Ocenění

Alphas: Takoví normální superhrdinové

Autor | Aktuality | Pondělí 27 srpna 2012 7.20

Každý z nás se občas dostal do situace, kdy by se hodily schopnosti, které ale není možné získat žádným způsobem, přestože věda uhání před společností mílovými kroky. Někdy pouhých pět smyslů opravdu nestačí a v ten šestý leckdo ani nevěří, a naše síla, rychlost, nebo vytrvalost patří v říši přírody spíše k těm podprůměrným. Člověk je ale naopak nadán rozumem, jenž mu veškeré nesnáze kompenzuje a umožnil lidstvu postavit se na vrchol potravního řetězce. Co se ale stane, pokud se některým z nás budou dále vyvíjet určité schopnosti rychleji než ostatním, jejich neurofyziologie prorazí veškeré hranice a objeví se netušené možnosti? Odpověď nabízí kromě jiných fantastických počinů i seriál Alphas, který si svou premiérovou jedenáctidílnou sezónu odbyl v loňském roce a nyní se blíží do poloviny série druhé.

Netřeba chodit kolem horké kaše, řekněme verdikt ihned – Alphas patří do vyšší ligy televizní tvorby a to hlavně kvůli jedinému člověku. Tvůrcem, tedy producentem a scenáristou seriálu, je Zak Penn, jehož mysl vykouzlila filmy jako Poslední akční hrdina (kdo si ještě vzpomene?), Elektra, Neuvěřitelný Hulk, Whedonovy Avengers, ale zejména druhý a třetí díl X-Men. Není proto divu, že jeho nový autorský kousek může vypadat, jako by právě X-Menům z oka vypadl. Doktor Lee Rosen (David Strathairn) je psychiatr, který pracuje s lidmi, u nichž se projevují výjimečné schopnosti, mezi něž patří extrémní síla či postřeh, ovlivňování myšlenek a jednání druhých, zesílené smysly, nebo třeba ovládání živlů a energie. Rosenův tým takto vyvinutých jedinců, zvaných Alphas, se zabývá zejména hledáním dalších, kteří by mohli pomoci k prostudování této zvláštní evoluční linie a k její prospěšnosti pro lidstvo. Vždy se ale najdou tací, kteří se svými schopnostmi mají jiné plány, nebo svůj talent dokážou zpeněžit. Tým dr. Rosena je ale vyškolen, aby se s těmito situacemi vypořádal a nastalou akcí náležitě odměnil diváka.

Už po několika málo dílech je vidět, jak silná inspirace X-Meny před námi běží. Není to ovšem na škodu. Zak Penn zmíněný komiks použil jako stavební kámen, na němž vytvořil uvěřitelný a prostý seriál bez komiksového zabarvení, který nám představuje jedince, jež by nebylo obtížné potkat cestou do práce. Straní se většinové společnosti, která pro ně představuje nebezpečí, a chtějí žít bez obtěžování. Podobně jako v X-Men se i zde však objevuje motiv nevraživosti mezi obyčejnými a evolučně nadřazenými, který vede k hlubšímu příběhu plnému láskyplných vztahů i rozepří, krizí vlastní víry a ideálů, a boje za „tu správnou věc“.

Alphas je více než zdařilou konkurencí legendárním Heroes, kteří k němu mají tematicky nejblíže, potěší ale také fanoušky X-Menů a všechny, kteří si libují v možnostech evoluce lidského druhu. Brent Spiner a Summer Glau v epizodních rolích jsou pak pro všechny scifisty jen třešničkou na dortu (Spinerův díl je mimochodem jeden z nejlepších). Zbývá si jen počkat, jestli přijde i Magneto.

1 412 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by Martin Sust — 28.8.2012 @ 9.01

  Zní to dobře, ale přesto mě Alphas nelákají. Mám už těch superschopností mezi námi tak nějak plný zuby a raději si počkám na další Misfits, což je sice pubertální, ale zato vtipné a brané s typicky britských nadhledem… Ale nic proti. Dívá se na to ještě někdo?

 2. Komentáře by MaMs — 28.8.2012 @ 10.14

  Misfits čekají v pořadníku, stejně jako řada dalších věcí… Hold není čas. Ale Alphas si užívám, hlavně konec první série a teď běžící druhá nabízejí s příchodem jedné zajímavé postavy provázanou zápletku, ne jen jednotlivé usekané díly, která je čím dál zajímavější…

 3. Komentáře by Jana Dvořáčková — 28.8.2012 @ 19.58

  Misfits… ehm… jááá koukááám :)!!! V dabingu. A ač to zní divně, miluju Kelly :). Po prvním dílu jsem to chtěla vyrvat ze zdi a zahodit do kouta, ale neměla jsem na co koukat (jsem tak zoufalá, že nepohrdnu ani nefantaskními seriály – roky po jejich vysílání – např „Bones“ k jídlu, „Prison break“ když mám pocit, že je třeba extrémní únik). Tak jsem to riskla a nelitovala. Teď čekám na další. A i na Alphas se mrknu. X Meni nejsou špatní, hodně moc se mi líbila i třeba první řada Hrdinů… tak skousnu i tohle.

 4. Komentáře by Martin Sust — 28.8.2012 @ 20.11

  Ale tak jasně, také se rád podívám i na seriály mimo žánr. Např. Bones mě bavil, ale v poslední době  už ho nesleduji. Dexter je už od začátku můj oblíbenec a v poslední době sleduji i Suits, taková lehká zábavná právničina. Anebo Sherlock, Spartacus či Big Bang Theory. Jinak mám rád Misfits, Walking Dead a Game of Thrones. Na víc nemám čas, i tak to leckdy nestíhám.

 5. Komentáře by MaMs — 28.8.2012 @ 20.55

  Čas nemá asi nikdo, zvlášť pokud během sezóny sleduješ i patnáct seriálů.. 🙂 Jako já. Proto to řeším tak, že počkám až doběhne celá série a pak jí věnuju jednu sobotu v posteli… Výčet by ale byl dlouhý. Ze scifek je teď na špici Continuum a Alphas mě hodně chytly, z fantasy věcí Vampire Diaries, Secret Circle, True Blood, Grimm je skvělý (hlavně Silas Mitchell), hodně mě zaujal i The River (někde na webu je o něm článek), u kterého mi nevadí ani pseudo-dokumentární kamera. U Walking Dead mi chybí půlka druhé řady, ale je to nářez. Once upon a Time jsem nedokoukal. A stres zabíjím sitcomy (smích přece léčí) – TBBT, How I Met Your Mother, Two and a Half Men, geniální jsou Two Broke Girls. A samozřejmě South Park, ten nesmí chybět… A Futurama…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.