Odkryjte záhadu tajemného Chaima Cigana (ukázka)
O autorské mystifikaci víme ve fantastickém žánru své, vždyť se kolem ní docela nedávno úspěšně roztočil krvavý kolotoč s řezníkem Františkem Kotletou. Nakladatelství Torst, které jistě není v našem žánru nijak kované, se k podobné mystifikaci zřejmě rozhodlo v případě připravované tetralogie Kde lišky dávají dobrou noc, jejíž autor Chaim Cigan má být slovenský spisovatel narozený roku 1940 ve Smolenicích a zesnulý roku 1993 v Kanadě. Literární série samotná nám pak nabízí napínavý příběh obohacený o prvky prastaré židovské kultury, což rozhodně budí zvýšenou pozornost a může jít o další nadmíru poutavé dílo koketující s prvky fantastiky, jichž se nám v poslední době dostává…
Chaim Cigan: Altschulova metoda
brožovaná, obálka Petr Korunka, 480 stran, 399 Kč, vydá nakladatelství Torst v březnu 2014
Altschulova metoda, první díl chystané tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V bravurně napsaném napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly. Jsou to právě středověk, židovské myšlení, kultura a dějiny, co zde autor mistrně nasvěcuje z překvapivých úhlů pohledu. Také to, co v prvním dílu vnímáme jako nám blízkou skutečnost plnou odkazů na naše historické zkušenosti z konce éry normalizace a přeměny v poněkud lepší svět, je místy s lehkou ironií absurdně zakřiveno. Židovští hrdinové knihy jsou nesmírně životní, komičtí, uvěřitelní ve svém snažení i možnostech a ve své neheroičnosti nám až důvěrně známí.
Čtivá Ciganova kniha – která zaujme jak zájemce o staletí židovské kultury a myšlení, tak milovníky napínavé prózy – je plna humoru, hravosti i existenciální hloubky.
Chaim Cigan se narodil v roce 1940 ve Smolenicích na Slovensku, vystudoval Vysokú školu báňskú v Kežmaroku a v letech 1966–1972 působil v Praze jako úředník na Ministerstvu těžkého průmyslu. Od roku 1983 žil v Kanadě, kde o devět let později v předvečer Roš hašana 5753 ve věku necelých 53 let zemřel.