo, nehrozí, že by hráč celou dobu hrál karty pouze na jednoho hráče a nemohl ovlivnit svého druhého souseda. Dobrým příkladem je případ, kdy oba hráči vedle sebe sbírají shodný typ budov, nebo se vzájemně vojensky ohrožují. Karty mohou sloužit ke třem věcem. Když si hráč kartu vybere, může ji vyložit, pokud má dostatečné množství potřebných surovin, nebo si je může koupit od hráče po levé nebo pravé straně. Druhou možností je zaplatit uvedené suroviny a kartu skrytě zasunout pod zatím nepostavenou úroveň divu nejvíce nalevo (div je nutné stavit postupně!). Tím hráč získává uvedenou výhodu a zároveň je tímto způsobem možné elegantně odstranit ze hry kartu, která by se náramně hodila vašim soupeřům. Poslední možností je kartu skrytě odhodit na odkládací balíček a získat za ni tři mince.

K vítězství tudy nebo tamtudy

Na začátku hry si každý hráč vybere či vylosuje svůj div a obdrží tři mince. Následně se rozdají (dle počtu hráčů) karty prvního věku. V každém kole si hráč vybere jednu kartu, kterou chce zahrát, a zbytek pošle hráči po levé ruce (ve druhém věku po pravé). Jakmile mají všichni vybráno, vyloží karty a stejným způsobem si vybírají z nových karet. Takto hra pokračuje, dokud nezbudou hráčům poslední dvě karty, z nichž jednu zahraje a druhou skrytě odloží na odkládací balíček, aniž by si za to bral peníze. Jakmile toto učiní všichni hráči, končí věk a vyhodnocují se boje. Pokud má hráč vyložené karty s více symboly mečů a štítů (červené karty a některé divy), poráží své sousedy a dostane za to odpovídající vítězné body, zatímco poražený obdrží minusový vítězný bod. Takto se odehraje druhý i třetí věk a na jeho konci se sečtou vítězné body. Zde přichází další moment, ve kterém hra exceluje – konečný součet vítězných bodů lze navýšit naprosto čímkoliv a neexistuje jediná správná cesta, jak vítězství dosáhnout. Zaměřit se výhradně na jednu možnost se příliš nevyplácí a je lepší mít v záloze další zdroje bodů, jelikož na stejnou cestu mohou vsadit i ostatní hráči, čímž by vás připravili o tolik potřebné karty. Body získáváte za nashromážděné peníze, vojenská vítězství, stavbu divů, karty budov atd. Ve výsledku vyhrává vždy ten, kdo byl schopen získat co nejvíce bodů v co nejvíce odvětvích.

Vybudujte vlastní civilizaci

7 divů světa je výborná hra kvůli několika cenným přednostem. První jsou velmi jednoduchá pravidla, která lze vysvětlit během pár minut a v případě potřeby jsou zde vždy ku pomoci referenční karty obsahující vše potřebné. Další výhodou je rychlost hry, která je zajištěna systémem draftování karet a herní čas se nezvětšuje ani počtem hráčů. Samotný počet hráčů, ve kterých si lze 7 divů světa zahrát, je poslední a zřejmě i největší výhodou. Hra je perfektní od tří do sedmi hráčů, což jsem si ozkoušel nesčetněkrát. Herní doba první hry zahrnující vysvětlení pravidel navíc nikdy nepřesáhla hodinu, což je na už relativně komplexní hru velmi dobré. Přestože hra nabízí také hru dvou hráčů, příliš ji nedoporučuji, protože absence třetího hráče je zde řešena imaginárním hráčem ovládaným střídavě prvním i druhým hráčem a trochu to nabourává plynulost hry. Hra je samozřejmě možná, ale ztrácí dost ze svého půvabu. Hra se mi osvědčila jako vhodný začátek pro začínající hráče i jako zajímavé zpestření pro ty, kdo se ve světě společenských her pohybují delší dobu. Základní hra nabízí sama o sobě mnoho hodin zábavy a prakticky v jakékoliv skupině. S ohledem na možnost výhry s jakýmkoliv herním stylem má 7 divů světa velkou výhodu v dovednosti uspokojit každého – opatrného stavitele, agresivního válečníka i lstivého obchodníka. V anglickém jazyce jsou momentálně k dispozici dvě rozšíření přidávající nové karty, možnosti a herní funkce. Zda se jich dočkáme i v českém překladu zatím není jisté, ale najít si cestu k českým hráčům by si nepochybně zasloužila. A nakonec ještě jeden malý tip, pokud vás hra zaujala, ale není vám blízké tematické zasazení do starověku. V anglickém jazyce je k dostání velmi podobná (ne však úplně stejná) a taktéž značně zábavná hra o budování vesmírné stanice jménem Among the Stars.

Antoine Bauza: 7 divů světa

Blackfire, pro hráče od 10 let, doba hraní cca 30 min, počet hráčů 2-7, 999 Kč

2 432 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.