Ocenění

Action Comics aneb Quo vadis, Kryptoňane? (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 18 června 2013 7.05

Nakladatelství BB art se mezi český komiksový lid rozhodlo vrhnout superhrdinskou smetanu z tzv. Nové dvaapadesátky, což je volný překlad naprosto zásadní události, která stihla DC universum v roce 2011. Vlajkovou lodí tohoto proklatě odvážného projektu pak můžeme označit právě supermanský Action Comics, komiksový magazín s tradicí sahající až do třicátých let minulého století! Scénáře se nemohl ujmout nikdo jiný než Grant Morrison, jenž má v rámci DC v poslední době na starosti vždy to nejlepší a nejambicióznější. Vzpomeňme jeho nedávno vydaná alba Batman a syn a Batman R. I. P. či týmovku JLA: Liga spravedlnosti. Jak si ale ostřílený skotský veterán poradil s novou výzvou?

Nejprve pár slov k samotné dvaapadesátce. Ona číslovka označuje počet restartovaných komiksových řad, které se dočkaly moderního přepracování. Základní myšlenkou je fakt, že veškeré superhrdinské aktivity se na Zemi začaly veřejně projevovat až v posledních pěti letech. Lidstvo tak nemělo čas zvyknout si na všechny ty potrhlé postavy v kostýmech a přirozeně na ně pohlíží s velkou nedůvěrou. Superman je tak v Action Comics opět mladý a nezkušený strážce veřejného pořádku. Místo kostýmu si vystačí s džíny a tričkem a vláda mu to nejen v Metropolis rozhodně neusnadňuje, přičemž se snaží veřejnost přesvědčit, že tenhle šmejd z vesmíru je patrně jen předvojem budoucí zničující invaze… Potud to všechno vyhlíží skvěle a první stránky komiksu působí skutečně nadějně. Superman tu ještě není ten namachrovaný a neomylný vzor ctnosti, ale mladík v džínách, který se snaží udělat něco dobrého a přitom se neprofláknout před svojí bytnou. Lex Luthor se ve své potměšilé prohnanosti upsal do služeb armády a neštítí se při snaze o Supermanovo zajetí vůbec ničeho. Celé je to svižné, občas dokonce vtipné, čtivé a kresba komiksu sedí. Chápu, že co je pro mne plus, může být pro konzervativní čtenáře velké mínus, každopádně úvod je to nadmíru vydařený.

Problém ovšem je, že Morrison je tak trochu megaloman, jenž se snaží vždy udělat víc, než je nutné. Zazářit a ohromit, mnohdy i za cenu nedotaženosti všech těch scenáristických hračiček. V Action Comics: Superman a lidé z oceli jako by dostal či si vzal za úkol co nejrychleji představit zásadní složky supermanovského komiksu. A tak se nám hned na začátku naskytne příležitost sledovat boj Supermana proti legendárnímu Brainiacu. Nechybí ani známé uvržení části Metropolis pod skleněnou kopuli, následná miniaturizace a katalogizace v útrobách vesmírné mašiny. Do toho se nám formou flashbacků pletou události na dávno zničeném Kryptonu. Superman záhy ztratí svůj inovativní vzhled mladíka v džínech a oblékne blyštivý kryptonský kostým, lidstvo mu padne k nohám a vše je najednou v téměř dokonalé harmonii. Tam, kde na nás Morrison valí jednotlivé události ve stylu bleskového moderního střihu Michaela Baye a dělá nám tak v hlavách maglajz, by to jiný scenárista typu Briana Michaela Bendise pojal jako mohutnou ságu a vytáhl emoce na doraz. A aby té kulometné palby nebylo dost, v druhém příběhu se nám v nezměněném tempu dostane boje Antisupermanovského vojska a Legie superhrdinů. Uff. Všichni kovaní znalci historie supermanovského komiksu možná jásají, ale tohle jednoduše není styl, který bych od restartované legendy čekal.

Ne, že by to bylo všechno špatně. Pořád se tu najde mnoho dobrého, jen toho Morrison nemusel chtít stihnout tolik a víc rozvinout promyšlené detaily, které mu nelze upřít. Paradoxně si tak čtenář docela rád odpočine u zcela jednoduchých bonusových střípků, i když ty nikoho nenadchnou, a práci tvůrčího týmu mnohem víc ocení v komentovaném skicáři. Hlavním záporem knihy jako takové je jednoduše přehnaná snaha o komplikovanost a přílišný respekt k supermanovské legendě, ovšem pokud se v dalších svazcích dočkáme pořádného zvolnění, může to být stále dobrý superhrdinský komiks. Takhle vám po jeho přečtení mohou stejně jako mně zůstat dosti rozporuplné pocity a především lítost nad zpočátku slibně se rozvíjejícím příběhem. Možná to zapadá do celkového obrazu mohutného restartu, ovšem český čtenář nemá a patrně nikdy mít nebude možnost to z tohoto pohledu posoudit, přesto buďme rádi, že máme šanci poznat nový start legendy alespoň takto…

Grant Morrison ad.: Superman Action comics 1: Superman a lidé z oceli 

brožovaná, překlad Martin Antonín, obálka Rags Morales, 256 stran, 499 Kč, vydalo nakl. BB art

729 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.